Oficiální název Marche
Poloha Střední Itálie
Rozloha 9700 km2
Počet obyvatel 1,4 milionu
Hlavní město Ancona

Italský region Marche při Jaderském moři ve střední Itálii obývá na ploše 9700 km2 asi 1,4 miliony obyvatel. Zdejší krajina je hornatá, na pobřeží Jaderského moře se rozkládá úzký nížinný pruh.

Přístavy Falconara a Ancona napomáhají rozvoji průmyslu. Ancona je také hlavním městem regionu.

Mapa Marche

Mapa Marche

Geografie Marche

Region Marche hraničí na severu s regionem Emilia – Romagna, na jihu s regionem Abruzzo a regionem Lazio, na severozápadě s Toskánskem, na západě s Umbrií a na východě s Jaderským mořem.

Marche je hornatý kraj, který je součástí oblasti označované jako Palmová riviéra, což je název pro jaderské pobřeží v širokém pásmu severně a jižně kolem města San Menetetto del Tronto, asi 100 kilometrů jižně od Ancony. Z celé Palmové riviéry je na dohled nejvyšší italský hřeben Gran Sasso d´Italia. Vyskytuje se zde největší koncentrace palem v Evropě. Toto dodává celé oblasti exotický ráz.

Gran Sasso d'Italia

Gran Sasso d'Italia

Do úzkého nížinného pruhu na pobřeží se koncentruje větší část měst a ekonomické aktivity. Ve zvlněném vnitrozemí Marche je množství malých měst a vesniček. Zalesněné kopce na západě přecházejí do majestátního pohoří Monti Sibillini.

Dlouhá písčitá pláž na pobřeží je přerušena pouze výběžky Monteo Conero. Od pobřeží se prudce zdvihají hřebeny Apenin.

Do oblasti Marche patří také provincie Ancona, Ascoli Piceno, Macerata, Fermo, Pesaro a Urbino.

Autentické pláže v regionu Marche

Autentické pláže v regionu Marche

Historické památky a umění v regionu Marche

V regionu Marche jsou velmi zřetelné stopy historie.

Hlavní římské památky se zachovaly v Anconě (Hadrianův oblouk), Fanu (Augustův oblouk), ale i na jiných místech (Ascoli, Fermo, Urbisaglia a Helvia Ricina u Maceraty).

Velký rozvoj stavitelství zaznamenáváme v 11. – 13. století v podobě románských chrámů, s prvky byzantskými i lombardskými. Sem patří Santa Maria di Portonovo (u Ancony), Santa Maria a Pie a San Claudio di Chienti (východně od Maceraty), San Vitto delle Chiuse (severně od Fabriana), Santa Maria di Rambona (severně do Tolentina), San Ciriaci v Anconě, dóm v San Leo (jihozápadně od San Marina), baptisterium (v Ascoli) i některé světské budovy v Anconě a Ascoli.

Ancona

Ancona

V gotickém období (13. – 15. století) tu převládaly benátské vlivy: San Francesco (v Ascoli), San Nicola (v Tolentinu; fresky riminské školy).

Uměleckým vrcholem bylo v regionu renesanční umění. Soustřeďuje se do Urbina (Vévodský palác) a Loreta (mariánská bazilika della Sante Casa), avšak i do dalších míst (Pesaro, Jesi, San Leo). Tvořili zde například Bellini a Tizian.

Dovolená v Marche

Marche nabízí vyžití pro všechny typy turistů – jak pro ty, kteří dávají přednost odpočinku u moře, tak i pro náročnější, kteří milují historii nebo výlety v přírodě. Ti by si neměli nechat ujít národní park Parco Nazionale dei Monti Sibillini, který je oblíben mezi horolezci, a kde můžete v panenské přírodě potkat třeba divoké kočky.

Pokud patříte mezi milovníky dobrého jídla a pití, i pro vás bude Marche správnou volbou. Ochutnejte z nepřeberného množství pizzy, sýrů, salámů, či jídel z mořských plodů. Nesmí chybět ani dobré víno, například červené Rosso Conero nebo Rosso Piceno.