Jelikož je Srí Lanka všeobecně považována za ostrov čaje a pravý cejlonský čaj je vynikajícím nápojem, který vyhledávají spousty lidí po celém světě, je cejlonský čaj také oblíbeným turistickým suvenýrem a atrakcí. A právě čajová továrna Mackwoods je ideálním místem, kde se můžete o čaji dozvědět opravdu hodně.

Možnost pozorovat sběračky čaje při práci, se vám na Srí Lance naskytne nesčetněkrát, pojedete-li během svých cest po ostrově i směrem do hor, ideálně do okolí města Nuwara Eliya, které leží ve vysoké nadmořské výšce, v horách, které jsou více než vhodnou lokalitou pro pěstování čaje, jak zjistil James Taylor a jak následně obchodně využil sir Thomas Lipton. A právě o sběru a zpracování čaje, můžete na Srí Lance zjistit spoustu zajímavých informací – stačí zajet do některé z továren na čaj.

Čajová plantáž společnosti Mackwoods

Čajová plantáž společnosti Mackwoods

Co nabízí čajová továrna MackWoods v Labookelie

Mezi továrnami, které nabízí průvodce procesem sběru a zpracování čaje, dle mého názoru vyniká továrna společnosti Mackwoods v Labookelie, jejíž návštěvu vám mohu opravdu vřele doporučit. Leží v nádherném místě na cestě z Kandy do Nuwara Eliya, takže se sem můžete stavit cestou a nebo si sem udělat zajížďku (z Nuwara Eliya je to cirka hodina cesty busem překrásnou krajinou plnou serpentin a nádherných výhledů).

Sběračka čaje na plantáži továrny Mackwoods v Labookelie

Sběračka čaje na plantáži továrny Mackwoods v Labookelie

Prohlídka továrny Mackwoods je velmi zajímavá, seznámí vás během ní s tím, jak se čaj sbírá, co se vlastně z celého keříku sbírá a proč a projdete se také samotnou výrobou, kde vám vysvětlí, jak se čaj zpracovává, jaké jsou druhy čaje, čím se liší a jaký je také rozdíl mezi čajem černým a zeleným.

Výhodou továrny Mackwoods je to, že zde mají i vlastní restauraci (jejch čaje jsou skutečně skvostné) a také obchod. V některých dalších továrnách, které jsme navštívili, vždy něco chybělo, buď neměli prodejnu a nebo restauraci, což je škoda. Restaurace v Mackwoods je opravdu stylová a jsem přesvědčen, že se v ní budete cítit doslova jako kdybyste se v čase vrátili o 100 let do minulosti. A určitě si jejich čaj i rádi koupíte, třebaže na trzích není problém koupit alternativní čaje o něco levněji. Minimálně jako suvenýr je plechovka s čajem nedostižnou záležitostí, navíc stojí jen pár desítek korun.

V krásné tradiční restauraci Mackwoods

V krásné tradiční restauraci Mackwoods

Po prohlídce továrny a ochutnávce čaje (či zakoupení suvenýru), si můžete udělat procházku po plantáži továrny. Stačí sejít pod malou vyhlídkovou plošinu, ze které uvidíte úchvatné údolí, obsypané čajovými keři a trošku se po plantáži porozhlédnout a podívat se, jak čaj roste. Budete-li mít trošku štěstí, potkáte zde i sběračky čaje, které vás nechají je za drobné všimné vyfotit a které se i rády vyfotí s vámi.

Vynikající cejlonský čaj přímo v restauraci čajové továrny Mackwoods

Vynikající cejlonský čaj přímo v restauraci čajové továrny Mackwoods

Budete-li mít na Srí Lance jen trošku času, rozhodně některou čajovou továrnu navštivte. Seznámit se blíže s komoditou, která Cejlon proslavila, je skoro až povinností. Ta je však velmi příjemná a můžete ji spojit i s ochutnávkou místního lahodného čaje, který si zamilovaly miliony lidí po celém světě. A právě čajová továrna MackWoods v Labookellie je k tomuto naprosto ideální volbou, tak neváhejte!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.5 hvězdy
    4.5 / 5 (2 )
  • 90%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Bezva prohlídka!

dne 2015-03-18 12:17:14

Na Srí Lance je čajových továren celá řada, pouze několik z nich však nabízí možnost prohlídky s průvodcem, který vám vysvětlí, jak výroba čaje probíhá, jaké má fáze a jak se od sebe liší jednotlivé druhy čajů. My jsme zvažovali, kterou z továren navštívit, nakonec nás přesvědčil článek tady na MAHALO, kde bylo zmíněno, že v rámci továrny Mackwoods je kromě prohlídky k dispozici také obchod s čajem a rovněž kavárna, kde je možné čaj hned vyzkoušet. Nemohli jsme tedy vybrat jinak :-)

A musím říct, že to byla správná volba, protože továrna Mackwoods v Labookelie je opravdu super! Prohlídka továrny je poměrně rychlá, zabrala cirka 20 minut, ale dozvěděli jsme se během ní vše, co nás zajímalo a paní, která nás provázela, byla moc ochotná a odpovídala na všechny naše dotazy. Na konci nám ukázala různé druhy čaje, což bylo zajímavé. Jako čajoví laici jsme se dozvěděli opravdu spoustu zajímavých informací. Navíc nám byla nabídnuta možnost zajít do kavárny v rámci areálu továrny, kde jsme mohli vyzkoušet místní čaje.

Samotná kavárna je opravdu úžasná a má neskutečnou atmosféru koloniálních dob. Obsluha je zde stylová a celá kavárna je hezky zařízená. Navíc před ní jsou stoly s výhledem na plantáže, takže posezení zde je opravdu parádní! Když si k tomu připočtete čaj, který nám tady uvařili a který byl prostě DOKONALÝ, tak asi chápete, že prostě musím chválit :-) Největší šok nás čekal na konci, kdy nám bylo řečeno, že čaj máme zdarma (!!!), tak jsme si objednali aspoň nějaké místní zákusky (výborné!) a dali obsluze hezké dýško :-)

Závěr prohlídky továrny jsme strávili v obchodě, kde měli na výběr různé druhy místních čajů v různě velikých baleních. Některé byly pouze v sáčcích, jiné v krabičkách kovových, další v různých zdobených předmětech, pak zde měli i celé čajové sady. Obecně ty věci tady byly moc hezké a stylové, kýčovité byly jen některé kousky, jinak mělo vše moc hezký a střídmý styl. Takže jsme si hned několik krabiček čaje koupili (vaříme si jej pravidelně, hezky s mlékem, jak nás tady naučili), a to už jen kvůli těch hezkých kovových krabiček, které jsou prima suvenýrem.

Mimochodem, pod vyhlídkovou plošinu před továrnou, ze které je vidět údolí s nápisem MACKWOODS je branka, kterou se dá na plantáže sejít. Ptali jsme se a nevadí to, po plantážích se dá procházet. Je to tady moc hezké, v údolí teče říčka a někdy tady potkáte i sběračky čaje.

Opravdu krásné místo, vůbec neváhejte a jeďte sem, nebudete litovat!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Rychlá prohlídka, ale jinak hezké místo

dne 2015-01-28 15:15:06

Prohlídka továrny byla trošku krátká, čekala jsem hlubší výklad, navíc jsem moc nerozuměla angličtině paní, která nás provázela (a pak šla prodávat do obchodu :-) ), ale bylo pro mě zajímavé zjistit, v čem je rozdíl mezi černým a zeleným čajem, myslela jsem si, že to jsou úplně jiné odrůdy :-))

V místním obchodě je opravdu hezký výběr, celá budovat je velice stylová. Je pravda, že tady mají docela draho (podobné čaje se dají ve městech koupit levněji), ale zas si odvést památku na toto místo je lákavé.

Celkově návštěvu této továrny určitě doporučuju!Dovolená Čajová továrna MackWoods v Labookellie

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Čajová továrna MackWoods v Labookellie? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Čajová továrna MackWoods v Labookellie nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Srí Lanku, nebudete litovat!