Oproti Evropě je na Srí Lance svátků velmi mnoho. Všechny se slaví a všechny jsou zpravidla také dnem volna. Vzhledem k tomu, že všichni obyvatelé Srí Lanky jsou věřící, je zde celá řada buddhistických, hinduistických, křesťanských a také muslimských svátků. S pracovním týdnem, ve kterém se neslaví žádný svátek, se téměř nesetkáte (máme jim tudíž opravdu co závidět 🙂 ). Slaví se například i každý úplněk a na tento den rovněž připadá pracovní volno. Také mnohé ze svátků se počítají dle lunárního kalendáře a připadají tedy každý rok na jiný den. Pokud připadne den svátku na víkend, posouvá se zpravidla den volna na následující pracovní den.

Nejznámější svátek Srí Lanky - Esala Perahera v Kandy Nejznámější svátek Srí Lanky – Esala Perahera v Kandy

© Jorg Hackemann / Shutterstock.com

Při plánování cesty na Srí Lanku je proto dobré si zjistit, na které dny připadá nějaký svátek. Nemusí to být zrovna jednoduché, vzhledem k tomu, že termíny hinduistických svátků jsou závislé na komplikovaných astrologických výpočtech a přesné datum nemusí být známo ani měsíc předem. Data muslimských svátků se stanovují podle fází měsíce a termíny jsou tedy každý rok jiné. Muslimové dodržují také ramadán, během kterého se přes den postí a během tohoto období ruší obvykle veškeré obchodní záležitosti.

Významné svátky na Srí Lance dle měsíců v roce

Duruthu perahera (leden)

Jedná se o druhý nejdůležitější svátek, hned po kandyjské perahere (procesí). Slaví se v lednu, vždy v den úplňku v Kelanija rádža mahá viháre v Colombu. Tento svátek je pořádán na oslavu první Buddhovy návštěvy Srí Lanky.

Thai Pongal (leden)

Tento hinduistický svátek sklizně, se slaví v půlce ledna

Navam Perahera (únor)

Tento svátek se slaví v Colombu, v den úplňku a patří taktéž mezi jedny z největších srílanských svátků.

Den nezávislostí (únor)

Připadá na 4. února.

Velikonoce (březen-duben)

Obvykle připadají na duben, občas se však slaví již koncem března.

Vesak Pója (květen)

Dvoudenní svátek, který připadá na den úplňku a den po úplňku. Svátek je na počest Buddhova narození, osvícení a smrti. Svátek Vesak končí období konání poutí na Adamovu horu.

Slavnost Vesak Pója Slavnost Vesak Pója

© Val Shevchenko / Shutterstock.com

Poson pója (červen)

Připadá na červnový den úplňku a oslavuje příchod Mahindy a buddhismu na Srí Lanku.

Kandyjská Esala perahera (červenec-srpen)

Nejdůležitější svátek na Srí Lance. Velké procesí uctívá památku svatého zubu z Kandy. Jedná se o jeden z nejznámějších srílanských svátků i mezi turisty, neboť je opravdu hodně fotogenický a je to velký zážitek. V podstatě se jedná o velká procesí tanečníků, bubeníků, artistů a především slonů. Vše je velice pestrobarevné a poutavé, takže budete-li mít možnost, neváhejte!

Budete-li se jej chtít zúčastnit, počítejte s tím, že je více než vhodné rezervovat si ubytování hodně dopředu. Také je možné si předem za nemalý poplatek rezervovat místa pro pozorování procesí. To však nepovažuji za nutné, nějaké místo si vždy najdete, ale je pravda, že placená místa mají nejlepší výhled.

Slavnost Esala Perahera Slavnost Esala Perahera

© Saman527 / Shutterstock.com

Samotná Esala Perahera trvá řadu dní, pričemž se dělí na dvě části – první část, tzv. Kumbal Perahera trvá 5 nocí a je spíše méně výpravná. Následuje Randoli Perahera, která trvá také 5 nocí a poslední noc je nejvýpravnější. Právě tato poslední noc je pro turisty nejatraktivnější a nejzajímavější. Následující den před západem slunce následuje ceremoniál „řezání/krájení vody“ v Getambe (pár kilometrů od Kandy), čímže se pro další rok zajišťuje optimální přísun vody pro políčka místních zemědělců.

Kataragama (červenec-srpen)

Patří mezi další důležité svátky a koná se v Kataragame.

Dípaválí (říjen-listopad)

Tento hinduistický svátek oslavuje vítězství dobra nad zlem. Svátek připadá na konec října až začátek listopadu.

Dípaválí Dípaválí

© StanislavBeloglazov / Shutterstock.com

Adamova hora (prosinec)

Prosinec je obdobím poutí na Adamovu horu, což je „výlet“, který si nenechte ujít, nemáte-li odpor k velkému množství schodů. Adamova hora je velice posvátný vrcholek, a to pro všechna náboženství ostrova. Procesí, která se zde konají po celou zimu, mají velký náboženský význam a jsou velice poutavá i pro oko pozorovatele.

Osvětlená cestička na Adamovu horu

Procesí věřících na Adamovu horu

Na vrcholek Adamovy hory vede dnes již upravená pěšinka (místy přesto lehce nebezpečná), která je osvětlená. Cílem je být na vrcholku před úsvitem a vidět tzv. stín hory, který má fascinující trojúhelníkový tvar a který je vidět jen pokud máte trošku štěstí. S výšlapy na Adamovu horu vám poradí v hotelu a vše vám pomohou zajistit.

Hlavní je zde totiž být na začátku výšlapu dostatečně brzy, abyste se na vrchol dostali před rozbřeskem. Ideální je proto se na noc před výstupem ubytovat poblíž začátku treku, optimální je městečko Dalhousie.

Vánoce (prosinec)

Připadají na 25. prosinec.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Srí Lance

Dovolená na Srí Lance? Dobrá volba! Na nic nečekejte a prohlédněte si aktuální nabídku zájezdů a akčních Last minute, které jsou nyní k dispozici. Zájezdy na Srí Lanku vám jistě učarují!