Klenotem provincie Matanzas je zelené údolí Yumurí, které patří mezi nejčastější turistické cíle v oblasti a je oblíbeným místem k výletu pro turisty, kteří tráví svou dovolenou ve Varaderu.

Údolí Yumurí pokrývají pastviny, ty střídají lesy a pole s velmi úrodnou půdou, kde se pěstuje kukuřice a další zemědělské plodiny a také tabák. Oblast je ale ceněná hlavně z hlediska biologické rozmanitosti. V nitru údolí je skryta floristická rezervace Cuabal de las Tres Ceibas de Clavellinas, kde jsou zachovány místní druhy endemických rostlin s vysokou genetickou hodnotou.

Yumurí naleznete jen kousek od města Matanzas, za kopcem, na jehož vrcholu stojí klášter Ermita de Monserrate a pokud se ke klášteru vydáte, můžete si vychutnat hezký výhled jak do údolí tak na zátoku a město Matanzas.

Údolí Yumurí

Údolí Yumurí

Fauna a flóra v údolí Yumurí

Vláhu údolí dodávají řeky Yumurí a Bacunayagua, které tudy protékají a mezi nimiž leží svěží zelené pláně ohraničené kopci. Krajina v parku je domovem mnoha zajímavých endemických rostlin a živočichů. Například kaktus melocactus matanzanus, který je ohroženým druhem, nenajedete nikde jinde na světě, pouze v oblasti provincie Matanzas potažmo údolí Yumurí.

Národní pták Kuby - tocororo

Národní pták Kuby – tocororo

Údolí je zajímavé také pro ornitology, kteří zde mohou vidět kolem 68 druhů ptáků, mezi něž patří i národní pták Kuby – tocororo. U řeky Bacunayagua pak můžete pro změnu narazit na endemický druh ropuchy Peltophryne fustiger. Samička této ropuchy může měřit až 198 mm. Tento druh se vyskytuje pouze na západě Kuby, od provincie Matanzas po Piñar del Río.

Ze savců v údolí žije například divoký králík a jelen běloocasý.

Legendy o vzniku názvu

Traduje se několik verzí toho, jak vznikl název Yumurí. Jedna z legend je spojována s původními obyvateli, kteří se nechtěli smířit s příchodem španělských kolonizátorů a s pokřikem Yo morir (zemřu) raději páchali sebevraždy skokem z vysokých srázů, než aby se Španělům podrobili.

Kaňon řeky Yumurí

Kaňon řeky Yumurí

Jiná legenda zase vypráví o indiánské dívce Coalině, jejíž vesnice byla prokletá. V kletbě stálo, že pokud se Coalina zamiluje, vesnici postihne neštěstí. Jednoho dne se o kráse Coaliny doslechl indiánský náčelník Nerey, setkal se s Coalinou a v den, kdy se do sebe zamilovali, se začala země třást, poté se otevřela a v údolí vznikla řeka, která Coalininu vesnici smetla a milence odnesla do hlubin blízkého moře. Podle této legendy předtím dívka stihla vykřiknout Yo morir, tedy zemřu.

Ať tak či tak, název Yumurí podle obou legend vznikl údajně právě z tohoto výkřiku.

Klášter Ermita de Monserrate

Klášter Ermita de Monserrate, který se tyčí nad údolím Yumurí, byl postaven roku 1874 a byl zasvěcen panně Marii Monserrate, patronce Katalánska. Právě v 19. století totiž žilo v Matanzas mnoho přistěhovalců z Katalánska. Rok po dokončení kláštera, 8. prosince 1875, bylo uspořádáno procesí a v klášteře umístěn obraz Panny Marie Monserrate. Od té doby se kaple stala místem meditací a cílem poutí. A také místem, ze kterého se vám naskytne krásný pohled do okolí.

Klášter Ermita de Monserrate Klášter Ermita de Monserrate

© CÉSAR O. GÓMEZ LÓPEZ, www.panoramio.com/user/2675941

Jak se do údolí Yumurí dostanete

Pokud se do údolí Yumurí vypravíte autem, bude vás čekat cesta po Via Blanca, ať již pojedete z Varadera nebo z Matanzas. V západní části údolí Yumurí, cestou po Via Blanca (přibližně 20 kilometrů od Matanzas), narazíte na jednu z nejdůležitějších inženýrských staveb v zemi a to 112 metrů vysoký most El Punte Bacunayagua, kde obvykle zastavuje i každý autobus s turisty, aby se  mohli rozhlédnout do okolí z vyhlídkového ochozu. Most byl slavnostně otevřen v září roku 1959 a je na hlavní spojnici mezi Havanou a Matanzas či Varaderem.

Z města Matanzas se dá do údolí dostat i vlakem z nádraží Hershey. Když vystoupíte v Mena, můžete se z nádraží vydat v podstatě kterýmkoliv směrem a všude narazíte na idylické scenérie.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Yumurí

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Yumurí a nebo další spoustu zájezdů na Kubu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Yumurí a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!