Počátky města Kandy se datují k 14. století. Město leží v centrální provincii, přibližně 115 km od Colomba, v nadmořské výšce 500 m.

Město Kandy vzniklo po té, co se nepodařilo uhájit města Anuradhapura a Polonnaruwa před nájezdy indických dobyvatelů a bylo nutné královský dvůr přemístit do míst, která by měla daleko lepší strategickou polohu. Takové místo našli srílančané právě v nepřístupných horách, do kterých nevedla žádná významnější silnice a které se daly lépe vojensky bránit. Je pravdou, že Kandy se nikdy nikomu nepodařilo vojensky dobít, je však také skutečností, že město bylo dobito Brity, kteří se sem dostali díky tomu, že jim brány otevřeli místní lidé, jež byli nespokojeni s krutovládou tehdejšího krále.

Kandy

Kandy

V Kandy je nespočet buddhistických chrámů a tak není divu, že v roce 1988 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Celé město je navíc obklopeno krásnou zelení a lesnatými svahy hor. Poblíž centra města se rozprostírá kandyjské jezero, u kterého je postaven známý Chrám Buddhova zubu, ve kterém je údajně uložena jedna z nejcennějších buddhistických relikvií – Buddhův zub.

Nábřeží jezera v Kandy

Nábřeží jezera v Kandy

Co nabízí Kandy

Chrám Buddhova zubu

Podle pověstí, byly v roce 540 před našim letopočtem, vytaženy z Buddhovy pohřební hranice 4 jeho zuby a jeden z nich, ve 4. století, na Srí Lanku ve vlasech propašovala princezna Kalinga. Zub ukrývá zlatá schránka ve tvaru zvonu, která se skládá ze 7 schránek vsazených do sebe a turisté mohou vidět pouze relikviář. Historie samotné relikvie je velice pohnutá a řekl bych doslova složitá, ovšem podstatné je, že se po mnoha peripetiích podařilo Buddhův zub dostat právě do Kandy a uložit jej v za tím účelem vybudovaném chrámu (jen pro zajímavost, Buddhův zub byl v průběhu let uschován na mnoha místech Srí Lanky, s čímž budete při cestách po ostrově seznámeni).

Chrám Buddhova zubu Chrám Buddhova zubu

© shutterlk / Shutterstock.com

Zajímavostí je, že Buddhův zub jen tak neuvidíte, protože již nebývá vystavován, čili je dnes již takřka nemožné jej spatřit. Nicméně dle zprávy jednoho britského občana, který měl možnost jej kdysi dávno spatřit, je zub jen stěží lidský, připomíná údajně tesák nějakého divokého zvířete. Ale nechme víru v posvátné věci na pokoji, srílančané na ni mají plné právo.

Turisté do chrámu platí vstupné ve výši 20 USD, vstupné se nevztahuje na všechny budovy v areálu chrámu (např. Museum Buddhismu). Po celém areálu se budete pohybovat boso, protože se jedná o nábožensky významné místo, tak si nezapomeňte u vstupu uschovat boty 🙂

Vstup do svatyně s Buddhovým zubem Vstup do svatyně s Buddhovým zubem

© suronin / Shutterstock.com

Samotný areál Chrámu Buddhova zubu není nijak významně starý, ale to na jeho náboženském významu neubírá. Nachází se zde svatyně všech významných božstev, nádherná dřevěná síň, muzeum chrámu, muzeum nejvýznamnějšího slona v historii Srí Lanky Rajah Tuskera (který splňoval přísné normy na slona, jež má během slavností čest nést relikvii Buddhova zubu – od jeho úmrtí se zatím nenašel další slon, který by byl tak dokonalý) a nakonec samotnou budovu chrámu, která ve vnitřní svatyni uchovává zmíněný Budhův zub. Chrám samotný obsahuje několik oltářů, z nichž ten nejhlavnější je před místností se zlatou schránkou s relikvií. Tu po většinu dne neuvidíte, dvěře se otevírají jen jednou denně na krátkou chvíli, kdy zahlédnete jen samotnou schránku, nikoli přímo Budhův zub.

Celý areál chrámu Buddhova zubu

Celý areál chrámu Buddhova zubu

Celým areálem pobíhají tlupy opic a když uvidíte muže s praky, vězte, že se snaží nenechavé opice z areálu vyhnat, protože zde dělají nepořádek.

Esala Perahera

V Kandy se také každý rok v červenci či srpnu (datum se stanovuje dle lunárního kalendáře) koná největší festival na ostrově zvaný Esala Perahera, který patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější svátky v celé Asii. Přímý přenos z festivalu je možné sledovat dokonce v televizi a na internetu. Je zajímavý především pro výpravnost a atraktivitu procesí, která zahrnují stovky tanečníků, bubeníků a desítky slonů, to vše v kulisách vyzdobeného města osvětleného tisíci žárovek a loučí.

Slavnost Esala Perahera Slavnost Esala Perahera

© Saman527 / Shutterstock.com

Přečtěte si více o Esala Perahera o dalších svátcích a festivalech na Srí Lance.

Další zajímavosti Kandy

Kromě zmíněného chrámu Buddhova zubu a festivalu Esala Perahera toho Kandy příliš mnoho nenabízí. Je zde několik dalších chrámů, pár muzeí a severně od jezera pak park, vhodný pro pozorování ptactva. Nicméně ani muzea a ani zmíněný park za návštěvu dle mého názoru nestojí, neboť na Srí Lance jsou místa, která jsou daleko zajímavější.

Kandy je tak poměrně velké a velice rušné město, kde není problém nakoupit vše, na co si vzpomenete a kde najdete celou řadu ubytovacích kapacit a restaurací či barů. Hezká je procházka po březích jezera uprostřed města či projížďka do okolních kopců, které nabízí spoustu krásných výhledů na město. Na jednom z kopců okolo Kandy uvidíte stát chrám se zlatou sochou Buddhy (je vidět přímo z města) – v něm žije několik mnichů z nichž někteří byli v České republice, tak pokud se zde stavíte, pozdravte je. Obvykle si s lidmi z České republiky rádi popovídají 🙂

Kromě výše uvedeného však Kandy nemá mnoho co nabídnout, proto si myslím, že na jeho prohlídku stačí v klidu jeden den. Nicméně v jeho okolí se nachází řada dalších atraktivních míst, takže zde v konečném důsledku můžete strávit řadu dní, kdy budete vyrážet po blízkých zajímavostech.

Zmíním především sloní sirotčinec v Pinnawale (pozor, jsou zde dva, jeden známější a druhý méně známý, který se jmenuje Millenium a který osobně považuji za lepší, neboť zde se slony přijdete do daleko většího kontaktu nehledě na to, že se tento sirotčinec dle slov mnoha lidí, kteří zde pracovali, o slony stará lépe), botanickou zahradu, továrny na čaj, herbal gardens (zahrady s kořením, které nabízí bezplatnou prohlídku a ukázku koření, krátkou bezplatnou ayurvédskou masáž a možnost zakoupit na Srí Lance vyrobené přírodní přípravky proti různým zdravotním neduhům) atp.

Ať už se chystáte dále do hor či nikoli, určitě z Kandy jeďte vlakem, odsud mířící trasy směrem do Colomba a nebo dále do hor směrem na Nuwara Eliyu, jsou nádherné a nabízí překrásné výhledy.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Kandy jako město nic moc, ale chrám budhova zubu je super!

dne 2014-11-28 18:43:44

Na město Kandy jsem byl hodně zvědavý. Pamatuji si ho ještě z doby, kdy jsem jako dítě s otevřenou pusou sledoval záhady v televizním pořadu sira Arthura C. Clarka, který na Srí Lance žil a který ve svém pořadu měl často záběry právě z Kandy a jeho okolí.

Kandy má vůbec dobrou pověst, takže jsme byli zvědaví, co nás tady čeká :-) No nebudu napínat, narovinu přiznám, že pro nás bylo Kandy trošku zklamáním. Je to obyčejné srílanské město, které ale leží v hezké krajině (obklopené kopci) s jezerem uprostřed města, šílenou dopravou a všudypřítomnou srílanskou špínou :-)

Na Kandy se nám líbil v podstatě jen areál kolem chrámu budhova zubu, který je opravdu moc hezký, upravený a udržovaný (rozhodně doporučuju jeho návštěvu, stojí to za to!), jinak je to tady jeden velký chaos. Kolem jezera jsme se prošli a je to tady hezké, ale prostě doprava člověku nenechá možnost se ani pořádně z hluboka nadechnout.

Tak trošku zklamáním pro nás bylo i představení místních tanců, které bylo moc hezké, ale bylo v tak divném prostředí a tak komerční, že to jeho krásu degradovalo o několik stupňů :-(

Jinak nám Kandy posloužilo jako místo, odkud se dá dobře vyrážet na okolí v této části srílanské hornatiny, k čemuž je opravdu skvělé. Jen počítejte s tím, že než se autobusy vymotají z centra města, tak to může trvat klidně i hodinu... hups. Mimochodem, pokud se chcete seznámit se srílanskou mentalitou a místními podmínkami, projděte si autobusové nádraží v Kandy. Je to nádherná směsice vůní, smradu, chutí (zkuste jídla tam, kam chodí jíst místní), milých lidí, křiku prodejců lístků a spousty dalších vjemů, které se vám dostanou rychle pod kůži. Tohle místo je sice pro člověka jako já (tzn. který má rád klid a spíš přírodu než město) docela namáhavé, ale stojí za vidění!Dovolená Kandy

Zaujal vás náš článek o destinaci Kandy na Srí Lance? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Kandy nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Srí Lance je skvělá volba!