Město Galle (anglicky se vyslovuje gól, místní jeho název vyslovují normálně galle) leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, cirka 110 kilometrů od Colomba. Jedná se o 4. největší město ostrova (po Colombu, Kandy a městu Jaffna, které leží na severu Srí Lanky), které v historii ostrova hrálo velice důležitou roli. Dnes je Galle především překrásnou ukázkou holandské koloniální architektury a je oprávněně považováno za nejkrásnější město Srí Lanky.

Krásná koloniální architektura Galle

Krásná koloniální architektura Galle

Historie Galle

Dávná historie města Galle není zcela jasná. Je jisté, že zdejší přístav hrál důležitou roli již dávno před začátkem našeho letopočtu, v dobách, kdy se ze Srí Lanky výváželo koření jako skořice atp.  V té době byl název města Gimhathiththa nebo také Qali. Původ názvu není zcela jistý, údajně se váže k místní řece Gin a znamená něco jako „přístav u řeky Gin“.

Galle prý využíval i sám král Šalamoun, který odsud do svého království dovážel slonovinu, pávy a další v té době velmi cenné zboží.

Poloha města Galle předurčovala pro vybudování přístavu a místní přístav byl ještě před příchodem západních mocností velice významný. Využívali jej Peršané, Řekové, Římané, Arabové, Indové, Číňané a řada dalších národů, které s tehdejší Srí Lankou obchodovaly. Příchod evropských kolonizátorů je datován do roku 1505, kdy sem byla bouří zahnána portugalská loď a jelikož místní obyvatelé nechtěli Portugalcům umožnit vstup, ti si jej vynutili silou.

Malý přírodní přístav v Galle

Malý přírodní přístav v Galle

Během portugalské nadvlády byla vybudována velká část města včetně jeho opevnění, jež v té době bylo tvořeno spíše přírodními příkopy a náspy. Pro Galle je příznačné mísení tehdejší evropské a asijské kultury a architektury, které lze vidět dodnes, a i proto je Galle považováno za architektonicky významné místo.

V roce 1640 město dobyla holandská Východoindická společnost, jejíž znak můžete dodnes vidět na jedné z historických hlavních bran města. Znak Východoindické společnosti je dnes považován za jedno z prvních (ne-li první) obchodních log vůbec.

Pod nadvládou Holanďanů byla v roce 1663 vybudována známá pevnost, která je zapsána do seznamů světového dědictví UNESCO. Bylo také vylepšeno původní portugalské opevnění, kdy bylo kolem celého města vybudováno opevnění mnohem silnější a celé město bylo uzavřeno do hradeb, které zde můžete obdivovat dodnes. Zajímavostí je, že se jedná o největší dochované evropany postavené opevnění v celé asii.

Roku 1796 pak Srí Lanku do správy převzali Britové, pevnost v Galle zachovali v původní podobě a využívali ji jako administrativní budovy.

Dnešní Galle

Město Galle je dnes rozsáhlým správním centrem, které se rozprostírá okolo celé zátoky. Dá se rozdělit na dvě části – město historické, které najdete na malém výběžku a které je celé obehnáno holadnskými hradbami a město nové, moderní.

Holandský reformní kostel v Galle

Holandský reformní kostel v Galle

Zatímco moderní čtvrti Galle neoplývají ničím výjimečně zajímavým, hlavní atrakcí Galle je jednoznačně jeho historická část. V moderním Galle dnes mezi zajímavá místa k vidění patří nejspíše jen hlavní tržiště (leží kousek severně od hlavního autobusového nádraží), kde můžete nakoupit vše, na co si vzpomenete. Jedna část je věnována především ovoci, zelenině a je zde možné také velice levně nakoupit skvělé čerstvé koření, což mohu jen doporučit. Kromě tržiště zde pak můžete vidět také katedrálu sv. Marie a nebo námořní muzeum, jehož sbírky však velice utrpěly při tsunami v roce 2004.

Námořní muzeum v Galle

Námořní muzeum v Galle

Cestou z moderního Galle do toho historického, budete míjet národní kriketový stadion, který je mnohými fanoušky považován za nejkrásnějí situovaný kriketový stadion na světě. Zda je to skutečně tak, nedokážu posoudit, nicméně je jisté, že jeho poloha je opravdu atraktivní.

Zajímavosti historického centra Galle

Historická část města Galle je zajímavá jak samotným opevněním, které z této části města dělá skoro hrad, tak krásnými, úzkými a velice útulnými uličkami s přehršlí obchodů a obchůdků. V této části města narazíte na velké množství míst, kde můžete nakoupit rozličné suvenýry, pochutiny, koření a rukodělné výrobky. Najdete zde spoustu galerií, malířů, fotografů a dalších umělců. Údajně třetina domů v této části města patří cizincům.

Britská hodinová věž

Britská hodinová věž

Celá historická část města má velice hezký ráz a atmosféru. Určitě doporučuji se zde na chvíli zastavit, sednout si poblíž hradeb a jen se dívat na čilý ruch. Není vůbec od věci navštívit některou z místních restaurací a dopřát si dobré jídlo či čaj a nasát atmosféru tohoto atraktivního místa.

Co se památek týče, není to zde žádná hitparáda, osobně bych doporučil spíše pohodovou procházku městem než hledání nějakého významného historického místa, protože taková zde prakticky nenajdete. Je zde několik muzeí a kostelů, která při procházce městem budete jistě míjet, nicméně žádné z těchto míst dle mého názoru nestojí za delší zastavení.

Maják v historickém městě Galle

Maják v historickém městě Galle

Kam se určitě zajděte podívat, je místní maják a pak hodinová věž, kterou zde postavili Britové. Maják je velice fotogenický a nachází se přímo u hradeb, takže jej zcela jistě neminete.

Na závěr si troufnu říct, že Galle rozhodně doporučuji k návštěvě. Nabídne vám další z tváří Srí Lanky, tentokráte tvář koloniální krásné architektury a útulné atmosféry skoro bych až řekl středověkého městečka v exotických kulisách. Jelikož je Galle poměrně snadno dostupné z celého jižního a jihozápadního pobřeží (zvlášť z nedalekých letovisek jako Unawatuna či Hikkaduwa), není problém si sem udělat krátký jednodenní či půldenní výlet, spojený s nákupem suvenýrů či koření, procházkou po městských hradbách a romantickou večeří v jedné z místních restaurací či skleničkou něčeho dobrého v některém z místních příjemných barů. Neváhejte!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.33 hvězdy
    4.33 / 5 (3 )
  • 86.6%
  • (3)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Příjemné staré město Galle s hezkou atmosférou

dne 2015-04-21 22:54:18

Město Galle jsme jeli navštívit v rámci několikadenního pobytu v Mirisse na jihu Srí Lanky. Dá se sem dostat odkudkoli v jižní polovině ostrova poměrně jednoduše, protože sem jezdí autobusy z poloviny Srí Lanky (maximálně budete jednou přestupovat) a to doslova co chvilku. Přímo v Galle je velké autobusové nádraží, které navíc leží přímo u brány do starého města Galle (hned u kriketového hřiště), takže člověk vystoupí z autobusu a je na místě, což je prima :-)

Samotné Galle se dá rozdělit na dvě části - novou a starou (holandskou/portugalskou/britskou - vlivy tady jsou vidět ze všech období). Nová část je klasické srí lanské město, které jsme neměli moc chuť procházet, byli jsme zde pouze na tržnici, kde jsme si nakoupili nějaké ovoce a hlavně opravdu hodně koření, které tady vyšlo levně a které doma rádi používáme, protože nám jídlo z něj velmi připomíná chutě Srí Lanky.

Stará část je proti té nové moc hezká a zajímavá. Jedná se o malý poloostrov obehnaný širokými obrannými zdmi, ve kterých se skrývá útulné městečko s hezkými čistými ulicemi, starými domy, kostely a spoustou moc hezkých obchůdků, restaurací a kaváren. Asi nejvýraznějším místem celého starého Galle je maják, který se tyčí v jeho jižní části a vypadá moc hezky (fotky s ním jsou bezva), turisticky zajímavé je také britská hodinová věž a na pohled je moc prima i místní malinký přístav, kde přijíždí rybářské čluny a je možné vidět tady docela čilý ruch.

Ve starém Galle jsme zcela upřímně nehledali žádné významnější památky, protože místní muzeum nám nepřišlo moc zajímavé ani zvenku, kostely nás nijak extra neberou a nic moc dalšího tady není. Proto jsme se tady prostě jen procházeli, nakukovali do obchodů a koupili si i nějaké suvenýry. Procházka po hradbách je moc fajn, třebaže tady někdy bývá dost lidí. Přímo u jižních hradeb kolem poledne vyběhlo velké množství dětí z místních škol a začaly tady hromadně svačit, což jsme využili a poobědvali jsme taky :-)

V Galle tedy nehledejte nic konkrétního, co by mělo být zajímavé. Není tady podle mne žádná výrazná památka, kvůli které by se vyplatilo sem jezdit. Důvod, proč sem jet, je samotné staré Galle a jeho příjemná atmosféra dávných časů. A kvůli tomu se sem jet určitě vyplatí.

Jen ještě pozor na různé místní podvodníčky, je jich tady větší množství kvůli tomu, že zde jezdí dost turistů... nejsou ale nebezpeční, o to strach nemějte.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Galle je moc prima, skvele se tady nakupuje :o)

dne 2015-04-14 02:19:40

Krasne mestecko s prijemnymi stinnymi ulicemi a nekolika bezva kavarnami. Dali jsme si tady obed za uplne v pohode cenu, k tomu vynikajici mistni caj - mnam! Pamatky ve meste jsme nijak extra neresili, protoze tady ani nic extra vylozene zajimaveho neni. Prosli jsme se po hradbach s hezkymi vyhledy na ocean a okoli mesta. Nejlepsi zazitek ale byly nakupy - v Galle je nekolik docela velkych obchodu s oblecenim a ruznymi suvenyry, kde si clovek opravdu vybere. Maji tady vazne hezke veci, ktere jsme jinde na Sri Lance nevideli. Takze jsem si koupila nekolik tricek, sukni, kabelku a ruzne sperky (bizu). Moc prima odpoledne! :o)Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Hezké město

dne 2015-01-22 16:59:41

V Galle jsme navštívili námořní muzeum, které nás příjemně překvapilo - je tady dost exponátů, zajímavé modely lodí a i nějaká videa, která člověka seznámí s historií námořnictví Srí lanky. Hezká je i samotná budova muzea. Co nás tady mrzelo, jsou ceny, které jsou pro turisty mnohonásobně vyšší než pro místní (tuším 20x), což mi přijde dost hloupé, ale na Srí Lance jsme s tímto seznámeni. Bohužel.

Jinak v Galle je krásný hlavně anglikánský kostel a pak samozřejmě samotné opevnění s majákem a pevností.

Galle je hezké město, které za návštěvu určitě stojí. Vyhraďte si na něj odpoledne a v klidu si jej projděte, stojí to za to.Dovolená Galle

Chcete-li vyrazit na dovolenou na Srí Lanku a zajímá-li vás přímo destinace Galle, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Srí Lanku a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Srí Lance je bezva!