Havana (španělsky San Cristóbal de La Habana, zkracováno na La Habana) má 2,3 miliony obyvatel a je největším městem země. Město Havana je jednou z 15 kubánských provincií. Město je na seznamu světových památek UNESCO.

Havana, hlavní a největší město Kuby, překypuje bohatou historií a nabídne vám celou řadu památek z koloniálního období a nepřeberné množství muzeí s různou tématikou. Město plné kontrastů kdysi okouzlilo i spisovatele Ernesta Hemingwaye. Není proto divu, že v Havaně narazíte také na mnoho míst, která jsou spojená právě s tímto jménem. Jsou to místa jako je třeba bar El Floridita nebo La Bodegita del Medio ve Staré Havaně (La Habana Vieja), kde vám namíchají výborné mojito. Svou popularitu si tyto bary získaly díky častým návštěvám tohoto známého hosta, který tu popíjel své oblíbené daiquirí či právě již zmiňované mojito. Každý obdivovatel tohoto spisovatele by tak do těchto dvou barů měl alespoň nahlédnout.

Havana

Havana

Dávno pryč jsou časy, kdy byla Kuba „cukrovou“ velmocí a profitovala právě z této komodity. V současné době se novým zdrojem příjmů stali hlavně turisté. A je tedy jasné, že Kubánci všechny volné finanční prostředky investují především do výstavby hotelů či nových letovisek pro turisty a staré domy z koloniálního období, které jsou tak proslulou součástí Havany, jejich současným obyvatelům doslova padají na hlavu. Mnohdy se snad ani nechce věřit, že v těchto domech vůbec ještě může někdo bydlet. Nezbývá tedy než jen doufat, že se časem dostane finančních prostředků i na opravu těchto objektů, kterými by se Havana mohla směle dál pyšnit, kdyby byly v trochu lepším stavu.

I přes zoufalý stav některých památek je toho v Havaně opravdu mnoho k vidění a dá se říci, že i když sem přijedete po několikáté, pokaždé můžete narazit na něco, co jste při minulé návštěvě nestihli objevit. Abyste nasáli pravou atmosféru Havany, určitě vám k tomu nepostačí jeden den nebo výlet s průvodcem.

Staré americké bouráky před budovou Kapitolu v Havaně Staré americké bouráky před budovou Kapitolu v Havaně

© Anna Jedynak / Shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že Havana je relativně bezpečná, doporučuji zde strávit delší čas a vydávat se po městě na vlastní pěst a nevyhýbat se oblastem mimo hlavní turistické trasy. Jen tak totiž poznáte skutečný život místních a pravou tvář této „staré dámy“, jak se Havaně s oblibou přezdívá.

Rozloha a obyvatelstvo Havany

Poloha: Havana se nachází v nadmořské výšce 59 m n. m., patří pod provincii Ciudad de La Habana

Rozloha: 721,01 km2

Počet obyvatel: 2 328 000 (v r. 2005)

Hustota zalidnění: 3 053,5 obyvatel/km2

Historie Havany

Havana je pojmenována po svém zakladateli, kterým byl San Cristóbal de la Habana. Město bylo založeno v roce 1519 jako hlavní město nové španělské kolonie. Obchod s cukrovou třtinou, s otroky a výhodná strategická poloha z Havany brzy po jejím založení udělala metropoli Karibiku.

Největší rozkvět města však nastal až zhruba v polovině 20. století. V té době se do Havany hojně stahovali američtí milionáři, ale i mafiáni a hráči, aby si užili vše, co bylo doma zapovězeno – alkohol, drogy, prostitutky a hazardní hry.

Když však následně Kubu ovládla revoluce a k moci se dostal komunistický režim Fidela Castra, všechny noční kluby a herny byly uzavřeny, boháči vyhnáni do exilu a v té době bylo také poškozeno mnoho historických památek a nejen pro Havanu, ale pro celou Kubu, nastal čas útlumu. O údržbu památek se od té doby nikdo valně nestaral a řada budov bohužel chátrá dodnes.

Co nabízí Havana

Právem pyšní jsou Kubánci na centrum města, které se nazývá Stará Havana (La Habana Vieja) a je zapsána i na seznamu kulturních památek UNESCO. Ty nejzajímavější památky z koloniálního období najdeme v okolí hlavních náměstí Staré Havany a na tuto část Havany doporučuji nechat si nejvíce času. Ve Staré Havaně narazíte také na nejstarší náměstí Havany, kterým je Plaza de Armas. Velmi hezké náměstí ve Staré Havaně, je také Plaza Vieja. Oblíbenou nákupní třídou je zase Calle Obispo.

Pevnost Castillo de la Real Fuerza, kterou uvidíte už od náměstí Plaza de Armas, je jedna z nejstarších pevností Latinské Ameriky a vůbec nejstarší pevností na Kubě. Kousek od pevnosti můžete navštívit městské muzeum Museo de la Ciudad, které velmi komplexně mapuje koloniální historii Havany.

Pokud budete v Havaně, doporučuji jako jedno z prvních míst navštívit samotné srdce města, kterým je náměstí Plaza de la Catedral. Toto náměstí je považováno za nejkrásnější a nejatraktivnější náměstí Latinské Ameriky a je (jako jedno z mála) také poměrně dobře udržované.

Pobřežní třída Malecón v Havaně

Pobřežní třída Malecón v Havaně

Ve čtvrti Centro Habana zase narazíte na impozantní budovu Capitolio Nacional, která je kopií amerického Kapitolu ve Washington D. C. Hned za ním můžete navštívit zajímavost z úplně jiného soudku… Naleznete zde totiž nejznámější a nejstarší kubánskou továrnu na doutníky Real Fábrica de Tabacos Partagás, jejíž prohlídka zpravidla zaujme i zaryté nekuřáky a patří mezi nejnavštěvovanější „atrakce“ Havany.

Koho zajímá vojenská historie, určitě by neměl vynechat návštěvu mohutné vojenské pevnosti El Morro. Celý název této pevnosti z roku 1588 je Castillo de los Tres Reyes del Morro. A tyčí se na skalnatém výběžku východní strany zátoky Bahía de la Habana.

Na východní straně Bahía de la Habana naleznete také další pevnost a tou je La Cabaña, celým názvem Fortaleza de San Carlos de la Cabaña, která mimo obranné funkce sloužila jako vězení a také popraviště, a to až do 50. let, kdy zde byli popravováni odpůrci politického režimu.

Neodmyslitelnou součástí Havany a jakýmsi symbolem svobody je pobřežní třída Malecón, odkud je to jen nějakých 160 kilometrů k nejjižnějším břehům Spojených států amerických, konkrétně tedy k ostrovu Key West.

Havana – město barů, restaurací a zábavy

Již dříve jsem v souvislosti s Ernestem Hemingwayem zmiňovala bar La Bodeguita del Medio, který byste při návštěvě Havany rozhodně neměli vynechat! Najdete jej ve Staré Havaně a blízko to sem budete mít, když se budete zrovna pohybovat kolem náměstí Plaza de la Catedral.

Co by kamenem dohodil je od baru La Bodeguita del Medio restaurace v paláci El Patio – tu najdete přímo na náměstí Plaza de la Catedral. Je opravdu v kouzelném místě, stoly jsou rozmístěny pod arkádami a bude to příjemná romantická zastávka při poznávání Staré Havany. Ochutnat tady můžete kreolské pokrmy a když budete mít štěstí, zahraje vám k tomu i živá hudba. Samozřejmě, stále se pohybujeme v centru a tomu odpovídají i ceny…

Klub Tropicana Klub Tropicana

© The Visual Explorer / Shutterstock.com

V souvislosti s filmem „Jahody a čokoláda“ jste možná slyšeli o zmrzlinovém řetězci Coppelia. Tuto zmrzlinárnu najdete v Havaně na adrese Calle 23 y L, ale nic světoborného si od ní neslibujte.

Co se týká večerní zábavy, jižně od Miramaru narazíte na nejslavnější noční klub Tropicana, který byl otevřen již v roce 1939 a vidět zde můžete různá taneční vystoupení či akrobacii, to vše pod širým nebem.

Dalším zajímavým místem zábavy je továrna kubánského umění Fábrica de Arte Cubano v měststé části Vedado.

Kubánky s doutníkem v Havaně potkáte na mnoha místech

Kubánky s doutníkem v Havaně potkáte na mnoha místech

Doprava v Havaně

Havana je hlavním dopravním uzlem Kuby, je zde významný přístav a také mezinárodní letiště José Martího, na kterém přistávají lety s turisty ze zahraničí.

Co se týká silniční dopravy, hlavní kubánská silnice, která zde vede, se jmenuje Carretera Central a protíná celou Kubu od La Fé přes Havanu až po Baracoa. Do Havany se po ní tedy dostanete jak ze západní tak i z východní části ostrova.

Je zde také rozsáhlá síť předměstské železnice. Doprava v samotném městě je však zajišťována pouze autobusy, železnicí se po Havaně pohybovat nedá.

Po městě se dá cestovat samozřejmě také taxíkem. Nicméně, vždy se s taxikářem předem dohodněte na ceně, za kterou vás na dané místo odveze! Určitě se nespokojte s první částkou, kterou vám navrhne a nekompromisně trvejte na částce podstatně nižší. Místní taxikáři se snaží urvat, co to jen jde a to hlavně na turistech, kteří jsou na Kubě třeba poprvé a nemají přehled o cenách. Vůbec se nebojte zeptat (třeba na recepci hotelu) kolik je adekvátní cena za cestu do daného místa.

Typická ulice města Havana Typická ulice města Havana

© Atomazul / Shutterstock.com

Další, pro nás asi maličko úsměvnou možností, jak se přepravovat po Havaně, je taxi collectivos. O co se jedná… V podstatě jde o to, že tyto taxi jezdí určitou trasu tam a zpět a po cestě nabírají zákazníky až do úplného obsazení vozu. Tento způsob dopravy využívají hlavně místní. Taxi collectivos většinou bývají velká a stará auta americké výroby. Dále po trase už však bývají tyto taxíky dost plné, takže je lepší nastupovat na začátku trasy. Ceny za tento způsob dopravy jsou lidové, což je ideální, pokud máte hlouběji do kapsy 😉 Každopádně, než nastoupíte, ujistěte se, že vůz skutečně jede tam, kam potřebujete. Na kratší vzdálenost se dá přesouvat také rikšou.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.75 hvězdy
    4.75 / 5 (4 )
  • 95%
  • (4)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Stojí za návštěvu

dne 2015-04-01 07:41:46

Měli jsme prohlídku staré i nové Havany a moc se nám líbila. Nejlepší jsou ale stejně zážitky jako když narazíte na živou hudbu někde na ulici, kde lidé tančí a hraje skvělá kubánská hudba. Nebo když někde potkáte nějakou starou babku s obrovským cigárem v puse, jak se na vás zubí a usmívá. Místní jsou vůbec milí a usměvaví, člověk by neřekl, že spousta z nich je opravdu extrémně chudých. Jsou chudí a šťastní, možná ideální kombinace, vypadali spokojeně.
Ceny v Havaně byly v pohodě, na to, že je to hlavní město. Šli jsme i na show do Tropicany, ale myslím, že to je trošku přeceňované, protože je to docela drahá sranda. My měli v podstatě bezplatné podobné vystoupení na hotelu. Ale jinak je to hezké a hodně fotogenické. Zvlášť, když máte rádi tyhle kubánské rytmy.Dosaženo 50 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Jdete do Tropicany, skvely zazitek!

dne 2015-03-19 00:17:07

V Havane jsme si zaplatili vstupenku na show v klubu Tropicana - PARADA! Myslim, ze by to mel videt kaydy, kdo sem jede. Lístky sice nebyly moc levne (60-100 CUC podle mista) a jo, bylo to docela turisticke, ale skvele. Za fotak nebo kameru se priplaci tusim 10 CUC.

Jinak cela Havana je fakt hezke mesto, sice nektere budovy jsou uz hodne zasle a v nekterych castech mesta jsme videli dost ruin domu, alecentrum je udrzovane a hezke se spoustou milych lidi.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejlepší město na světě!

dne 2015-03-08 23:36:44

Podle mě je havana jedno z nejlepších měst na světě! Je tady tolik úžasných věcí k vidění a dělání! Od procházení se nádhernými ulicemi velkolepého koloniálního stylu, přes projížďky městem v nádherných naleštěných amerických bourácích ze 60. let 20. století, navštívení některého hudebního či tanečního klubu, zkoušení místních vynikajících doutníků, bydlení v krásných stylových hotelích... Mohl bych tady strávit klidně celý týden!

Někteří lidé říkají, že tady není bezpečno - CHA CHÁ! Místní jsou velmi milí a přátelští, nikdo nám nic nevnucoval, jen se na nás každý usmíval. Doprava po městě je snadná - cococab nebo v některém ze bouráků (ty sice vypadají lépe zvenčí než uvnitř, ale... ten pocit!). Bezpečí tady opravdu není to, co by člověk řešil.

Celkově to byly skvělé dny, které jsme v Havaně prožili a hrozně rád se sem zae někdy vrátím. Skvělé město, skvělý ostrov!Dosaženo 25 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Havana - opravdova Kuba!

dne 2015-02-09 20:17:09

Skvele mesto se skvelou atmosferou! ARchitektura Havany je uzasna, stejne jako americka auta ze 40./50. let, kterych je tady nepocitane. Jejich cena musi byt obrovska. Je drsne, ze lide tady casto zivori a pritom jezdi v autech za miliony (ktere ale nemuzou prodat).

Urcite si zajdete na Namesti revoluce, do Muzea revoluce a Malecon (vyplati se navstivit behem dne a vecer, jsou to uplne rozdilne zazitky) . Moc hezka je i cast s hlavnimi namestimi, kde se da dobre najist a napit. Vyborne je, ze ve vetsine restauraci hraji mistni kapely zivou hudbu, kterou si od nich mujzete koupit za 10 CUC na CD. Urcite i kdyz nekoupite, dejte nejake dysko (1-2 CUC jsou akorat), pokud jste sedeli a poslouchali jejich hudbu.

Dokonce i nektere hotely stoji za navstevu, napriklad hotel Sevilla za centralnim parkem, kde bydlel treba i al Capone a kde se da posedet s drinkem. Vyborny je hotel Nacional, kde maji skvelou show Parisian, ktera je mensi a komornejsi verzi show z Tropicany (nejsou tady takove davy, podle me lepsi zazitek). Na hotelu Inglatera najdete zase restauraci na strese, kde se daji udelat hezke fotky mesta z vysky.

Havana toho nabizi hodne a hodne, urcite se sem zajedte podivat, nebudete litovat.Dovolená Havana

Zaujal vás náš článek o destinaci Havana na Kubě? Chtěli byste sem vyrazit na zájezd? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Havana nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená na Kubě je skvělá volba!