Město L´Aquila leží na úpatí Gran Sasso, nejvyšší hory italské pevniny na jih od Alp. Město je obklopeno Apeninami. Žije zde zhruba 70 tisíc obyvatel. Je šestým největším městem v Itálii a hlavním městem regionu Abruzzo.

L´Aquila

L´Aquila

Výstavba města byla zahájena římským císařem a králem Sicílie Frederikem II. Vzniklo z vůle okolních obyvatel, kteří v něm hledali útočiště před útlakem feudálních baronů. Je to jediné středověké město, které nebylo budováno náhodně, ale podle systematických urbanistických plánů.

Náměstí v L´Aquila

Náměstí v L´Aquila

Město má kouzelné historické centrum s množstvím památek a bývá oblíbeným cílem turistů. Zemětřesení v roce 2009 jej ale těžce poškodilo. Kromě poničených starých budov historické hodnoty přišlo o život téměř 300 lidí.

Zajímavosti v L´Aquila

Abruzzo nabízí divadla, symfonický orchestr, státní konzervatoř a filmový institut. Staré uličky města lemují kostely a paláce.

Kostel Santa Giusta u Via Santa Giusta, postavený v roce 1275, se honosí úžasnou kopulí, pěknou rozetou a obrazem „Umučení sv. Štěpána“ od Cavaliera d´Arpino.

Santa Maria di Collemaggio

Santa Maria di Collemaggio

Kostel Santa Maria di Paganica poblíž Via Paganica vás upoutá průčelím ze 14. století a portálem dekorovaným reliéfy.

Dóm Santa Maria di Collemaggio z roku 1257, na Piazza di Collemaggio, je robustní kostel s fasádou z růžového a bílého kamene. Nechal jej zbudovat Pietro dal Morrono, pozdější papež Celestin V., jenž byl v roce 1313 kanonizován na sv. Petra Celestina.

Na náměstí Piazza Duomo stojí dóm San Massimo. V interiéru uvidíte krásný sarkofág a sochu kardinála Agnifilliho.

Nedávné zemětřesení poničilo baziliku sv. Bernardina z 15. století. Bazilika, která byla již jednou restaurována po ničivých otřesech v roce 1703, uchovává hrobku sv. Bernardina Sienského. Bohatou výzdobu obstaraly fresky Cenatiempa a Moscy.

Fontana delle 99 cannelle

Fontana delle 99 cannelle

V zámku z 16. století vystavuje Museo Nazionale d´Abruzzo kostru mamuta, římské artefakty a sakrální díla.

Zapomenout nelze ani na slavnou Fontana delle 99 cannelle, což je dlouhá kašna, z níž vytéká devadesáti devíti praménky studená voda jako upomínka na legendárních 99 zakládajících obcí města.

Výlety z L´Aquila

Výlet můžete uspořádat k rozkládajícím se troskám divadla a amfiteátru starověkého města Amiterno (Amiternum), seinského a později římského města, v němž se narodil Sallustius, římský historik a politik, jenž stál u zrodů dvou významných monografií: De coniuratione Catilinae (Catilinovo spiknutí) a Bellum Iugurthinum (Válka s Jugurthou). Příležitostně se zde konají koncerty a divadelní představení.

Amiterno

Amiterno

Díky poloze města L´Aquila takřka uprostřed italské boty, není odsud problém udělat si výlet na obě pobřeží – jak východní kolem letovisek Palmové riviéry, tak na západní pobřeží či do Říma, který odsud leží jen relativně kousek po dálnici.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená L´Aquila

Láká vás L´Aquila? Hledáte-li zájezdy do destinace L´Aquila, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí L´Aquila, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.