Na jižním pobřeží Kuby, v mořském zálivu Bahía de Jagua (někdy se můžete setkat i s názvem Bahía de Cienfuegos), leží hlavní město provincie Cienfuegos, které nese stejný název a který v překladu znamená Sto ohňů.

Cukrovarnická minulost Cienfuegos

Oblast kolem města Cienfuegos, objevili Španělé již při svých výpravách do Nového světa. Nicméně, počátky samotného města jsou datovány až od začátku 19. století, kdy oblast nabyla na významu díky pěstování cukrové třtiny, v menší míře i tabáku a kávy.

Cienfuegos

Cienfuegos

První cukrovar zde byl založen v roce 1751 a vzhledem ke skvělým podmínkám pro pěstování „bílého zlata“ a výborné strategické poloze přístavu (mimochodem jednoho z nejdůležitějších přístavů Kuby), který byl v zátoce chráněn před nájezdy pirátů, na sebe obrovský boom v pěstování této komodity nedal dlouho čekat.

S tím, jak se rozšiřovaly plantáže s cukrovou třtinou ovšem v místě přibývalo také množství černých otroků na práci, kteří pomalu převažovali nad bílými obyvateli a rostly obavy z jejich možné vzpoury. Logickým tahem tehdejšího guvernéra se staly pobídky ve formě půdy zdarma, jenž byla nabízena Francouzům za přesídlení z oblasti Floridy a New Orleans do Cienfuegos. A právě francouzští přistěhovalci měli obrovský podíl na vzniku města, které se nese v duchu tehdejší Francie.

Architektura města Cienfuegos

Nejstarší stavby ve městě jsou postaveny ve stylu neoklasicismu a historické centrum města se v roce 2005 zapsalo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A tak i přesto, že se jedná o jednu z nejprůmyslovějších oblastí Kuby (v blízkosti Bahía de Jagua je dokonce i jaderná elektrána), staré centrum města na tento fakt dává zcela zapomenout.

Náměstí Parque José Martí s Palacio Ferrer a Vítězným obloukem ve městě Cienfuegos Náměstí Parque José Martí s Palacio Ferrer a Vítězným obloukem ve městě Cienfuegos

© ppart / Shutterstock.com

Můžete tady obdivovat mnoho krásných budov, které najdete zejména na náměstí Parque José Martí, kde uvidíte budovu Palacio Ferrer, divadlo Teatro Tomás Terry, kostel Catedral de la Purísima či dokonce jediný vítězný oblouk na Kubě – Arco de Triunfo z roku 1902. A vynechat byste neměli ani návštěvu přístavu Bahía de Jagua, kde na vás čeká jedna z nejkrásnějších koloniálních pevností Kuby Castillo de Jagua.

Cienfuegos je v mnohém jiné než ostatní města na Kubě. Je daleko čistší, udržovanější a možná vás také překvapí pro Kubu ne úplně obvyklé moderní fungování města s obchody, bankami a restauracemi. Za tímto vývojem Cienfuegos stojí právě zdejší průmysl a fakt, že místní přístav stále neztratil na důležitosti.

Náměstí v Cienfuegos

Náměstí v Cienfuegos

Kam z Cienfuegos za koupáním

Provincie Cienfuegos má pobřeží v délce přibližně 70 kilometrů, které omývá Karibské moře. Můžete zde najít skalní zátoky i malé pláže a také místa vhodná k potápění. Jižně, pod zálivem Bahía de Jagua, necelých 20 kilometrů od města Cienfuegos, je velká pláž Playa Rancho Luna. Jelikož se jedná o veřejnou pláž, zejména o víkendu je na pláži mnoho Kubánců. V laguně u Playa Rancho Luna můžete kromě koupání navštívit také delfinárium.

Pláž Playa Rancho Luna

Pláž Playa Rancho Luna

Botanická zahrada v blízkosti města Cienfuegos

Pokud se vydáte po silnici Circuito Sur na východ směrem na Pepito Tey, tak zhruba 15 kilometrů od města narazíte na botanickou zahradu Jardín Botánico de Cienfuegos. Jedná se o nejkrásnější botanickou zahradu Kuby, kde na ploše 97 hektarů můžete vidět nejúplnější kubánskou sbírku tropických rostlin.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cienfuegos

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Cienfuegos a nebo další spoustu zájezdů na Kubu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Cienfuegos a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!