Treviso leží asi 30 kilometrů severně od Benátek v úrodné benátské nížině na břehu řeky Sile. Asi 15 kilometrů odtud teče řeka Piave. Město je obehnané poměrně zachovalými hradbami. Uvidíte zde staré budovy s balkony, fasády zdobené freskami, stinná podloubí a spoustu kanálů lemovaných stromy.
Město má svůj nezaměnitelný romantický styl, pro který stojí alespoň za krátkou návštěvu. Prohlídku můžete začít nejlépe v Calmaggiore. Některé ulice lemují domy stojící vedle kanálu, nad jehož hladinou se sklánějí vrby. Hlavní náměstí Piazza dei Signori je obklopeno renesančními věžemi a paláci. Na náměstí Piazza San Vito stojí dva kostely – San Vito a Santa Lucia. Dnes v Trevisu sídlí italská oděvní firma Benetton.
Historie města Treviso
Místo bylo osídlené již od pravěku. V roce 49 před naším letopočtem tu vzniklo římské municipium Tarvisium a v roce 396 biskupství. Velkou úlohu město hrálo pří dobývání severní Itálie Góty a později Langobardy. Od 9. století se v historických materiálech zmiňuje hrabství Treviso.
V roce 999 se zde konal velký sněm, kde císař Ota III. rozsoudil spor města s Benátkami.
Ve 12. století získalo město samosprávu – stará radnice se dodnes jmenuje Palazzo dei Trecenti.
Ve 13. a 14. století se Treviso střídavě přidávalo buď k císaři, nebo k papeži.
Od roku 1388 patřilo město k Benátkám, v roce 1797 Rakousku a od roku 1797 je součástí Itálie.
Zajímavosti města Treviso
Zajímavostí, ke které stojí za to se zajít ve městě Treviso podívat, je bezesporu most Ponte di Pria (kamenný most) na soutoku Canalu Grande a kanálů Buranelli. Příjemná je procházka podél kanálů, jež nejsou vždy obestavěny domy jako v Benátkách, a proto poskytují více místa pro městskou zeleň.
Každé úterý a v sobotu dopoledne se v Trevisu konají trhy. Rušný rybí trh se již od středověku koná na ostrově treviské řeky Sile.
Duomo di San Pietro
Duomo di San Pietro ve městě Treviso byl postaven ve 12. století a v 15. a 16. století přestavěn. Za 2. světové války byl silně poškozen. Má klasicistní portus se sloupy, sedm kupolí, pět lodí, dvě kaple a původní románskou kryptu. Připomíná tak byzantské chrámy a také chrám sv. Marka v Benátkách.
Uvnitř najdete renesanční fresky a obrazy od Tiziana – Zvěstování Panny Marie a pak fresku od Il Pordenona – Klanění tří králů.
Chiesa di San Francesco
Pozdně románsko-raně gotický kostel františkánů Chiesa di San Francesco ve městě Treviso pochází ze 13. století (1231 – 1270), ve 14. století byl rozšířen. Kostel má jen jednu loď s pěti kaplemi. V interiéru se nachází různé fresky od několika autorů.
Zajímavostí je, že v tomto chrámě najdete taktéž hrobku Pietra Alighieriho, Danteho syna a hrob Fracesci Petrarcy, dcery slavného básníka Fracesca Petrarcy.
Chiesa di San Nicoló
Kostel sv. Mikuláše (Chiesa di San Nicoló) i s přilehlým klášterem byl vystavěn v letech 1282 – 1389 v severoitalském městě Treviso. V tomto románsko-gotickém kostele ozdobil sloupy několika freskami Tommaso da Modena. Na fresce sv. Kryštofa z roku 1352 na levé straně spatříte nejstarší známé vyobrazení brýlí.
V sousedním klášteře tento umělec zanechal portréty slavných dominikánů.
Palazzo dei Trecento
Palazzo dei Trecento pochází z roku 1207. V roce 1951 byl po silném poškození během druhé světové války obnoven a dnes se v něm nachází radnice města Treviso.
Chiesa Santa Lucia
Kostel Chiesa Santa Lucia je vyzdoben freskami významného severoitalského mistra Tommasa da Modena (1325 – 1379). Tento mistr pracoval i na nejvýznamnější památce města Treviso na druhé straně řeky Sile – kostele San Nicolo.
Museo di Treviso
V muzeu Museo di Treviso jsou uložena díla Tiziana a dalších renesančních umělců.