Asi 10 kilometrů od města Matanzas, se ukrývají jeskyně Cuevas de Bellamar, které byly náhodně objeveny v roce 1861 při práci otroků ve vápencovém lomu a velmi rychle se staly jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí celého ostrova. Jedná se o největší přístupný komplex jeskyní na Kubě. V jeskyních můžete vidět podzemní řeku a jezírka, ale hlavně pestrou škálu krasových útvarů (jeden z nich – Manto de Colón, dosahuje výšky přes 12 m a uvidíte jej v hlavním sále). Cuevas de Bellamar jsou klenotem kubánského jeskynního systému a národní památkou Kuby.

Vznik jeskyní Bellamar

Jeskyně Bellamar se formovaly po celá staletí, kdy byla oblast zpočátku pod mořem jako součást zálivu Matanzas. Chemickou reakcí vody s horninou docházelo k rozpouštění vápence a pod mořským dnem pozvolna začaly vznikat komory naplněné vodou. Tektonické pohyby v zemských vrstvách později způsobily stoupání povrchu a vznikly mořské terasy, které postupem času vysychaly.

Cuevas de Bellamar

Cuevas de Bellamar

Voda, která prostupovala prasklinami přes stropy jeskyní dále rozpouštěla vápník a vysrážením uhličitanu vápenatého z vody začala vznikat podoba krápníků – stalaktitů, visících ze stropů a také stalagmitů, které pro změnu „vyrůstají“ ze země, na kterou dopadají vodní roztoky obohacené o rozpuštěné minerální složky. V místech, kde se oba útvary spojily v jeden, vznikly stalagnáty. V jeskyních uvidíte také krásné transparentní krystalické útvary.

Jak se ke Cuevas de Bellamar dostanete

Jeskyně Cuevas de Bellamar leží jen kousek od Matanzas. Pokud se k nim vydáte z Matanzasu autem, pojedete po silnici Carr. Central de Cuba a Carretera A Las Cuevas. Na místě budete za necelých 15 minut.

Jeskyně jsou od Matanzasu opravdu jen kousek a není problém se sem dostat ani městským autobusem. Jezdí sem linka číslo 12, která vyjíždí z náměstí Plaza Libertad a zpět pak přímo od jeskyní.

Vstup do Cuevas de Bellamar

Vstup do Cuevas de Bellamar

Vchod do jeskyní je z komplexu Finca La Alcancía, který zahrnuje restaurace, obchod se suvenýry, malé muzeum a hřiště pro děti. Prohlídky trvají zhruba hodinu. První začíná v 9 hodin ráno, poslední pak odpoledne v 17 hodin.

V jeskyni je poměrně teplé a vlhké klima, takže nebudete potřebovat žádné teplejší oblečení, jen pevnou vycházkovou obuv – povrch místy klouže.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cuevas de Bellamar

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Cuevas de Bellamar? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Cuevas de Bellamar nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Kubu, nebudete litovat!