Lipton’s seat je místem, které leží několik kilometrů východně od městečka Haputale, vysoko v horách posetých nádhernými čajovými plantážemi několika čajových společností. Samotné Lipton’s seat (Liptonova „židlička“) je nádhernou vyhlídkou s takřka 360 stupňovým panoramatickým výhledem do okolí, přičemž na jedné straně můžete pozorovat všemi odstíny zeleně hrající čajová políčka a na druhé straně pak uvidíte vysoký sráz a roviny hluboko pod sebou, které končí až v moři kdesi v dáli.

Lipton's seat

Lipton’s seat

Proč právě Lipton’s seat?

Proč se tato vyhlídka jmenuje právě Lipton’s seat? Toto místo totiž leží na plantážích čajové továrny Dambatenne, kterou vlastnil významný čajový magnát, sir Thomas Lipton. A právě jeho oblíbeným místem, kde rád vysedával, odpočíval a kam pozýval své přátele, byla vyhlídka na vrcholu jeho plantáží, která je právě proto pojmenována jeho jménem, tedy Lipton’s seat.

Kdo byl Thomas Lipton?

Pokud se ptáte, kdo byl Thomas Lipton, pak vězte, že se jednalo o skotského rodáka z města Glasgow, který zde přišel na svět roku 1848. V mládí začal pracovat na lodích plujících okolo břehů Velké Británie, kde zcela propadnul historkám námořníků o úžasném životě ve Spojených státech amerických. Proto veškeré peníze, které si za svou práci na lodích ušetřil, investoval do lístku právě do USA.

V USA se mladý Thomas Lipton věnoval mnoha profesím, pracoval na řadě plantáží (tabákových, kávových…), dělal obchodního zástupce i účetního a hodně cestoval. Způsob, jakým byly v USA propagovány výrobky, jej natolik zaujal, že po svém návratu zpět do Glasgow roku 1870 založil vlastní obchůdek a díky jeho obchodnímu duchu se mu podařilo během několika let vybudovat impérium, které mělo stovky poboček po celé Británii.

Sir Thomas Johnstone Lipton

Sir Thomas Johnstone Lipton

To, čím se Thomas Lipton proslavil nejvíce, byl způsob, kterým zpřístupnil v té době luxusní komoditu pro vyšší vrtsvy (tedy čaj) i pro méně bohaté. Vymyslel totiž čajový pytlík, který umožňoval použít i méně kvalitní čaj, který však měl stále velice dobrou chuť a který si mohli dovolit všichni. A jelikož jsou Britové na čaj doslova vysazení, jeho byznys výrazně rostl.

Thomas Lipton pak na jedné ze svých cest dorazil i na Srí Lanku, kde se setkal s Jamesem Taylorem. James Taylor je příčinou toho, proč dnes na Srí Lance uvidíte tolik čajových plantáží. Byl to totiž právě tento muž, kterému se podařilo pěstování čaje na Srí Lance významně zpopularizovat a který zde také přivedl mnoho tamilského obyvatelstva z jižní Indie, aby pracovali na jeho čajových plantážích.

Značka Lipton

Značka Lipton

Obchodní dohodou mezi Thomasem Liptonem a Jamesem Taylorem se pak Lipton stal vlastníkem plantáží a založil zde čajovou továrnu Dambatenne, kterou zde můžete vidět dodnes (nepletu-li se, je možné zde absolvovat prohlídku, nicméně čaj zde nekoupíte).

Zajímavostí je, že v samotné Británii dnes značka Lipton tea není příliš známá, nicméně je to právě tato značka, která představila čaj celému světu a kterou zcela jistě znáte i vy, neboť liptonův čaj můžeme nalézt v regálech obchodů dodnes.

Jak se na Lipton’s seat dostat?

Dost bylo povídání o siru Thomasi Liptonovi, vraťme se zpátky k vyhlídce Lipton’s seat 🙂

Pokud se ptáte, jak se na Lipton’s seat dostat, vězte, že možností je vícero. Můžete sem vyjet v půjčeném autě/na motorce, či sem můžete vyjet s vlastním řidičem. Cesta sem vede přes Haputale, pričemž odbočka v Haputale je trošku špatně vidět (vypadá to, jako kdybyste jeli do slepé ulice). Následuje cirka 12 kilometrů do kopce, mezi čajovými plantážemi s krásnými výhledy, přes horské vesničky (založené a obývané sběrači čaje), kolem čajové továrny Dambatenne až skoro na samotný vrchol kopců. Cirka dva kilometry od vrcholu budete míjet rozcestí, na kterém stojí výběrčí a vybírají drobný poplatek za návštěvu Lipton’s seat.

Čajové plantáže na Lipton's seat

Čajové plantáže na Lipton’s seat

Celá cesta je poměrně dobře značená, takže byste neměli nikde zabloudit. V nejhorším se poptejte místních, rádi vám cestu ukáží.

Samotný Lipton’s seat nabízí krásné výhledy, ovšem, a to zdůrazňuji, musíte mít štěstí na počasí. Není totiž nic výjimečného, aby celou vyhlídku zahalila neprostupná mračna, přes která neuvidíte dále než na 10 metrů. Respektive, možná by bylo lépe říci, že je výjimečné, abyste zde měli krásný výhled 🙂 Abyste zvýšili svou šanci na dobré počasí, vyražte sem hned ráno, to je velká šance, že se mrakům vyhnete.

Vyhlídka Lipton's seat

Vyhlídka Lipton’s seat

Výhled z Lipton’s seat je přirovnáván k vyhlídce na takzvaném World’s end (konci světa) ve známé oblasti Horton Plains, přičemž obě vyhlídky mají své zastánce. Co do kvality rozhledu si myslím, že je zde remíza a nedá se říci, že by některá z vyhlídek měla mít navrch. Co však hraje Lipton’s seat výrazně do karet, je to, že pomineme-li drobný poplatek, je prakticky zdarma, což se o totálně předraženém vstupném na World’s end opravdu nedá říci ani omylem.

Tuktuk mezi čajovými plantážemi pod Lipton's Seat

Tuktuk mezi čajovými plantážemi pod Lipton’s Seat

Tip na závěr 🙂

Pokud mohu doporučit, vydejte se na Lipton’s seat brzy ráno, auto/motorku zaparkujte v Haputale a nahoru jeďte busem. Jakmile se pokocháte vyhlídkou, vydejte se dolů pěšky.

Cestička vede mezi překrásnými čajovými plantážemi, posetými skalisky, potůčky s vodopády a krásnými kamennými zídkami a schůdky. Celá krajina je zde velice malebná a značně fotogenická, věřím proto, že budete nadšeni. Jelikož půjdete z kopce, procházka není ani příliš náročná, nicméně vemte si normální boty (v žabkách nebo sandálech to moc nedoporučuji), abyste měli oporu a neokopávali si prsty o kameny.

Plantáže čajové továrny Pitaratmalie

Plantáže čajové továrny Pitaratmalie

Podle mého názoru si takto celou tuto oblast užijete jednoznačně nejvíce a budete mít nejvíce zážitků. A věřte, že to tady za tu procházku opravdu stojí, je to překrásné místo.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (2 )
  • 100%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Krásná výhlídka s úžasnou příjezdovou cestou!

dne 2015-03-18 12:57:44

Vyhlídka Liptons Seat je krásné místo v mnoha ohledech. Už samotná cesta sem je bezva a nejvíce si ji vychutnáte asi na motorce, protože se klikatí po úbočích vysokých kopců porostlých čajovými plantážemi, které uvidíte kam až oko dohlédne a jízda tady je prostě skvělá. Co chvíli se otevírají další a další krásné výhledy jak do údolí tak na plantáže s mnoha skalisky a řadou vodopádů. Krása!

Za vjezd k Liptons seat se platí drobný poplatek (pár korun), což je mnohem, mnohem méně než za vstup na Worlds End, takže se to rozhodně vyplatí.

Vyhlídka Liptons seat je malé zastřešené posezení s krásným výhledem na roviny hluboko dole pod vámi. Vedle vyhlídky je i malý domeček, kde místní podnikavci vaří výborný čaj a prodávají drobné občerstvení (doporučuji!). Je zde i malá rozhledna, ze které je výhled ještě o trošku lepší :-)

Souhlasím s článkem tady na MAHALO v tom, že asi nejlepší varianta je nechat se sem vyvézt mikrobusem a dolů jít pěšky, protože stezka dolů musí být nádherná. Bohužel jsme neměli dostatek času, abychom to zrealizovali, takže jsme jeli oběma směry na skútru.

Skvělé místo!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Super vylet na krasnou vyhlidku sira Liptona

dne 2014-12-31 14:31:26

Protože nas odradilo vysoke vstupne na Horton Plains a vyhlidku World's End, uvazovali jsme, jak si to vynahradit. Po naší trase po Sri Lance bylo vice mist, kde by se dalo udelat nejakou hezkou prochazku za vyhlidkou, ale vždycky to bylo třeba na celodenni cestu, coz se nam zase nechtělo, protože uz tak jsme měli dost nabouchany program dovolene a prijit o cely den nam prislo zbytecne. Když jsme ale byli ubytovani ve vesnici Ella, tak se nam tady libilo tak moc, ze jsme nakonec zustali neplanovane o dva dny dele. Proto jsme se jeden den rozhodli, ze nebudeme cely den jenom odpočívat, ale vyrazili jsme na Lipton's Seat.

Jeli jsme nejprve autobusem do Haputale - cesta trvala asi hodinku, místy byl docela husty provoz. Ale slo to dobře. V haputale jsme se museli trosku poptat, je to hrozne dlouhe město a my samozrejme vystoupili o několik set metru drive nez bylo nutne. Tak jsme to dosli, to uz slunko dost hralo, takze to byla prochazka ve stylu "pot a slzy" . Na jednom miste nam tuktukari nabizeli svezeni, vyslo to docela rozumne, tak jsme jeli. Tuktukar byl fajn, cestou nam zastavoval na mnoha hezkych vyhlídkách. Měli jsme cestou několikrát pocit, ze s nama chce skocit do nejake rokle, jak si musel najizdet, aby nas minula jedouci auta v protismeru. Vyhledy jsou celou cestu uzasne!

Za vjezd nahoru se plati 50 rupii za osobu nebo 100 za auto. Primo na vrcholu je mala rozhledna, ze které je opravdu krasny vyhled do okoli. Jak smerem na more na jihu tak i do vnitrozemi, na policka s cajem. Nadhera!
Dejte si tady v mistnim obcerstveni vyborny caj a drobne obcerstveni, které vychazi na par korun a je vynikajici.
Na vrcholu jsme byli asi dve hodiny a jen sedeli a koukali. Byl tady naprosty klid, sem tam prijelo auto, lidi se podivali a jeli pryc. Je skoda odsud utikat, je to tady skvele.

Uvazovali jsme, jestli jit cestou dolu pesky a nebo ne, nakonec vyhrala lenost a svezli jsme se v jednom mikrobusu, který tady stal a svezl nas za par rupii dolu.

Celkove super vylet.Dovolená Lipton’s seat

Klikněte pro zobrazení nabídky Lipton’s seat: zájezdy nebo Lipton’s seat: Last minute a vyberte si tu nejzajímavější dovolenou v destinaci Lipton’s seat!