Matanzas je druhou největší provincií Kuby a turisté z této provincie znají především letovisko Varadero na poloostrově Península de Hicacos, v severní části regionu. Hlavním městem provincie je však stejnojmenné město, tedy Matanzas, které v dobách dřívějších, bylo velkým a honosným koloniálním městem. Dnes ovšem již jen skromně stojí ve stínu populárního Varadera.

Ačkoliv jsou koloniální budovy v Matanzas v dost zanedbaném stavu, město určitě stojí alespoň za kratší návštěvu. Zvláště pak, pokud svou dovolenou budete trávit v nedalekém Varaderu.

Matanzas

Matanzas

Historie města Matanzas

Původními obyvateli lokality byli indiáni a historie města Matanzas se začala datovat až v roce 1693, kdy španělský král Carlos II rozhodl o vybudování města na tomto strategicky výhodném místě, v zátoce Bahía de Matanzas. Nynější název města Matanzas (ze španělského slova matanza – krvavá řež či porážka) byl odvozen od událostí, které provázely jeho vznik a které se neobešly bez krvavých bojů mezi původními indiánskými obyvateli a španělskými osidlovateli (čti „dobyvateli“ 🙂 ).

Vzhledem k tomu, že půda v okolí řek Yumurí a San Juan je velmi úrodná, brzy po té, co se zde usadili Španělé, se tady začala pěstovat káva, tabák a cukrová třtina. Rozrůstaly se plantáže, ale také trh s otroky.

Co se týká cukrové třtiny, právě oblast Matanzas patřila mezi její nejvýznamnější producenty, neboť právě odsud pocházelo kolem 50% cukru z celkové produkce ostrova.

V 19. století bylo zejména díky vývozu cukrové třtiny město Matanzas na vzestupu, což sem přilákalo mnoho intelektuálů a umělců z celého světa a město si získalo přezdívku kubánské Athény. Právě v Matanzas také údajně vyšly první noviny na Kubě a své kořeny zde má i kubánský tanec El Danzón a také rumba. Dnes ovšem již město značně pokulhává za svou pověstí kulturního centra regionu a největší kulturní událostí jsou tak pro místní snad jen nelegální kohoutí zápasy, které se zde s oblibou pořádají.

Zajímavá místa v Matanzas

Pokud se do Matanzas vydáte, nejzajímavější místa a stavby z koloniálního období naleznete v okolí Parque de la Libertad a náměstí Plaza de la Vigía, které tvoří centrum města. Zajímavá a velmi hezká je budova divadla Teatro Sauto z roku 1862, která nese jméno po velkostatkáři Sautovi, jenž významně finančně přispěl na její výstavbu.

Za návštěvu stojí také budova lékárny z roku 1882. Najdete ji také na Parque de la Libertad a dnes slouží jako muzeum (Museo Farmacéutico). Lékárnu založil doktor E. Triolet, který zde vyráběl a prodával medikamenty z léčivých rostlin na základě svých vlastních receptur. Nyní je zde vystavováno různé lékařské náčiní a pomůcky pro výrobu léčiv, které se z té doby dochovaly.

Náměstí revoluce ve městě Matanzas Náměstí revoluce ve městě Matanzas

© LesPalenik / Shutterstock.com

Další muzeum, tentokrát s koloniální tématikou, můžete navštívit v hradu Castillo de San Severino z roku 1735, který se tyčí nad přístavem.

Kromě těchto koloniálních památek toho samotné město moc nenabízí. Místní průmysl a rušná doprava vás pravděpodobně od delšího pobytu ve městě odradí.

Zajímavosti v okolí města Matanzas

Asi 10 kilometrů od města Matanzas se ukrývají jeskyně Cuevas de Bellamar, které byly náhodně objeveny v roce 1861 při práci otroků ve vápencovém lomu. Jedná se o největší přístupný komplex jeskyní na Kubě. V jeskyních můžete vidět pestrou škálu krasových útvarů (jeden z nich dosahuje výšky přes 12 m) či podzemní řeku a jezírka.

V okolí Matanzas je ovšem také hezká příroda. Zejména v zeleném údolí Yumurí, které patří mezi nejčastější turistické cíle v oblasti. Údolí se rozprostírá za kopcem, na jehož vrcholu stojí klášter Ermita de Monserrate a pokud se ke klášteru vydáte, můžete si vychutnat hezký výhled na zátoku a samotné město Matanzas.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Matanzas

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Matanzas je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Matanzas či Last minute nabídek na Kubu.