Město Pisa založili pravděpodobně Řekové, avšak později se ho zmocnili Etruskové a od roku 193 před naším letopočtem Pisu ovládli Římané, kteří zde založili přístav.

Historické počátky tohoto toskánského města jsou sice zahaleny rouškou tajemství, ale v římské době byla Pisa důležitým námořním přístavem v polovině cesty mezi Janovem a Ostií.

Historie města Pisa

Období největší slávy zažila Pisa jako námořní velmoc v 11. století. Bohatství nashromážděné při vojenských výpravách na Sicílii a do severní Afriky umožnilo Pisáncům zahájit v jejich městě velkolepý stavební program. Tehdy vzniklo severně od starého městského centra Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli, též Piazza del Duomo), obklopené nádhernými stavbami. Z nich je bezesporu nejslavnější Šikmá věž (Torre Pendente), samostatně stojící zvonice katedrály.

Pisa

Pisa

Co do vznešenosti architektury a kvality provedení si s věží ale nezadá v blízkosti stojící mariánská katedrála (Duomo), baptisterium (Battistero di San Giovanni) a monumentální hřbitov Camposanto. Soubor těchto budov byl již v roce 1987 zapsán do seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes je Pisa jedno z nejslavnějších a nejznámějších měst nejen Toskánska a Itálie, ale celého světa.

Roku 1284 bylo pisánské loďstvo rozprášeno Janovany v námořní bitvě u Meloria. Tato porážka předznamenala konec slávy Pisy. Úpadek do bezvýznamnosti však paradoxně pomohl zachovat vynikající architektonické dědictví a romantický charakter města v původní podobě. V Pise dnes žije přibližně stejný počet obyvatel (asi 84 tisíc), jako tomu bylo ve středověku. Místní univerzita, založená roku 1343, patří v rámci Itálie k těm nejlepším.

Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli, Piazza del Duomo) v Pise

Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli, Piazza del Duomo) v Pise

Až si prohlédnete skvělé stavby na Náměstí zázraků, nezapomeňte projít klidné uličky staré části města. Cestou narazíte na řadu pěkných kostelů. Panoráma města dotvářejí mosty přes řeku Arno.

Mimořádnou stavbou je malý gotický kostelík Santa Maria della Spina, jenž byl v 19. století kvůli záplavám rozebrán a přesunut na jiné místo výše od řeky. Interiér uchovává vzácnou relikvii – trn z Kristovy koruny.

Románská kaple sv. Agáty byla postavena na osmiúhelníkovém půdorysu v 11. – 12. století.

Západ Slunce nad řekou Arno v italské Pise

Západ Slunce nad řekou Arno v italské Pise

Zajímavá místa Pisy

Abbazia di San Zeno

Tento trojlodní klášterní kostel, založený na počátku 11. století, je považován za vzor pisánského románského církevního stavitelství. Sloupová kapitula má částečně římský původ.

Abbazia di San Zeno

Abbazia di San Zeno

Battistero

Třicet let po dokončení dómu započal Diotisalvi roku 1153 se stavbou baptisteria. V jeho díle dál pokračoval Nicola a Giovanni Pisano.

Battistero

Battistero

Vyzdobili okrouhlou stavbu se čtyřmi portály arkádovým ochozem a mistrovskými obloukovými okny, nad nimiž ční pyramidová kupole. Uvnitř si prohlédněte šestibokou kazatelnu od Nicoly Pisana (1260).

Camposanto

Hřbitov, vybudovaný roku 1278 ve tvaru křížové cesty, v jehož svaté hlíně z Golgoty odpočívá pisánská šlechta. Výzdobu tvoří antické sarkofágy a arkády vymalované monumentálním cyklem fresek ze 14. století.

Hřbitov Camposanto

Hřbitov Camposanto

Fresky včetně známého Vítězství smrti byly poškozeny při požáru za 2. světové války. Při jejich restaurování byly na podkladu objeveny předlohy – dnes jsou vystaveny v nedalekém Museo delle Sinopie.

Duomo Santa Maria Assunta

Mistrovské dílo italského stavitelství, jehož stavba byla započata roku 1063 po vítězství nad Araby u Palerma. Chrám byl vysvěcen již roku 1118.

Duomo Santa Maria Assunta

Duomo Santa Maria Assunta

Bronzová křídla brány San Ranieri pocházejí od Bonana (1180). Giovanni Pisano vytvořil sochy zdobící vnější stavbu, dále kazatelnu s bohatými reliéfy (1309 – 1311) a slonovinovou sochu madony (1299) pro Casrestia dei Cappellani (dnes se nachází v muzeu).

Santa Caterina

Od roku 1251 dominikánský kostel, jehož překrásnou mramorovou fasádu zdobí slepé oblouky a dvě gotické sloupové lodžie.

Kostel Santa Caterina

Kostel Santa Caterina

Uvnitř se po obou stranách hlavního oltáře nachází mramorové sousoší zvěstovatelů.

Santa Maria della Spina

„Architektonická schránka“ na trn (spina) z Kristovy koruny. Kostelík byl založen roku 1325, avšak roku 1871 musel být vzhledem k velkým záplavám stržen a znovu postaven na vyšším místě dál od řeky.

Santa Maria della Spina

Santa Maria della Spina

Torre Pendente (Šikmá věž v Pise)

Zvonice dómu známá také pod jménem Šikmá věž, je erbovním znakem města. Stavba započala roku 1173. Práce však musely být už po dokončení čtvrté galerie přerušeny, jelikož se věž na písečném podlaží začala povážlivě naklánět k jihu. Dokončena byla až v polovině 14. století.

Po jedenáctileté pauze mohou návštěvníci od prosince 2001 opět vystoupat po jejích 293 schodech. Ve čtyřicetiminutových intervalech jsou vpouštěny skupiny po třiceti lidech, vedené dvěma kustody.

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise

Šikmá věž měří 55 metrů a má 180 sloupů. Do 18. století byla věž stabilní, ale potom se začala znovu naklánět. Nejvíce byla odkloněna 4,5 metrů od své osy. Od roku 1990 proběhly stavební úpravy, aby se věž více nenakláněla. Její naklonění je však opravdu citelné a člověk má při pohledu na ni skutečně pocit, že se každou chvíli musí zřítit 🙂

Prohlídka věže trvá zhruba 30 minut, zavazadla se nechávají dole u pokladny. Děti mladší 8 let na věž nesmí.

Museo Nazionale di San Matteo

Významná sbírka toskánského a pisánského malířství a sochařství. Z nejznámějších děl jmenujme alespoň polyptych „Madona s děťátkem a světci“ od Simona Martiniho, „Mléčnou Madonu“ od Nina Pisana, „Apoštola Pavla“ od Masaccia (1426) a „Marii s Ježíškem“ od Gentila da Fabriana.

Museo Nazionale di San Matteo

Museo Nazionale di San Matteo

Museo dell´Opera del Duomo

někdejším dominikánském klášteře jsou vystavena umělecká díla z církevních staveb na Piazza del Miracoli z doby rozkvětu pisánského umění.

Museo dell´Opera del Duomo

Museo dell´Opera del Duomo

Cennými exponáty jsou kromě děl Nicoly a Giovanniho Pisano a Tina di Camina například chrámový poklad a nejstarší zachované ručně vyráběné textilie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Pisa

Pisa je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Pisa či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)