Původně rybářská vesnička a nyní malé městečko Hikkaduwa leží na jihozápadním pobřeží Srí Lanky, v distriktu Galle. Hikkaduwu protíná rušná silnice Galle Road, která spojuje Colombo s Galle.

Co nabízí Hikkaduwa

Hikkaduwa je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů. Populární je zde zejména surfing. Nejlepší podmínky pro surfování jsou zde v období od listopadu do března. Nejlepší období pro potápění je pak od listopadu až do dubna.

Hikkaduwa Hikkaduwa

© eFesenko / Shutterstock.com

V Hikkaduwě můžete vidět také buddhistický chrám Gangarama Mahavhara, poblíž jsou i chrámy Seenigama, Purana Totagama Kaja Mashavihara nebo Kumarakanda Vihra.

V roce 2004 byla oblast zasažena vlnou tsunami a její následy jsou zde místy patrné dodnes. Řada z rodin přišla o spoustu (ne-li většinu) svých členů, vláda jim pak v rámci pomoci rozdala šicí stroje a díky tomu je dnes Hikkaduwa vyhlášená pro řadu krejčovských dílen, kde vám na míru spíchnou oblečení.

Jeden z lidí, kteří při tsunami v roce 2004 přišli o celou rodinu,pak  upnul svůj život na záchranu mořských želv. Díky tomu dnes v Hikkaduwě najdete želví záchrannou stanici, kde si můžete za poplatek vypustit jednu malou želvu do moře (což nepovažuji za zrovna vhodné, přispějte, ale želvičky nevypouštějte, je lepší, když jsou odrostlejší, než se vydají na pospas predátorům).

Památník na tsunami se nachází vedle letoviska Hikkaduwa

Památník na tsunami se nachází vedle letoviska Hikkaduwa

Hikkaduwa – pro a proti

Hikkaduwa má pro turisty řadu předností, ale také několik chyb. Mezi přednosti patří především bohaté turistické zázemí, široká nabídka všech cenových skupin ubytování, krásná pláž, najdete zde spoustu restaurací, obchůdků a barů. Nicméně leží na velice rušné pobřežní cestě, kde se (podobně jako kdekoli jinde na Srí Lance) prohání především řidiči busů tryskovou rychlostí a ohrožují vše živé kolem (viz článek o dopravě na Srí Lance), což znamená, že zde v okolí hlavní cesty není zrovna bezpečno. Naštěstí situaci pomohla výstavba nové dálnice, která část provozu odklonila bokem, přesto situace optimální není.

Velký problém Hikkaduwy, ale i celé řady dalších letovisek na Srí Lance, je to, že v rámci rychlého a nekontrolovaného rozvoje turistického zázemí, přišly o ochranné korálové bariéry (byly použity jako stavební materiál), čímž byly plíže silně exponovány vlivu přílivu/odlivu a díky tomu byla většina písku z pláží smyta mořem. Z kdysi širokých písčitých pláží tak dnes zůstávají jen úzké pruhy písku, který v době přílivu nezřídka zatopí voda. Objevují se tak různé bariéry z pytlů s pískem, které sice hyzdí pláže, na druhou stranu ale pomáhají k ochraně pláží a smývání písku do moře. Za posledních několik let tak některé z pláží opět trošku povyrostly, ačkoli do původní velikosti mají stále ještě hodně daleko. Dejte si proto pozor, chcete-li být ubytováni přímo na pláži, zda tam nějakou pláž vůbec máte. Řada hotelů v první linii u moře totiž nemá pláž, do vody se leze po schůdcích z betonových či kamenných bariér. Nicméně v Hikkaduwě pláž je, takže není problém (kdybyste už tedy měli hotel bez pláže) kousek popojít a lehnout si na písek někde jinde.

Pláž v letovisku Hikkaduwa s malým ostrůvkem s buddhistickým chrámem

Pláž v letovisku Hikkaduwa s malým ostrůvkem s buddhistickým chrámem

No a nakonec bych ještě připomenul skutečnost, že Hikkaduwa patří mezi nejnavštěvovanější letoviska Srí Lanky, takže počítejte s tím, že je tady sice bohaté turistické zázemí, ale také zde bývá poměrně rušno (obzvlášť v sezoně), čili hledáte-li na dovolené klid, určitě se porozhlédněte po jiném místě, kde lze dovolenou strávit.

Chcete-li ale veškerý komfort, který lze na dovolené mít, určitě vám Hikkaduwu doporučuji – je to krásné místo, kde se vám bude zaručeně líbit!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (2 )
  • 80%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezká pláž, supr surfování

dne 2015-04-10 16:20:29

Nádherné západy slunce, super na surfování (Wadduwa je ale trošku lepší, má pravidelnější vlny), pláž s jemným zlatým pískem, teplé moře, mořské želvy, které tady často plavou.... Hikkaduwa je super!

Na druhou stranu tady je dost hotelů, které trošku kazí dojem z přírodních krás tohohle místa. Celkově je tady trošku nepořádek (kolem stromů), což je fakt škoda, protože by to tady mohlo být úplně nádherné. Pokud sem pojedete s dětmi, rezervujte si raději hotely s aspoň **** nebo lépe *****, kde je vše víc uklizeno a čistější než v levných hotelích.Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Dlouhá písečná pláž

dne 2014-12-14 11:49:21

Hikkaduwa má nekonečně dlouhou písečnou pláž kde se můžete procházet a nebo třeba běhat a hrát různé hry. Je tady kolem spousta restaurací kde si můžete dát koktejl a prostě jen koukat na vlny a odpočívat! Je tady dost lidí ale není to tady přeplněné takže se to dá. O víkendech sem jezdí místní kteří tady hrají kriket a koupou se v oceánu (je hezké sledovat jejich malé děti které třeba vidí poprvé v životě oceán). Někdy tady jsou silnější vlny tak to nemusí být pokaždé na koupání. Viděl jsem spoustu surfařů, kteří se proháněli ve vlnách. Po ránu je na pláži možné vidět mořské želvy!Dovolená Hikkaduwa

Zaujal vás náš článek o destinaci Hikkaduwa na Srí Lance? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Hikkaduwa nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Srí Lance je skvělá volba!