Janov (Genova) je největší obchodní přístav Itálie a je jádrem velké metropolitní oblasti, ležící v italské Ligurii. Ve světě je znám jako rodiště Kryštofa Kolumba. Historie osídlení se v této části severní Itálie datuje už od úsvitu dějin. Prvními obyvateli byli Liguřané, avšak svou základnu tu měli taktéž Féničané. Město se ocitlo v područí Řeků i Římanů. V antické době je zaznamenáno zničení města Kartaginci (209 před naším letopočtem). Město se podařilo obnovit a díky jeho strategické poloze na severoitalském pobřeží byl jeho vzestup rychlý a přirozený.
Ve středověku se Janov konstituoval jako samostatný městský stát, jenž si vybudoval velké obchodní a válečné loďstvo a stal se jednou z vůdčích mocností ve Středomoří. Spolu s Benátkami, Pisou a Amalfi vytvořil námořní republiku, která představovala nejvýznamnější ekonomické centrum Itálie. Největší rozkvět Janova nastal ve 14. století, kdy tomuto městskému státu patřila území na Krymu, v severní Africe i v Sýrii.
V roce 1797 se celá provincie kvůli Napoleonovi stala francouzským protektorátem a byla nazvána Ligurskou republikou.
Dnes má Janov pověst ne sice úplně bezpečného a poněkud špinavého přístavního města, avšak není to úplně přesné. Turisté tu najdou široké spektrum historických a kulturních památek sejně jako bohaté možnosti zábavy. V roce 2004 byl Janov vyhlášen Hlavním městem evropské kultury (společně s francouzským Lille).
Žije zde okolo 580 tisíc obyvatel.
Ulice a uličky jsou strmé, spojené schodišti, výtahy a zubačkami. Motoristy pohltí vypracovaný systém mostků a tunelů, aniž by nějak více poznali tvář města. Staré město je pro moderní dopravu pochopitelně nevhodné, neboť uličky jsou zřídkakdy širší než tři metry, proto často nelze plně ocenit krásu paláců, které je lemují.
Prohlídka Janova
Prohlídku města je nejlépe zahájit ve Starém přístavu (Porto antico). Tato oblast byla restaurována a upravena v roce 1992 u příležitosti pětistého výročí Kolumbovy úspěšné výpravy do Ameriky. Dnes zde můžete zajít do nejnavštěvovanější janovské atrakce, proslulého Akvária (Aquario). Je tu také Námořní muzeum (Museo Storie di Mare e di Avventura). Pěkný výhled na město skýtá památník Il Bigo, moderní replika starého lodního jeřábu.
Bezprostředně ke starému přístavu přiléhá středověká čtvrť. V jejím středu stojí katedrála sv. Vavřince (San Lorenzo), mohutná románská stavba vysvěcená již roku 1113, s impozantní fasádou z počátku 14. století. Náměstí Piazza De Ferrari je obklopena monumentálními budovami, mezi nimiž vyniká Dóžecí palác (Palazzo Ducale) a divadlo (Teatro Carlo Felice).
Nedaleko spatříte dům, v němž se údajně narodil Kolumbus. Rodný dům Kryštofa Kolumba je jednou z největších turistických atrakcí Janova.
Třída Via Garibaldi, dříve nazývaná Strada Nuova (Nová cesta), je lemována výstavnými paláci z poloviny 16. století. Vynikající architektura této části města byla důvodem k zápisu historického jádra Janova na seznam památek světového dědictví UNESCO.
Městu dominuje věž Torre de la Lanterna, jež je ve skutečnosti samostatně stojícím majákem vyzdobeným městským erbem. První zmínky o věži (její výška dosahuje 76 metrů) pochází již z roku 1161 a jde zřejmě o nejstarší dochovanou stavbu svého druhu na světě. Současná podoba je výsledkem rekonstrukce, která proběhla roku 1543. Od roku 2003 se ve věži nachází muzeum historie Janova a jeho přístavu.