Od roku 380 před n. l. byla Anurádhapura největším a nejdůležitějším královským městem Cejlonu a v roce 1982 bylo toto starobylé město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Dágoba Thuparamaya v Anuradhapuře

Dágoba Thuparamaya v Anuradhapuře

Na velké ploše, zde stojí množství buddhistických klášterů a pozůstatků starověkých budov, což z Anurádhapury činí důležitou archeologickou oblast. Většina historických památek se nachází v Sacred City (Svaté město), ale i přes to, jsou památky mnohdy daleko od sebe a pokud budete chtít projít všechny, nachodíte mnoho kilometrů.

Klášter Isurumuniya Viharaya ve městě Anuradhapura

Klášter Isurumuniya Viharaya ve městě Anuradhapura

Vzhledem k tomu, že Anurádhapura leží v kulturním trojúhelníku nejvíce na sever, není turisty navštěvována tolik jako Kandy a Polonnaruwa.

Vstupné do Anurádhapury je 2500 rupií.

Pokud Anurádhapuru navštívíte, pak navštivte také asi 13 km vzdálené Mihintale, což je místo, o kterém srílančané věří, že se zde sekal budhistický mnich Mahinda s králem Devanampiyatissa a i díky tomuto setkání se právě zde na Srí Lance zakořenil budhismus. Dnes je ze skály hned za Mihintale a z okolních budov významné poutní místo. Na vrchol skály u Mihintale vystoupáte po 1840 žulových schodech.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Pohled do historie a kultury Srí Lanky

dne 2015-03-06 13:00:29

Anuradhapuru jsme zvolili proto, že ležela víc na trase, kterou jsme si po Srí Lance naplánovali, než Polonnaruwa, která už byla hodně na východu, což nám nepasovalo, protože v únoru na východě více prší, takže jsme se zdržovali v západní části ostrova.

Anuradhapura nás nezklamala, ale ani nijak extra nepřekvapila. Je to velké město, které je plné pozůstatků na dávné srílanské království. Zachovalo se tady toho docela dost, ale největší atrakce jsou rozhodně místní dágoby, které jsou skutečně obrovské. Bohužel, když člověk vidí dvě, tak třetí už ho zas tak nepřekvapí a když vidí pátou, tak už ho to ani moc nebaví. V areálu je zajímavých míst více, ale nejsou až tak atraktivní.

Jeli jsme i do Mihintale, které je kosek za Anuradhapurou a tam se nám to líbilo moc, je to skála se sochou Budhy, který se tyčí skoro až do nebes :-) Vypadá to tady moc hezky a rozhled je taky krásný. Hned další den jsme ale navštívili Sigiriyu a ta je ještě mnohem zajímavější, takže zážitek z Mihintale byl rychle překonán :-)

Ale pokud se budete chtít seznámit s historií Srí Lanky, tak neváhejte a zajeďte si do Anuradhapury. Je to zajímavé místo, možná trošku přeceněné (vstpné je 2500 rupií), ale co se dá dělat.Dovolená Anurádhapura

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Anurádhapura? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Anurádhapura nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Srí Lanku, nebudete litovat!