Oficiální název Abruzzo
Poloha Střední Itálie
Rozloha 10 794 km2
Nejvyšší pohoří/hora Gran Sasso 2912 m.n.m.
Počet obyvatel 1, 3 milionu
Hlavní město L´Aquila

Region Abruzzo leží ve střední Itálii. Na severozápadě sousedí s regionem Marche, na západě s regionem Umbrie, na jihu s Laziem, s Molise na jihovýchodě a východ oblévá Jaderské moře.

Zabírá rozlohu 10 794 km2. Žije zde 1,3 milionu obyvatel. Hlavním městem regionu je L´Aquila.

V Abruzzu nenajdete tolik historických památek jako třeba v sousední Umbrii nebo v Toskánsku. Ani koncentrace turistů není v regionu vysoká. Pyšní se však úchvatnou přírodou.

Mapa regionu Abruzzo

Mapa regionu Abruzzo

Geografie regionu Abruzzo

Většinu území regionu pokrývají krásné hory, zbytek je kopcovitý. Pás nížiny se nachází na pobřeží Jaderského moře. Abruzzo se rozkládá přímo v místě styku tektonických desek, a tak zemětřesení byla v minulosti častým jevem.

Nádherná krajina regionu Abruzzo

Nádherná krajina regionu Abruzzo

Regionem prochází Apeninské pohoří. Vystoupat zde můžete na nejvyšší horu Corno Grande s nadmořskou výškou 2912 metrů. Pod vrcholem hory se leží nejjižnější ledovec v Evropě Ghiacciaio del Calderone.

Jižní část regionu tvoří národní park, kde našli svůj domov orel královský, vlci, medvěd, kamzík, divoké kočky. Hory pozvolna přechází v nížinu, jež vytváří převážně písčité, někdy oblázkové pláže ne širší než 100 metrů.

Corno Grande

Corno Grande

Hospodářství regionu Abruzzo

Obyvatelstvo je převážně soustředěno do nížinných oblastí, jelikož ji tvoří přímořská letoviska.

Průmysl není příliš rozvinutý. Ze zemědělských plodin stojí za zmínku pěstování italských fíků, mrkve, brambor a hroznového vína. U těchto plodin patří k největším pěstitelům v Itálii.

Města, která svou historií a kulturou stojí za zhlédnutí, jsou přístav Pescara, L´Aquila, Teramo, Chiete a Vasto

Letovisko Pescara

Letovisko Pescara

Historie regionu Abruzzo

Ve starověku žily na území regionu bojové kmeny, které si Římané podrobili počátkem 3. století před naším letopočtem.

V době středověku se začíná prosazovat současný název Abruzzo, odvozený od římského Aprutium. Abruzzo vytvořili čtvrtý region Říše římské, následně pod vládou království Napoli byl rozdělen na Abruzzo Ulteriore a Citeriore. Po anexi Italským královstvím v roce 1860 byl společným regionem spolu s Molise až do roku 1963. Tehdy se oba regiony rozdělily.

Počasí v regionu Abruzzo

Kolem pobřeží a v předhůří Apenin působí příjemné středomořské klima. V horských oblastech je počasí proměnlivé a v zimě nebývají výjimkou ani teploty hluboko pod nulou.

Dovolená v Abruzzo

Region Abruzzo nabízí ideální podmínky pro zimní dovolenou. Lyžařům je k dispozici 21 lyžařských středisek s 370 kilometry sjezdovek. Díky příznivému klimatu, ovlivněnému mořem, je zde mnohdy více sněhu než v Alpách. K nejoblíbenějším resortům patří Roccaraso, Campo Felice a Campo Imperatore. V okolí Campo Imperatore se nalézá i velké množství upravených běžeckých tras.

Pobřeží Abruzza, dlouhé 129 kilometrů, lemuje množství písečných pláží. Pláže resortu Silvi Marina, jež leží ve střední části pobřeží, se údajně řadí k těm nejkrásnějším v Itálii. Na jihu se rozkládá oblíbené Vasto, na severu Martinsicuro.