Pokud zamíříte do města Cienfuegos v centrální části Kuby, s prohlídkou místních zajímavostí můžete začít v přístavu Bahía de Jagua. A to návštěvou pevnosti Castillo de Jagua (původním názvem Castillo de Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua), která patří mezi nejkrásnější koloniální pevnosti Kuby!

Historie pevnosti Castillo de Jagua

Pevnost na západní straně zátoky měla za úkol kontrolu velmi významného přístavu centrální části ostrova, v době kdy Cienfuegos profitoval z pěstování a vývozu cukrové třtiny. Byla postavena v letech 1742-1745 a v případě napadení přístavu piráty byli z pevnosti alarmováni obyvatelé města k jeho ochraně. Během britské okupace Havany pak pevnost sloužila také jako ředitelství pro španělské vojsko.

Castillo de Jagua

Castillo de Jagua

Architektura pevnosti byla inspirována evropským středověkem a byla navržena tak, aby využívala okolní prostředí a harmonicky prolíná s krajinou. Základy dvoupodlažní pevnosti stojí ve skále v pevném vápenci a jsou obehnány příkopem, přes který vede padací most. Ten je, jako jeden z mála na Kubě, ve velmi dobrém stavu a stále funkční. Před vstupem do samotné pevnosti, musíte projít ještě kamenné schodiště, které hlídají dvě robustní děla. V dobrém stavu se dochovala také zvonice, tu naleznete v nejvyšší věži pevnosti. Další dvě menší věžičky, směřující do zátoky, sloužily jako hlídkové věže se střílnami.

Muzeum v Castillo de Jagua

V roce 1978 byla pevnost Castillo de Jagua prohlášena za národní kulturní památku a v roce 1998 byla zpřístupněna jako muzeum. Expozice muzea obsahuje dobové zbraně, ale také rybářské potřeby, které se v regionu používaly a další historicky cenné předměty z 18. a 19. století. Mapuje také proces výstavby pevnosti. Nahlédnout můžete do velitelské kanceláře s dobovým vybavením, či do bývalé kaple, jejíž nástěnná malba je považována za dosud nejstarší nalezenou v Cienfuegos. Součástí pevnosti jsou i vězeňské cely, vybavené pouty a řetězy.

Stará děla v Castillo de Jagua

Stará děla v Castillo de Jagua

Legenda o dámě v modrém

K pevnosti se váže pověst o manželce velitele Leonora de Cárdenas, která zemřela za zvláštních okolností a jejíž tělo bylo pohřbeno pod podlahou kaple. Krátce na to se údajně po nocích začal v chodbách pevnosti zjevovat duch ženy zahalené do modré barvy, který děsil vojáky. Jeden z poručíků prohlásil, že v duchy nevěří a rozhodl se strávit noc v místech, kde se duch ženy zjevoval. Když jej druhý den ráno ostatní vojáci našli, ležel stočený do klubíčka, přikrytý dámskou modrou pelerínou a po jeho boku ležel zlomený meč. Zážitek z předešlé noci jej údajně připravil o rozum a skončil v blázinci. To byl začátek legendy o dámě v modrém neboli „Dama azul“ a podle některých obyvatel Cienfuegos se duch v pevnosti zjevuje dodnes 😉

Výhled z hradeb v Castillo de Jagua

Výhled z hradeb v Castillo de Jagua

Jak se k pevnosti Castillo de Jagua dostanete

V současné době přepravuje turisty k pevnosti trajekt, který vyplouvá z mola mezi Calle 25 a Avenida 46. Přeprava trajektem stojí 1 CUC.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Castillo de Jagua

Máme pro vás aktuální zájezdy do destinace Castillo de Jagua a nebo další spoustu zájezdů na Kubu. Podívejte se i na aktuální Last minute pro destinaci Castillo de Jagua a vyberte si tu nejzajímavější nabídku!