Zátoka Ha Long je jednou z nejvíce turisticky navštěvovaných míst ve Vietnamu. Leží v Tonkinském zálivu a svou popularitu si získala především svými nádhernými vápencovými skalami, které vystupují z moře. Zátoka je od roku 1994 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 2012 se dostala dokonce na seznam nových sedmi přírodních divů světa.

Název Ha Long znamená v překladu „místo, kde se drak zanořuje do moře“. Podle legendy ostrovy vznikly díky drakovi, který nad zdejším územím přelétal a svým ocasem vyrýval do země jednotlivá údolí. Poté se vnořil do moře a vzniklá údolí byla zalita mořskou vodou. Nad hladinou tak zůstaly jen nejvýše položené oblasti.

Ha Long Bay - dle mnohých nejkrásnější oblast Vietnamu

Ha Long Bay – dle mnohých nejkrásnější oblast Vietnamu

Ve skutečnosti vznikly tyto vápencové formace před 250–280 milióny lety a svůj domov zde našlo více než 435 druhů rostlin, mnoho druhů ptáků, plazů a bezobratlých živočichů. Ve zdejším moři žije více než 300 druhů ryb.

Co nabízí Ha Long bay

Turisticky velmi navštěvovaným místem jsou také zdejší jeskyně, zejména Hang Sung Sot, která má plochu více než 10 000 m2. Ke vchodu do jeskyně vede příkré schodiště, sály jsou ale průchozí a krásně nasvícené.

Mořské jeskyně v zátoce Ha Long

Mořské jeskyně v zátoce Ha Long

Zátoka Ha Long je opravdu nádherné místo, které stojí za to vidět, ovšem stejně, jak může být vaše návštěva tohoto místa příjemným zážitkem, může se pro vás také stát noční můrou. Je velmi důležité dát si načas s výběrem lodě a před velkými dát raději přednost malým lodím.

Stinná stránka Ha Long bay

Zátoka se bohužel stala obětí turistického ruchu. Lidé, jejichž život je na turismu závislý, vám budou nabízet předražené výlety stejně jako potraviny a nápoje, komunikace s nimi nebude snadná a také se vám může stát, že z domluveného „A“ se nakonec stane „B“. Druhou, velmi nepříjemnou a smutnou záležitostí, jsou všudypřítomné odpadky, které jsou bohužel také podél zátoky. S těmito body je třeba počítat, aby vám zážitky z jinak nádherného místa nezkazil právě tento dojem.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (6 )
  • 70%
  • (6)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 2*: 2">
2 /5 stars

Špína, odpadky, podvodníci...... ale krásná příroda = HA LONG BAY

dne 2015-05-03 09:24:30

Zátoka HA LONG BAY je hrozně kontroverzním místem. Ještě před cestou jsem na něj slyšela rozporuplné zprávy - někdo říká, že je to hnus, že tady nemá smysl jezdit. Někdo je nadšený. Pak si vyberte... Já si chtěla udělat vlastní názor a tak vám ho tu zkusím nějak souvisle stručně sepsat, abyste věděli, jak to s HA LONG ve skutečnosti je.

V prvé řadě je nutné říct, že zátoka HA LONG je nádherná. Je to opravdu přírodní div, neuvěřitelný úkaz, který sahá od Vietnamu údajně až do Filipín, kde jsou podobné skály. Je velmi podobná i nádherným skaliskům v Thajsku v oblasti kolem ostrovů Phi Phi. Myslím, že v tomto ohledu tady opravdu není co řešit - přírodní krásy jsou nepopíratelné.

Teď ale přichází negativa - celý turistický ruch ve Vietnamu prochází velmi negativním obdobím. Z příjemných lidí se stávají díky peněz podvodníci a lidské hyeny, které vás neváhají okrást za bílého dne, vymyslet libovolný způsob, jak z vás vymámit peníze. Nebudou se bát toho vám vyhrožovat a zavolají si na vás klidně partičku vydřiduchů, kteří budou dostatečným důvodem pro to, abyste zaplatili přepálené ceny, na kterých jste původně nebyli dohodnutí. Takové jednání je dneska ve Vietnamu bohužel běžné a s podvodníky, kteří na začátku hovoru řeknou A, aby na konci tvrdili, že řekli B a že B prostě platí, potkáte až příliš mnoho na to, abyste si o Vietnamcích mohli myslet něco dobrého. Ale nechci říct, že jsou Vietnamci zlí lidé, naopak, ti praví Vietnamci, kteří nežijí z cestovního ruchu, jsou naopak naprosto skvělí, přátelští lidé, kteří se s vámi rádi podělí i o to málo co mají. Vliv peněz je prostě strašný a právě v HA LONG je hrozně vidět.

Počítejte s tím, že v HA LONG za všechno zaplatíte mnohonásobek toho, jaká je normální cena. Láhev vína za 29 EUR? Nealko pití 4x dražší než v Hanoji? Bezplatný čaj po jídle je na konečném účtu započítán? Normální věc! Nebudou se tady s vámi mazat a úplně v klidu vám naúčtují položky, které jste vůbec nečerpali. Úplně v klidu vám na účet napíšou vyšší ceny a myslí si, že to nebudete řešit a nebo, že si toho v těch čmáranicích nevšimnete. Stěžujete si? Hups, účtenka uletěla do moře a my už si nepamatujeme, co vše na ní bylo, takže vám nemůžeme vrátit přeplatek. Naprosto běžné praktiky. Že vám dokáží zničit celý zážitek asi není potřeba zmiňovat.

Pokud budete mít štěstí a pojedete na plavbu se společností, která nepatří mezi švindlíře (asi tady takové jsou, ale je třeba hledat), počítejte s druhým naprosto zásadním problémem zátoky HA LONG. Všudypřítomný odpad. V přístavišti je bordel nejhrubšího zrna, po vyplutí budete proplouvat hromadami odpadků a projíždět oblastmi zamořenými smradem. Je to HNUS!

Naštěstí pokud vaše plavba pojede dál do zátoky, situace se zlepší, ale trpká pachuť prvotního zážitku a smrad vám prostě učpí v nose :-( Když pak uvidíte lodníky, kterak se napijí vody z pet lahve a tu pak v klidu vyhodí přes palubu, máte chuť je hodit za tou lahví...

Poslední věc už je jen drobnost - asiati mají rádi kýč. V jeskyních tak uvidíte barevné osvětlení, které se sem vůbec nehodí. Na lodích budete poslouchat šílenou hudbu a na některých plavbách je prý běžně, že posádka dělá ve volném čase karaoke. Skoro na truc jejich zákazníkům.

Prostě HA LONG BAY je krásné místo, které stojí za to vidět. Ale na začátku a na konci plavby mějte oči a nos zavřené a doufejte, že se dostanete dál do vod, kde odpadky nejsou na první pohled vidět (jsou tady, ale není jich takové množství). Taky doufejte, že si vyberete společnost, která se vás nebude snažit okrást (a to doslova, na internetu najdete příběhy lidí, kterým posádka ukradla peníze z peněženek, když zrovna byli u nějaké atrakce a nebo v kajacích - peněženky a doklady mějte stále u sebe!!!).

Pokud cokoli z toho nechcete riskovat a nebo řešit, HA LONG BAY vynechte. Přijdete o krásnou scenérii, ale možná nepřijdete o iluze, které o Vietnamu máte. Přecijen tato země nabízí spoustu dalších krás, které stojí za vidění,takže i pokud sem nepojedete, nic se nestane.

A pokud někoho zajímá, jestli bych sem znova jela já - nejela. Krásy této zátoky zcela přebily negativní zážitky, takže jsme si to tady pak už nedokázali pořádně užít. Bohužel.Dosaženo 10 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Jedno ze světových TOP míst s pár skvrnkami

dne 2015-04-10 12:14:16

Zátoka Ha Long je opravdu nádherné místo. Je přesně taková, jak jsem si ji představoval a jakou jsem ji viděl i na fotkách. Rozhodně je to jedno z TOP světových míst, které člověk může navštívit. Nejet sem během cesty po Vietnamu je jako nejet se podívat na Eiffelovku, když je člověk v Paříži :-)

V Ha Long je nabídka různých výletů, včetně výletů přes noc a nebo více nocí. Všechny nabízí ale v podstatě to samé, na druhou stranu co chcete vymýšlet v místě, které je známé hlavně přírodními krásami?

Jediné zklamání je, že tady bývá někdy dost rušno, navíc jsme viděli i lodě s bary, kde byli snad všichni opilí a dělali jen randál. Takový trošku cirkus pro turisty, který by v takovém místě asi být nemusel.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Přírodní nádhera, na kterou si vyhraďte dostatek času!

dne 2015-04-08 20:14:47

Scenérie Ha Long Bay je neskutečná. V podstatě s každým metrem a každou další skálou jsou stále úžasnější výhledy. Tohle místo prostě musíte navštívit, pokud se do Vietnamu podíváte! Doporučuju jet na plavbu a zůstat tak dlouho, jak to bude možné. My měli dvoudenní plavbu, což se ukázalo jako málo, ale i tak jsme stihli na kajacích projet rybářskou vesnicí , navštívit farmu na ústřice a viděli jsme i několik jeskyní, které vypadají jako brány do pekla :-) Nejkrásnější byly ale západ slunce a především pak východ slunce, to bylo jako v pohádce, kdy se skály zbarvily do mnoha odstínů červené a oranžové barvy. Na některých ostrůvcích se prý dá na některé skály vylézt, ale to jsme už bohužel nestihli. Nádherná zátoka, nádherné zážitky!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Zátoka Halong

dne 2015-03-13 18:33:51

Zátoka halong je úžasná, je to jeden z divů přírody a místo, které by měl vidět každý. Jasně, je to tady turistický cirkus, ale kde v Asii nějaké významné místo není cirkus? Odpadky tady jsou taky problém, ale asi tak stejně jako jinde, kde jsem byl. Kdo byl třeba v Indii tak ví, že tak to v těchle zemích prostě chodí. Neomlouvám to, ale nenechal bych si tím zkazil dojem z tohohle úžasného místa.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krasna zatoka se spoustou odpadku :-(

dne 2015-03-13 08:33:36

Halong je unikatni misto, ktere si musite zamilovat z mnoha duvodu. My sem jeli na odpoledni projizdku z Hanoje, cesta jednim smerem trvala 4 hodiny, coz bylo az dost,ale uplne blizko to neni a cesty ve Vietnamu jsou ... jake jsou.
Behem plavby muzete odpocivat a uzivat si okolni krajiny a nadherne scenerie, pripadne skocit do kajaku a projizdet kolem vysokych skal, pripadne navstivit nekterou z jeskyni a nebo mistni plovouci vesnice. Ukazovali nam vlastovci hnizda a nabizeli nam moznost ochutnat polivku z nich udelanou, ale do toho jsme nesli, navic cena nebyla zrovna mala. Plavba se nam velice libila, skoda byla jen to, ze cela zatoka je zamorena odpadky, coz se nedivim, kdyz mistni vyhazuji odpadky z lodi primo do vody a prijde jim to v poradku. Tohle je nejhorsi vec na cele Halong Bay a z velke casti i zbytku Vietnamu, protoze lidi tady nemaji k odpadu zadny "vztah".Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 1*: 1">
1 /5 stars

Muselo to být krásné místo, dneska je to páchnoucí stoka!!!!

dne 2014-10-18 20:11:45

Na zátoku Ha Long jsem se moc těšila, už z fotek bylo jasné, že toto místo je krásné. Jelikož jsme ve Vietnamu byli jen na 10 dní, zaplatili jsme si jednodenní plavbu. Díky bohu!

Příjezd k zátoce byl úžasný - vysoké skály kam oko dohlédlo, na vodě se pohupovalo spousta loděk, opravdu krásná scéna jako z nějakého filmu. Čím blíž jsme ale byli k zátoce, tím horší tušení jsme začínali mít. Odpadky kolem cesty houstly a když jsme dojeli do přístavu, ucítili jsme děsný smrad. Nejdříve jsme se utěšovali tím, že v přístavu budou rybářské lodě, které smrdí, jenže po vyplutí bylo jasné, že množství opadu ve vodě je původcem toho všudypřítomného smradu. Voda v zátoce je prostě příšerná, je to v podstatě smradlavá stoka a absolutně nechápu lidi, kteří tady lezou do kajaku a berou sem i děti. Já bych do té vody nestrčila ruku ani v gumové rukavici, a to nejsem žádná fimfrlína!

Samotná zátoka, když si odmyslíte ten bordel a smrad, je krásné místo a nedivím se, že bylo zapsáno na seznam UNESCO, ale vzhledem k tomu, v jakém je dneska stavu a jak to tady musí vypadat večer (v přístavu stálo několik stovek lodí, dovedete si asi představit ten rámus, který tady musí být večer!), by ho podle mě měli zase vyškrtnout. Ne proto, že by si zápis nezasloužilo, ale kvůli tomu, že by to možná pomohlo k tomu, aby se celá Ha Long třeba postupně spravila. Věřím, že spousta lidí sem jede právě kvůli tomu, že je zapsána v UNESCO.

Pro mne byla zátoka největším zklamáním z celého Vietnamu. Opravdu děsivé místo, které je důkazem toho, co způsobuje cestovní ruch. Pokud můžu, doporučuji sem nejezdit, snad to pomůže k tomu, aby se Vietnamci chytli za nos a něco s tím tady udělali!!!Dovolená Ha Long bay

Ha Long bay je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Ha Long bay či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Vietnamu, stačí kliknout sem a vybrat si :-)