Oficiální název Molise
Poloha Střední Itálie
Rozloha 4483 km2
Počet obyvatel 335 tisíc
Hlavní město Campobasso
Důležité etnické skupiny Moliští Chorvaté, Moliští Albánci

Geografie regionu Molise

Molise je malý hornatý region ve střední Itálii o rozloze 4483 kilometry čtvereční. Do roku 1963 bylo spolu s Abruzzem součástí oblasti Abruzzi. Dnes jsou z ní dva samostatné, řídce obydlené, poklidné regiony s divokou panenskou přírodou. Vnitrozemí s pohořím Gran Sasso tvoří jeden z posledních koutů divoké přírody v Itálii. Podél pobřeží Jadranu se táhnou četná letoviska s překrásnými plážemi a čistým mořem.

Při sestupu z hor regionu Molise směrem k moři narazíte na několik malých městeček rozmístěných na pahorcích. Všechny podobné osady jsou protkány křivolakými uličkami s krásnými kostelíky. Kromě nejznámějších pláží se doporučuje zavítat na blízké ostrovy Tremiti.

Mapa Molise

Mapa Molise

Molise sousedí s Abruzzem na severozápadě, Laziem na západě, Kampánií na jihu, Apulií (Puglií) na jihovýchodě a Jaderským mořem na severovýchodě.

Žije zde 335 tisíc obyvatel. Živí se převážně zemědělstvím a pastevectvím. Průmysl zde téměř neexistuje. Nejznámějším produktem se stal olivový olej. Vyrábí se samozřejmě i různé druhy sýrů a uzenin, což je ovšem typické pro každý region.

Na území bydlí rovněž dvě národnostní menšiny – Moliští Chorvaté a Moliští Albánci.

Nádherná krajina v Molise

Nádherná krajina v Molise

Hlavním městem regionu je Campobasso, sídlo hrabat z Molise. Ve městě vás nejvíce zaujme Castello Monforte z roku 1549.

Ke zvláštnostem regionu patří nesmírně vzácné archeologické a umělecké památky – Saepinum, poutní kostel v Pietravondante, kostely Santa Maria delle Strada, Santa Maria del Canneto, ale i středověké tvrze a zámky.

Saepinum

Saepinum

Nedotčená příroda nabízí čisté ovzduší. Voda Jaderského moře, zelené kopce a vysoké hory se zasněženými vrcholky umožňují provozovat různé sporty.

Historie regionu Molise

V době bronzové se tu usadily různé apeninské kmeny a později si oblast podmanili Římané. V antice a středověku bylo území málo obydlené. Za Langobardů patřilo k beneventskému vévodství.

Campobasso

Campobasso

Gastronomie

Originálním jídlem v regionu je lo Sfarriccio – vepřová krev s piniovými oříšky, rozinkami, pomerančovou kůrou, kakaem a sádlem. Je to něco na způsob české zabíjačkové polévky „prdelačky“.

Levné ubytování v Molise

Levné ubytování v Molise