Za hlavní město Srí Lanky je všeobecně považováno Colombo, ovšem asi vás překvapí, že tomu tak není a hlavním městem je ve skutečnosti naprosto neznámé Šrí Džajavardanapura Kotte. Colombo je však městem největším, nejrušnějším a je také obchodním centrem celého ostrova. Není tedy divu, že je za hlavní město považováno a v podstatě u této polopravdy můžeme klidně i zůstat, nic se nestane 🙂

Colombo

Colombo

Historie města Colombo

Colombo, které odjakživa sloužilo jako přístav, bylo založeno v 5. století našeho letopočtu. Obývali jej hlavně arabští obchodníci, pro které bylo výhodným výchozím bodem na obchodních cestách na Arabský poloostrov a Indii.

Začátkem 16. století, kdy přišli do Colomba Portugalci, rostl význam města jako obchodního přístavu. V roce 1656 město dobyli Holanďané, kteří zde začali s pěstováním skořice, jedna z místních čtvrtí dodnes nese jako památku těchto dob, název Cinnamon Gardens.

V roce 1796 obsadili město další z kolonizátorů – Britové, kteří Holanďany postupně vytlačili. Roku 1815 se jim nakonec podařilo dobýt i království Kandy, celý ostrov sjednotili a Colombo bylo vyhlášeno hlavním městem.

I pod britskou nadvládou město dále vzkvétalo, Britové zde vybudovali velkou vojenskou pevnost (Fort), podle které dodnes nese název jedna z městských čtvrtí. V té době bylo vybudováno také velké přístavní molo a hlavní surovinou, která se ze země vyvážela, byl samozřejmě čaj.

Až do roku 1972 se nynější Srí Lanka jmenovala Cejlon a Colombo bylo hlavním městem. Teprve v roce 1972 byl ostrov přejmenován na Srí Lanku a i přes to, že je Colombo dodnes největším městem na ostrově a obývá jej kolem 615 000 obyvatel, bylo roku 1978 administrativně uznáno hlavním městem Srí Lanky město Šrí Džajavardanapura Kotte.

V současné době je pro většinu turistů a obchodníků Colombo stále v povědomí jako hlavní město a komerční centrum Srí Lanky. Sídlí zde velké banky, naleznete zde množství obchodních domů, tři univerzity, muzea, významné památky v koloniálním stylu, chrámy, ale i moderní mrakodrapy.

Co nabízí Colombo

Colombo je nyní rozděleno do 15 zón a od severu až k jihu jej protíná hlavní třída Galle Road.

Pokud Colombo navštívíte, určitě by jste neměli vynechat návštěvu pevnosti Fort, která je zapsána v seznamu památek UNESCO. Stejnojmenná čtvrť, nabízí nepřeberné množství starých obchůdků s drahokamy, hedvábím a koženým zbožím. Asi dva kilometry od pevnosti narazíte na fantastickou (máte-li rádi onen asijský shon a ruch) čtvrť Pettah, kde je nejrušnější bazar ve městě. Opravdu to zde od rána až do večera žije. Jednotlivé uličky jsou rozděleny podle druhu zboží, které se zde prodává. Najdete zde ulice prodejců rýže, koření, cukru, čočky, papriky nebo klenotníků, zlatníků, prodejců textilu. V ulici Gabo´s Lane se prodávají bylinky pro ajurvédská léčení.

Ulice Colomba Ulice Colomba

© milosk50 / Shutterstock.com

Pokud Vás láká prohlídka chrámů, určitě navštivte buddhistické chrámy Kelaniya Raja Maha Viharaya (tento chrám patří mezi tři místa na Srí Lance, které poctil svou návštěvou Buddha), Gangaramaya aSeema Malaka. Kromě buddhistických chrámů zde, ale naleznete i několik mešit, mezi nejzajímavější patří Davatagaha a Afar Jumma.

Krásná je také budova parlamentu, která leží ve Srí Jayawardenepura.

Pokud Colombo navštívíte v období od března do května, zavítejte také do parku Vihara Maha Devi, kde roste mnoho vzácných stromů, keřů a rostlin, které právě v tomto období kvetou.

Zklamáni nebudete jistě ani z návštěvy Národní zoologické zahrady, která patří mezi největší zoologické zahrady v jihovýchodní Asii, Národního muzea nebo Holandského muzea a galerie umění.

Jezero Beira v  centru Colomba

Jezero Beira v centru Colomba

Samotné Colombo však osobně nepovažuji za nutnou součást cestovního itineráře. Nenabízí totiž nic natolik výjimečného, aby bylo nutné sem jet. A jelikož i letiště neleží v Colombu, ale nedaleko letoviska Negombo, není obvykle důvod do Colomba ani zajíždět. To, co Colombo nabízí (trhy, čilý ruch), je možné najít i v dalších mnoha městech a nic vyloženě „nutného k vidění“ zde skutečně není, tak možná ušetřete čas a zajeďte si někam, kde bude něco hezkého.

Prohlídku města Colombo je možné nechat na čas před odletem ze Srí Lanky, na letiště se odsud dostanete z autobusového nádraží, které sousedí se čtvrtí Pettah, jízda trvá cirka hodinku.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 2 hvězdy
    2 / 5 (1 )
  • 40%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Nepříliš zajímavé, velké a špinavé město s šílenou dopravou

dne 2015-02-07 06:39:51

Colombo je podle mého názoru docela nezajímavé město. Je to velká verze typického srílanského chaosu, který je vidět v jakémkoli srílanském městě. Jen si k tomu přidejte i několik vysokých budovy a opravdu velkou rozlohu města.

Doprava je tady obrovský problém. Než jsme se protlačili v autobusu předměstím do centra, trvalo to víc než hodinu. Celé město je plné aut, autobusů, motorek a všude je naprostý chaos :-)

V Colombu toho není moc zajímavého, proto jsme jeho prohlídce nevěnovali moc času. V podstatě jsme tady strávili jen pár hodin před odletem ze Srí Lanky domů. Většinu času jsme strávili v relativní blízkosti autobusového nádraží - vyrazili jsme na místní trhy, prošli se ulicemi s mnoha různými obchody (klasický sortiment) a zašli si tady na poslední pořádný srílanský oběd :-)

Překvapivě jsme tady zjistili, že tím, že sem nejezdí nějak extra moc turistů, tady běžné obchody nenabízí nic moc zajímavého. Obchody jsou zaměřeny spíše na lokální klientelu. Pokud chcete nakoupit klasické turistické suvenýry, tak bych tím pádem spíše doporučil obchody přímo v letoviscích, kde je výběr větší. V Colombu je nutné jít na hlavní turistické trasy (nejčastěji kolem pevnosti Fort), kde je turistický sortiment v nabídce. Ve čtvrti Pettah, kde jsme se pohybovali my, bylo mnoho stánků se zeleninou, ovocem, rýží, řada zlatnictví, prodávaly se tady látky apod. Byla to opravdu tržnice v oblasti zahrnující několik ulic.

Colombo pro turisty nemá moc co nabídnout a je zbytečné zde ztrácet čas, když je na ostrově tolik mnohem krásnějších a zajímavějších míst!Dovolená Colombo

Dovolená Colombo je dobrou volbou pro každého, koho láká Srí Lanka. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Colombo a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!