Originální název: Republica de Cuba

Hlavní město: Havana

Rozloha: 109 886 m2

Časový posun: Kuba používá čas GTM -5 (- 5 h. oproti SEČ v létě, -6 h. oproti SEČ v zimě)

Počet obyvatel: 11 451 652 (z r. 2009)

Hustota zalidnění: 103,3 obyvatel/km2

Gramotnost: 99,8% (z r. 2009)

Úřední jazyk: španělština

Etnické složení: běloši 65,1%, mulati a mesticové 24,8%, černoši 10,1% (z r. 2002)

Náboženství: ateisté, katolíci, africká náboženství

Státní zřízení: socialistická republika s jednou vládnoucí stranou (komunisté)

Datum vzniku: 20. května 1902, od 10. prosince 1898 nezávislá na Španělsku, v letech 1898-1902 spravována Spojenými státy americkými

Hlava státu: předseda rady státu a předseda rady ministrů

Měna: kubánské peso (CUP) a peso convertible (CUC)

Mezinárodní identifikace: telefonní předvolba 53, internetová doména .cu

Technické údaje: elektřina 110 V/60 Hz (některé hotely 220 V), zástrčky amerického typu (na 2 ploché kolíky)

Jízda: vpravo

Správní členění Kuby

Kuba je rozdělena do 14 provincií (jedna z nich je hlavní město) a zvláštní okrsek pak tvoří ostrov Mládeže (Isla de la Juventud). Těchto 15 celků se pak dále dělí na 169 obcí.

Provincie:

 1. Pinar del Río
 2. La Habana
 3. Ciudad de la Habana
 4. Matanzas
 5. Cienfuegos
 6. Villa Clara
 7. Sancti Spíritus
 8. Ciego de Ávila
 9. Camagüey
 10. Las Tunas
 11. Granma
 12. Holguín
 13. Santiago de Cuba
 14. Guantánamo
 15. Isla de la Juventud

Tím, jak je Kuba poměrně členitý ostrov, jsou velmi rozmanité i jednotlivé její provincie. Každá provincie tak nabízí trošku něco jiného, a proto se např. východ Kuby velmi liší od jejího západního pobřeží.

Mapa provincií Kuby

Mapa provincií Kuby

Geografie Kuby

Kubánská republika, v originále República de Cuba, se nachází v Karibiku a je největším ostrovem souostroví Velké Antily a zároveň 15. největším ostrovem světa. Svou rozlohou zaujímá 105. místo na světě. Na délku měří kolem 1 200 km a v nejširším bodě má kolem 200 km.

Většinu povrchu tvoří nížiny. Hornatější části můžeme najít pouze za západě, uprostřed a na východě ostrova. V jihovýchodní části Kuby se podél pobřeží rozprostírá pohoří Sierra Maestra, kde se nachází také nejvyšší hora ostrova – Pico Turquino (kolem 1974 m n. m.). Mezi další pohoří patří Sierra Sagua Baracoa, v nejvýchodnější části ostrova, Sierra de Escambray u Trinidadu, Cordillera de Guaniguanico na západě, které je tvořeno unikátními krasovými útvary – mogoty (kulovité kopce).

Krásná příroda v horách západní Kuby

Krásná příroda v horách západní Kuby

Pobřeží ostrova je velmi členité, se spoustou korálových útesů a malých ostrůvků. Pod stát Kuba náleží přibližně 4 000 malých ostrovů a ostrůvků.

Ostrovy jsou rozděleny do dvou kategorií:

 • ty, které disponují přírodním zdrojem pitné vody, těmto se říká Isla
 • ty, které zdroj pitné vody nemají, ty se nazývají Caya.

Na severu Kubu omývá Atlantský oceán, na jihu pak Karibské moře.

Kuba přes moře sousedí se Spojenými státy americkými, přičemž americká Florida je od Kuby vzdálena pouhých 150 km severně. Nedaleko Kuby je také další ze sousedních států – Mexiko. Severovýchodně a jižně od Kuby leží ostatní ostrovní státy.

Elektrické napětí, typy zásuvek na Kubě

Na Kubě najdeme mix jak elektrických zásuvek, tak také typů napětí. Ve většině sítí je napětí 110 V/60 Hz, v některých hotelích (především těch, zaměřených na evropskou klientelu) však funguje i síť o napětí 220 V, proto je lepší se v místě zeptat a pro jistotu sebou mít příslušný adaptér. Zásuvky jsou nejčastěji amerického typu, tedy na 2 ploché kolíky, ale pokud by jste obešli více hotelů, najdete snad všechny typy zásuvek, které na světě jsou :o)

Internet na Kubě

Na Kubě je na internet téměř prohibice, ale postupem času se tato situace mění k lepšímu a připojení k internetu se stává dostupnější. Přesto však jsou možnosti připojení omezeny na business centra a dražší hotely. Internetové kavárny by se zde daly spočítat na prstech. Místní lidé možnost připojení k internetu nemají téměř žádnou, na 60 obyvatel připadá jedno internetové připojení a soukromé osoby se bez zvláštního povolení nesmějí na internet trvale přihlásit vůbec. Cena za připojení v centru se pohybuje kolem 5-10 CUC/hodinu. Internetem a počítači jsou vybaveny také kanceláře ETESCA, pokud by jste měli zájem o připojení k internetu zde, budete si muset zakoupit předplacenou kartu za 6 CUC na 1 hodinu připojení. Pro zakoupení karty budete muset předložit pas. Kartu, na které je uvedeno jméno a přihlašovací heslo, můžete využít ve všech kancelářích ETESCA po celé zemi. Připojení vlastního notebooku je naprosto nemožné.

Mobilní telefony a roaming na Kubě

Signál je na Kubě všude, rozhodně si však před odletem na Kubu u svého operátora ověřte, zda máte aktivován roaming a na kolik Vás telefonování z Kuby vyjde.

Pošta

Pošta a poštovní schránky jsou na Kubě pod označením Correos de Cuba. Poštovní schránky najdete běžně na ulici. Pošty jsou v každém městě a vesnici, otevřeny jsou ve všední dny v době od 9. h. do 17. h., v sobotu od 9. h. do 15. h. Známku do Evropy lze zakoupit v obchodech, na hotelích a na poštách. Známka na pohled do ČR stojí 0,5 CUC. Systém pošty je velmi pomalý a zásilky jsou navíc otevírány a kontrolovány. Pokud budete pohledy posílat z hotelové recepce, může doručení trvat i 2-3 týdny. Nejlepší a nejspolehlivější možnost, jak odesílat zásilky, je přes mezinárodní zásilkové společnosti, typu DHL.

 • Hodnocení uživatelů

 • Hodnocení: 0 hvězdy
  0 / 5 (0 )
 • 0%
 • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená na Kubě

Chcete-li koupit dovolenou na Kubu, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů na Kubu a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená na Kubě je bezva!