Oficiální název Veneto (Benátsko)
Poloha Severovýchod severoitalské nížiny
Rozloha 18400 km2
Počet obyvatel Asi 4.4 miliony
Hlavní město Venezia (Benátky)
Důležitá vodstva Lago di Garda, řeky Pád a Mincio

Veneto (Benátsko) je region Itálie severně od ústí řeky Pád, o rozloze 18400 km2. Žije zde asi 4,4 milionů obyvatel. Území se táhne až k rakouským hranicím. Region na západě ohraničuje jezero Lago di Garda a údolí řeky Mincio, na východě Jaderské moře, jehož pobřeží je rovinaté se spoustou dlouhých písečných pláží. Centrem oblasti jsou Benátky, jedinečné město, postavené v benátské laguně na 118 ostrovech a protkané stovkou kanálů. Jejich břehy spojuje kolem čtyř set většinou kamenných mostů.

Mapa regionu Veneto

Mapa regionu Veneto

Původní název Venetia z doby antického Říma převzalo pouze město Venezie (Benátky), které jsou také hlavním městem regionu.

Geografie regionu Veneto

Celou třetinu regionu, zejména v severním výběžku pokrývají Alpy dosahující výšky více jak 3000 metrů. Zbytek území tvoří nížina, jež je na východě ohraničena písečnými plážemi s pozvolným přechodem do moře.

Krajina regionu Veneto (Benátsko)

Krajina regionu Veneto (Benátsko)

V nížinách se daří obilovinám, v podhůří vínu, ovoci a tabáku. Těžký průmysl je soustředěn v Mestre-Margheře.

Mezi významná a nejčastěji navštěvovaná místa patří především Benátky, ostrovy Murano a Burano, města Verona a Padova, v Alpách potom Cortina d´Ampezzo.

Benátky

Benátky

Benátsko je kraj charakterizovaný italskými Dolomity, jezerem Lago di Garda, pohořím Coli Euganei a rovinatou Benátskou nížinou. Nacházejí se zde také starobylá města jako Verona, Vicenza, Padova a samozřejmě hlavní město regionu Benátky. Setkáte se tu s kulturou etruskou, řeckou a římskou. V Benátkách budete obdivovat gotickou architekturu. Vyhlášená horská lyžařská střediska najdete v Dolomitech, v severní části regionu.