Trieste (Terst) je hlavním městem regionu Friuli–Venezia Giulia a provincie Trieste. Leží na březích nejsevernějšího cípu Jaderského moře, přímo na hranici se Slovinskem. Je jedním z předních italských přístavů, jenž byl za dob Rakouska-Uherska nejdůležitějším přístavem monarchie. Odedávna je přirozenou křižovatkou cest, které spojují podunajské země se Středomořím a západní Evropu s Balkánským poloostrovem.

Dnes zde sídlí vyhlášená univerzita. Terst je plný lidí, moderních obchodů a středomořské atmosféry.

Trieste (Terst) Trieste (Terst)

© Kletr / Shutterstock.com

Historie Terstu (Trieste)

Místo bylo osídleno již v 1.tísíciletí před naším letopočtem. Do dějin vešlo město v pravém slova smyslu až ve 2. století před naším letopočtem, kdy se stal východiskem římských legií při pronikání do Istrie. Žili zde Venetové a Ilyrové. V 1. století před naším letopočtem oblast kolonizovali Římané. Terst získal na významu za císařů Oktaviána Augusta a Trajana. Po pádu Říma město ovládli Byzantinci, v roce 788 jej získali Frankové a později o ně usilovala Benátská republika.

Středověk byl pro Terst vyplněn častými boji o nezávislost s Benátkami. Rostoucí moc Benátek přiměla Terst k tomu, že se přimknul k Habsburkům.

Od 6. století zde bylo zřízeno biskupství. Nejznámějším biskupem byl Aenas Silvius Piccolimini v 15. století, který se stal papežem a přijal jméno Pius II.

V roce 1387 se Terst s přilehlým územím stal součástí Habsburské monarchie, v jejímž rámci zachoval svoji autonomii až do 18. století. V roce 1719 prohlásil císař Karel VI. Terst svobodným přístavem. Rozvoj města se výrazně urychlil a nadále vzrostl poté, co se v roce 1730 stal centrem správy Přímoří. V roce 1775 se stal součástí dědičných zemí a zakrátko byl spojen s oblastí Goricí a Gradišky.

V době napoleonských válek přišla Habsburská monarchie o celé Přímoří a Terst se v roce 1809 stal součástí Ilyrských provincií, které byly přímo spravovány Francií. Porážkou Napoleona v roce 1813 získalo Rakousko tuto oblast zpět a přeměnilo ji na Ilyrské království. V roce 1849 bylo toto království zrušeno a Terst se stal sídlem místodržícího pro celou korunní zemi Přímoří. Po obnově ústavního života v monarchii, v roce 1861, se stal Terst opět samostatnou korunní zemí v rámci Rakouského císařství.

Kolem roku 1900 byl Terst jedním z literárních center Evropy. Psal zde James Joyce, Italo Svevo, Umberto Saba, Rainer Maria Rilke. Tvořili zde i slovinští spisovatelé, například Boris  Pahor.

Od 19. století zde působily obchodní školy, univerzita byla založena v roce 1924.

Po 2. světové válce, kdy Terst okupovalo nacistické Německo, bylo město nárokováno Jugoslávií. Zůstalo však italské, protože se v rámci Svobodného území nacházelo v takzvané Zóně A. Po zániku tohoto státního útvaru připadl Terst v roce 1954 Itálii.

Co nabízí Terst (Trieste)

Ve městě uchvátí návštěvníky překrásné starobylé centrum a řada římských památek. Kromě stavebních památek zde turisté mohou obdivovat i sbírky uměleckých galerií a muzeí.

Terst má hned tři literární muzea: joyceovské, svevovské, třetí je věnováno Petrarcovi a Piccoliminimu.

Terst dnes už sice nemá svůj někdejší význam, avšak je stále jedním z nejbohatších italských měst. Svůj význam si stále udržují loděnice a výroba lodních motorů. Sídlí zde několik kávových koncernů, stejně jako lodní společnosti Italia Marittima i laboratoře tu mají telekomunikační firmy jako například Alcatel.

Spojení Terstu s ostatním světem zabezpečují silnice, železnice a lodní doprava.

Panorama města Trieste (Terst)

Panorama města Trieste (Terst)

Dálničním přivaděčem je město napojeno na dálnici A4, která vede z Turína na slovinskou hranici. Další silnice vás dovedou do Lublaně a do chorvatské Rieky. Vnitrostátní autobusová doprava není v Itálii rozšířena.

Hlavní vlakové nádraží leží na odbočce z tranzitního tahu mezi Itálií a státy bývalé Jugoslávie. Terst má částečné vlakové spojení pouze s Benátkami a Udine. Několik spojů zajíždí do Milána, Říma a dalších měst, ale mezinárodní spoje chybí.

Terstský přístav má význam pro nákladní dopravu, fungují také trajektové linky do několika přístavů Jaderského moře. Městskou dopravu zajišťují autobusy, okrajově také Opicinská tramvaj.

Zajímavosti Trieste (Terst)

Na centrálním náměstí náměstí Sjednocení Itálie (Piazza Unita d´Italia) stojí mnoho starobylých a reprezentačních paláců především z 19. století. Je to údajně největší náměstí v Evropě, jež sousedí s mořským pobřežím.

Piazza Unita d'Italia v Trieste

Piazza Unita d’Italia v Trieste

Palazzo del Municipio

Palazzo del Municipio v italském Trieste (Terstu) slouží dnes jako radnice.

Palazzo del Municipio Palazzo del Municipio

© katatonia82 / Shutterstock.com

Castello Miramare

Zámek Castello Miramare je jedna z nejvýznamnějších památek města Trieste (Terst). V letech 1856 – 1860 jej nechal postavit Maxmilián I. Mexický. Nachází se na pobřeží na severním okraji města.

Castello Miramare Castello Miramare

© Matej Kastelic / Shutterstock.com

San Giusto

Hrad San Giusto najdete v centru města Trieste (Terst). Hrad byl postaven benátskými vládci v roce 1368. Dnes zde sídlí muzeum s kresbami a grafickými listy Terstu z 19. století a také sbírka zbraní a brnění. Z hradeb tohoto monumentálního hradu se naskýtá překrásný panoramatický výhled do okolí.

Hrad San Giusto s románským fórem v popředí Hrad San Giusto s románským fórem v popředí

© Novikov Aleksey / Shutterstock.com

V kostele San Giusto najdete kopie lavice soudců a stolce z římské baziliky, které jsou využívány biskupem a duchovními. Jsou zde dokonce i dva stolce a dvě lavice, neboť budova vznikla ve 14. století propojením dvou sousedních kostelů z 5. století. Dvě apsidy zdobí krásné benátské mozaiky ze 13. století.

Kostel San Giusto

Kostel San Giusto

Basilica Paleocristiana

Nedaleko hradu San Giusto se ve městě Trieste (Terst) nacházejí rozsáhlé ruiny římské baziliky – Basilica Paleocristiana, neboli soudní budovy postavené pravděpodobně ve 2. století. Kromě baziliky byl v Terstu vybudován taktéž srbský pravoslavný chrám, luteránský kostel a synagoga.

Basilica Paleocristiana

Basilica Paleocristiana

Acquario Marino

V přístavu města Trieste (Terst) nedaleko rybího trhu najdete městské akvárium – Acquario Marino, které patří k nejoblíbenějším atrakcím Terstu.

Acquario Marino Acquario Marino

© Don Mammoser / Shutterstock.com

Opicinská tramvaj (Tram de Opcina)

Unikátem města Trieste (Terst) je takzvaná Opicinská tramvaj (Tram de Opcina) uvedená do provozu již v roce 1902. Je to něco mezi tramvají a lanovkou a překonává výškový rozdíl 326 metrů. Pravděpodobně je jediná svého druhu na světě.

Opicinská tramvaj (Tram de Opcina) Opicinská tramvaj (Tram de Opcina)

© Baloncici / Shutterstock.com

Bývá označována jako Linea 2 (Linka 2), měří něco málo přes 5 kilometrů. Její historické vozy jsou vyhledávaným cílem turistů.

Slavnosti Trieste (Terstu)

Každoročně v listopadu se v Trieste (Terstu) koná plachetnicová regata – jedna z největších a nejkrásnějších na světě.

Regata v Trieste

Regata v Trieste

Milovníci umění se v zimě sjíždějí na Festival operety, jenž probíhá během celé sezony od října do května v nádherném neoklasicistním Verdiho divadle.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%



Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!



Dovolená Trieste (Terst)

Zaujal vás náš článek o destinaci Trieste (Terst) v Itálii? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Trieste (Terst) nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!