Caorle leží na severním pobřeží Jadranu asi 70 kilometrů severovýchodně od Benátek. Patří k nejnavštěvovanějším letoviskům severního pobřeží Itálie. Na celém území Benátska je to jediné místo, kde je skloubena historická architektura s moderní výstavbou při zachování současných rekreačních trendů. Díky své poloze na laguně je často nazýváno „malými Benátkami“. Kromě písčitých pláží, mírně se svažujících do moře, máte možnost navštívit také historické památky. Unikátní je útes otesaný umělci z celého světa.
V Caorle je nejvíce historických památek mezi Benátkami a Terstem. Město bylo založeno na laguně kolem roku 40 před naším letopočtem pod názvem Capruale. Ve starověku mělo asi 15 tisíc obyvatel. Středověk zde připomíná bazilika San Stefano z roku 1038 se zvonicí vysokou 48 metrů. Pozoruhodný je také místní románský dóm s kampanilou, vystavěný již okolo roku 1000 a ovlivněný byzantskými vzory. V době trvání benátského státu bylo Caorle pod jeho vlivem a roku 1380 jej vyplenili Janované. Benátská nadvláda zde zanechala otisk v podobě typické architektury.
Části města Caorle
Dnes je Caorle rozděleno do tří samostatných čtvrtí:
- Caorle
- Caorle Porto Santa Margherita
- Caorle Altanea
Jednotlivé části jsou vzájemně propojeny autobusovou dopravou.
První část, zvaná Caorle, je dva tisíce let staré historické centrum města. Leží zde přístav a také místní aquapark.
Porto Santa Margherita je o poznání novější čtvrť, kterou od historického jádra Caorle dělí řeka Livenza. Jedná se o moderní, příjemnou oblast s dlouhou pláží a veškerými službami.
Caorle Altanea byla postavena doslova ne zelené louce. Tato přepychová vilová čtvrť nabízí ty nejluxusnější hotely.
Pláž a moře v Caorle
Místní moře je čisté, u břehu však může být zkaleno zvířeným pískem. Po většinu roku je klidné, ovšem není vhodné k potápění.
Pláž je tvořena velmi jemným pískem a je pro mnohé velmi krásná, pozvolna se svažuje k mořské hladině. Je dlouhá necelých 18 kilometrů, široká přes 50 metrů. Pláž je jak veřejná, tak zde jsou i soukromé části. Kromě neplacených pláží na okrajových částech středisek, je vždy veřejný i pás ležící těsně u vody, kde zpravidla můžete používat vlastní slunečníky. Na soukromých plážích se dá pronajmout plážový servis. Najdete tu bary, restaurace, sociální zařízení, sprchy, sportovní zařízení, dětská hřiště.
Uchvacující je rušná pobřežní promenáda zdobená sochami umělců z mnoha zemí.
Zabavit se můžete tenisem, beach tenisem, plážovým i standardním volejbalem, malou kopanou, košíkovou. K dispozici jsou lodě a lodičky, windsurfing, vodní šlapadla, kajaky, petase, bowling, golf, minigolf, trampolíny, stolní tenis. Vypůjčit si můžete kola, kolečkové brusle i šlapací čtyřkolky. Můžete si i zarybařit či projet se na koni. Zdejších 8 kilometrů cyklistických stezek je vhodných i pro kolečkové brusle.
Po pobytu na pláži se nabízí prohlídka památek.
Zajímavosti Caorle
Hlavním uměleckým skvostem Caorle je Dóm Santo Stefano z roku 1038. Současně s kostelem byla postavena zvonice v románském stylu. Uvnitř katedrály si můžete prohlédnout „Pala d´Oro“, zlatý oltářní obraz, jenž byl údajně věnován Kateřině Kanaro, kyperské královně. Nachází se tu obraz „Poslední večeře“ od Gregoria Lazzariniho“ a také dřevěná pozlacená „Pieta“. K chrámu je připojeno farní muzeum, kde kromě šesti deskových obrazů ze 14. století představujících apoštoly, najdete i relikviář s lebkou sv. Štefana (patrona města) i Relikviář nejdražší krve, který obsahuje hlínu, po které údajně kráčel Kristus.
Na pobřeží stojí kostel Santuario della Madonna dell´Angelo, který se stal cílem poutníků. Klenba kostela je ozdobená freskami. Uvnitř spatříte dřevěnou sochu Panny Marie s dítětem, barokní oltář a reliéf Archanděla Michaela od sochaře Andrey dell´Aquila.
Každoročně se v Caorle koná soutěž „Živá skála“ (scogliera viva), při níž umělci z různých zemí tvoří sochy z balvanů na pobřežní promenádě.
Hezký je také místní maják na dlouhém mole.
K výletu se nabízí Benátky. Sem se můžete vypravit buď autobusem, nebo lodí. Lodí lze podniknout i výlet zaměřený na rybaření.