V souostroví Archipiélago de los Canarreos, jižně od kubánského pobřeží, leží ostrov Isla de la Juventud. Od dob objevení Kryštofem Kolumbem se mu však říkalo různě. Kryštof Kolumbus jej pojmenoval La Evangelista, říkalo se mu ale také Isla de Cotorras („Ostrov papoušků“), Isla de Tesoros („Ostrov pokladů“) nebo Isla de Pinos („Ostrov borovic“).

Teprve v 60. – 70. letech přišel díky velkému množství zahraničních studentů zejména z bývalého Sovětského svazu, kteří sem jezdili studovat, k současnému názvu Isla de la Juventud („Ostrov mládeže“), zkráceně někdy jen La Isla. Z dob, kdy zde studovalo přes 20 tisíc studentů, tady dnes zůstaly už jen opuštěné internátní školy.

Isla de la Juventud (Isla de Pinos)

Isla de la Juventud (Isla de Pinos)

Svou rozlohou je Isla de la Juventud jedním z největších ze 4 200 ostrůvků obklopujících Kubu. Udávaná rozloha ostrova je 2 200 kilometrů čtverečních. Turisty je „Ostrov mládeže“ vyhledáván zejména pro svou nedotčenou panenskou přírodu, která je domovem želv, pelikánů, leguánů a krokodýlů. Krásné pláže a korálové útesy činí celé souostroví Archipiélago de los Canarreos jednou z nejlepších potápěčských lokalit v Karibiku. Na Isla de la Juventud je vyhlášenou oblastí zejména mořský park Marino Punta Francés.

Historie Isla de la Juventud

Pokud nahlédneme do historie, zjistíme, že původní obyvatelé ostrova Isla de la Juventud byli pravděpodobně indiáni z kmene Siboney. V roce 1494, při svých výpravách, na tento ostrůvek samozřejmě narazil také Kryštof Kolumbus. Ovšem vzhledem k tomu, že loděmi je ostrov díky plytkému pobřeží s množstvím korálů poměrně špatně přístupný (na což doplatilo mnoho lodí, které dnes leží na mořském dně), byl pro Španěly relativně neatraktivním místem. O to zajímavější se ovšem stal pro piráty, kteří tady našli útočiště a spolehlivý úkryt. Navíc pro ně měl ostrov i dobrou strategickou polohu, vzhledem k tomu, že byl v blízkosti trasy, kterou proplouvaly naložené obchodní lodě. A tak asi není divu, že v souvislosti s Isla de la Juventud můžete slyšet zvučná pirátská jména jako John Howkins, Henry Morgan nebo Sir Francis Drake. Tato část historie ostrova inspirovala Louise Stevensona k napsání románu „Ostrov pokladů“.

Geografie

Hlavním městem Isla de la Juventud je Nueva Gerona, které leží na severu ostrova mezi pohořími Sierra de Las Casas a Sierra de Cabajos. Sever ostrova je také nejvíce osídlen a turisté zde naleznou většinu zajímavých míst. Tato oblast je ovšem využívána hlavně zemědělsky a právě odtud pochází většina ovoce z kubánské produkce, zejména pak citrusů. Těží se zde ale také černý mramor a kaolín.

Oproti tomu je jih ostrova převážně bažinatý (avšak ekologicky velmi významný) a velkou část tohoto území pokrývá rezervace Siguanea Nature Reserve. Vstup do této oblasti je střežen vojáky a značná část rezervace je člověku zcela nepřístupná. Blíže do vnitrozemí jsou lesní plochy, ze kterých se těží dřevo.

Turistický ruch na ostrově

Isla de la Juventud prozatím zůstává v pozadí zájmu cestovatelů. Ti se spíše vydávají na mnohem známější ostrov v souostroví Archipiélago de los Canarreos, kterým je Cayo Largo.

Isla de la Juventud tedy zatím zůstává maličko ospalým místem kde se zastavil čas a kde nějaké masy turistů ještě nějakou dobu hned tak nepotkáte. Pokud sem ale vyrazíte, můžete se těšit na klidné, opuštěné pláže, skvělé podmínky pro potápění, krásnou přírodu a na stále pomalý životní styl místních Kubánců.

Zajímavosti ostrova Isla de la Juventud

Cueva de la Punta del Este

Původní obyvatele, indiánský kmen Siboney, připomínají malby v jeskyni Punta del Este. Tuto jeskyni naleznete přibližně 17 km od Cayo Piedra. Malby v této jeskyni patří mezi nejvýznamnější v oblasti Karibiku a předpokládá se, že některé malby souvisejí s určováním času a pohybu hvězd po obloze.

Cueva de la Punta del Este Cueva de la Punta del Este

© Portal del Consejo Nacional de Patrimonio Cultural, www.cnpc.cult.cu

Presidio Modelo

Unikátní stavbou s kulatým tvarem, je věznice Presidio Modelo, kde v současné době funguje muzeum a budovy, včetně některých cel, jsou přístupné veřejnosti.

Presidio Modelo

Presidio Modelo

Botanická zahrada La Jungla de Jones

Zahradu La Jungla de Jones, naleznete poblíž městečka La Fé a prohlédnout si zde můžete mnoho vzácných rostlin i zástupce rostlin z typicky kubánské vegetace. Zajímavostí je také bambusová katedrála.

Potápěčské centrum El Colony a Cabo Francés

Na ostrově Isla de la Juventud sídlí mezinárodní potápěčské centrum El Colony, které každoročně pořádá soutěž podmořských fotografií. Stejnojmenný hotel, kde si můžete rezervovat výlet za šnorchlováním a potápěním, naleznete v zátoce Siguanea na jihu ostrova. Budova hotelu byla postavena roku 1958 a sází zejména na funkčnost a dobré zázemí pro potápěče v této vyhlášené potápěčské lokalitě.

Potápěči zde naleznou opravdu skvělé podmínky. Teplota vody se v závislosti na ročním období pohybuje mezi 25-29°C a v oblasti mořského parku okolo Cabo Francés (Francouzský mys) je vyznačeno na 60 potápěčských cílů. Vzhledem k čistotě vody je zde také skvělá viditelnost, což činí tuto lokalitu na potápění opravdu jedinečnou i pro náročnější potápěče.

Mimo mořský park Marino Punta Francés je v oblasti také pravděpodobně nejhezčí pláž ostrova, kterou je Punta Francés se stříbrně bílým pískem.

Jak se na ostrov dostanete

Pokud se ptáte, jak se na „Ostrov mládeže“ vlastně dostat, vězte, že máte na výběr ze dvou možností. Pohodlnější variantou je samozřejmě letecká doprava mezi Havanou a Nueva Geronou. Letadla ovšem bývají poměrně dost vytížená, takže je potřeba si letenky rezervovat s dostatečným předstihem!

Další možností, jak se na ostrov dostat, je lodní přeprava katamaránem, který z pevniny vyplouvá z přístavu Batabanó a přeprava na ostrov odtud trvá cirka 3 hodinky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké potápění a šnorchlování, krásné opuštěné pláže, jinak kde nic tu nic :-)

dne 2015-03-15 05:24:56

Isla de la Juventud jsem navštívila v rámci výletu, který nám zajistila známá, která na Kubě dlouhodobě bydlí. Jeli jsme sem na 2 dny. Nejprve jsem měla trošku obavu z toho, co tady budeme dělat, protože i podle článku tady na MAHALO.cz na Isla de Pinos není moc co dělat a vidět. Ale byla jsem přesvědčena, že je tady moc hezká příroda a opuštěné pláže. A je to tak, opravdu místní pláže jsou vážně super a člověk je tady úplně sám! Moc se nám líbilo v mořském parku Punta Frances, kde jsou jak krásné pláže, tak i úplně skvělé potápění!!
Presidio Modelo je naproti tomu docela nezajímavé místo, je hodně zašlé a místy polorozbořené. Takže tohle klidně vynechte. Ale jinak co se potápění a nebo i šnorchlování týče a co se týče krásných pláží, tak v tom je Isla de la Juventud opravdu super! Ty dva dny času jsou na jeho projetí dostačující, ale záleží, odkud sem pojedete. Optimální jsou celé dva dny na projetí ostrova.Dovolená Isla de la Juventud (Isla de Pinos)

Dovolená v destinaci Isla de la Juventud (Isla de Pinos)? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů na Kubu a vyberte si ze všech dostupných možností!