Oficiální název Lazio
Poloha Střední Itálie
Rozloha 17200 km2
Důležitá vodstva Tibera
Počet obyvatel Přes 5 milionů
Hlavní město Roma (Řím)

Italský region Lazio leží ve střední Itálii při Tyrhénském moři. Na rozloze 17 200 km2 žije více než 5 milionů obyvatel. Region sousedí s Toskánskem, Umbrií, Abruzzem, Molise, Kampánií a Tyrhénským mořem, kde se nachází několik přímořských středisek.

Hlavním městem regionu Lazio je „věčné město“ Řím, jenž každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Cíle pro výlety najdete i v okolí Říma, například středověké městečko Tarquinie, kostel San Francesco nebo místní pevnost Palazzo dei Priori.  Místní farmy jsou proslulé výrobou olivového oleje, marmelád nebo likérů.

Mapa regionu Lazio

Mapa regionu Lazio

Geografie regionu Lazio

Pobřeží je rovinaté, vnitrozemí pahorkovité až hornaté. Najdete zde hory, rokliny, vyhaslé vulkanické útvary a kráterová jezera, olivové háje i vinice. V okolí Tivoli, Viterba a Fiugi se projevují pozůstatky vulkanické činnosti četnými horkými minerálními vřídly.

Lazio - Koloseum v Římě

Lazio – Koloseum v Římě

Lazio nabízí bohatá archeologická naleziště, v zimě možnost lyžování a v létě vodní radovánky v jezerech Bracciano, Bolsena a Albano a taktéž v přímořských letoviscích jako jsou například Terracina, Sperlonga, Gaeta.

Hospodářství regionu Lazio

V regionu se pěstuje obilí, olivy, víno a ovoce, avšak zemědělství zde stagnuje. Výjimkou je chov skotu. V okolí Říma se rozvíjí průmysl. Důležitým přístavem je Civitavecchii.

Turisty přitahuje oblast Castelle Romani se sopečným pohořím Colli Albani a dvěma kráterovými jezery Albano a Nemi. Zajímavá jsou taktéž severolatijská vulkanická jezera Bracciano a Bolsena.

Na pobřeží najdete dobré podmínky pro rekreaci. Atraktivní pláže čekají u Sabudie a Terraciny v blízkosti pohoří Monte Circeo. Další přitažlivé pláže najdete u Sperlongy a Formie.