Santiago de Cuba, hlavní město stejnojmenné provincie, leží v jihovýchodní části Kuby a je považováno rovněž za druhé hlavní město celé země. V minulosti totiž hlavním městem Kuby skutečně bylo a od té doby mu zůstal punc jisté významnosti. Druhou příčku Santiago zaujímá za Havanou i co do počtu obyvatel. Se zhruba půl miliónem obyvatel je tak druhým největším městem Kuby.
Bylo také místem obchodu s cukrovou třtinou a bohužel i s otroky. Díky cukrovarnické minulosti ale může nabídnout množství koloniálních památek.
Na rozdíl od jiných měst na Kubě je zde cítit karibský ráz a výrazný vliv bývalých francouzských osadníků, kteří sem přišli z Haiti. Santiago se ovšem neubrání častému srovnávání s Havanou a v tomto případě vždy prohrává, protože v porovnání s Havanou zde tolik zajímavostí opravdu nenajdete.
Historie Santiago de Cuba
Původními obyvateli v místě dnešního Santiaga byli samozřejmě indiáni. Město zde založil až Diego de Velázquez v roce 1514 jako jednu ze sedmi osad. A stalo se hlavním městem Kuby, kterým bylo do roku 1553. Následně funkci hlavního města převzala Havana.
V období po založení města se v blízkém pohoří Sierra Maestra těžila měď, zlato a pěstovala se zde také káva. Později se město stalo hlavně centrem obchodu s otroky. Tento trend byl nejvýraznější v 18. století, kdy do Santiaga přišlo množství francouzských plantážníků, kteří sem uprchli před vzpourou otroků na blízkém Haiti. Po jejich příchodu se značně rozrostly jak plantáže s kávou tak také s cukrovou třtinou a Santiago zažívalo nebývalý hospodářský vzestup.
O mnoho let později, konkrétně 26. července 1953, se Santiago nesmazatelně vrylo také do kubánské revoluční historie. Toho dne se zde odehrál nevydařený útok na Batistovy vojáky v kasárnách Moncada, kterého se účastnil také Fidel Castro. Útok, kterým začal boj za národní osvobození.
Co Santiago de Cuba nabízí
Kromě úžasné živé atmosféry nabízí Santiago řadu památek z koloniálního období.
V zálivu Bahía de Santiago de Cuba se tyčí pevnost Castillo de San Pedro de la Roca (El Morro), která měla chránit město před častými nájezdy pirátů a která je od roku 1997 na seznamu kulturního dědictví UNESCO, stejně jako celé historické jádro města.
Hlavním náměstím Santiago de Cuba je Parque Céspedes, které nabízí množství koloniálních staveb včetně nejstaršího obytného domu na Kubě – Casa de la Velázquez, katedrály Catedral de Nuestra Señora de la Asunción nebo neoklasicistní budovy radnice Ayuntamiento.
Zajímavým místem z hlediska kubánské historie jsou bývalá kasárna Moncada, která dnes slouží jako škola a muzeum.
V historickém centru města, konkrétně v městské části Tivoli nedaleko Céspedes Parku, naleznete Balcón de Valázquez, odkud se vám naskytne krásný výhled na přístav a město. Z dřívější obranné pevnosti (postavena v letech 1538-1550), která měla sloužit ke sledování lodního provozu a hlídání města, dnes zbyla keramická kachlová terasa. Kousek odtud je pak nejznámější ulice Santiaga, kterou je Padre Pico.
Prohlédnout si můžete v Santiagu také hřbitov Cementerio Santa Ifigenia, kde jsou hroby mnoha významných revolucionářů.
Muzea v Santiagu
Jako ostatní větší města na Kubě i Santiago nabízí hned několik muzeí. Navštívit tady můžete Museo del Carnaval, věnované tématice kubánských karnevalů. V Santiagu se totiž každoročně koncem července koná velkolepý karneval, který je největším a nejznámějším karnevalem na Kubě.
Museo Emilio Bacardí, které sídlí v domě prvního starosty města, je pro změnu zaměřeno na dějiny města a koloniální umění. Ačkoliv podle jména Bacardí by se mohlo zdát, že bude mít co do činění spíše s rumem 🙂
Milovníci rumu však nemusejí zoufat, protože ani v Santiagu samozřejmě muzeum rumu nechybí! Najdete jej pod názvem Museo del Ron.
V nejstarším obytném domě na Kubě – Casa de la Velázquez, na vás čeká další z řady muzeí, tentokrát se zaměřením na nábytek, sklo a vázy z koloniálního období.
Obdobím druhé kubánské války za nezávislost se pro změnu zabývá Museo Casa Natal de Antonio Maceo v rodném domě generála Macea.
Nutno je zmínit také jednu zajímavost města Santiago de Cuba – nachází se zde totiž mausoleum národního hrdiny Kuby, Jose Martího, které je zajímavé architektonicky a ve městě jej jistě nepřehlédnete.
Zajímavosti v okolí města
Až si prohlédnete samotné město, můžete se vydat k bazilice El Cobre, což je pro Kubánce jeden z nejdůležitějších kostelů v zemi. Baziliku naleznete v podhůří Sierra Maestra na kopci Maboa.
Asi hodinku a čtvrt cesty ze Santiaga směrem na východ zase narazíte na biosférickou rezervaci Baconao, která je od roku 1987 zapsána na seznamu UNESCO.
Jak se do Santiaga dostanete
Do Santiago de Cuba se dá dostat hned několika způsoby. Mezi Havanou a Santiagem funguje pravidelná letecká doprava.
Další možností je autobusová doprava, kterou provozuje společnost Viazul a autobusové spojení Santiaga je zajištěno hned s několika městy. Samozřejmostí je Havana, ale autobusy sem jezdí také z Varadera a dalších míst. Dopravu mezi Santiagem a dalšími městy včetně Havany zajišťuje také železnice.
Pokud se sem budete chtít vydat autem, vězte, že se západní částí ostrova Kuba je Santiago spojeno centrální dálnicí.
Proti Havane jen slaby odvar
Zelí Ondra dne 2015-03-01 07:00:24Santiago jsme navstivili v ramci okruhu Kubou. Nejlepsi na celem meste jsou mistni krasne zenske :))) Jinak vyhledy z pevnosti jsou taky fajn, ale Havana je proste mnohem krasnejsi a ma daleko lepsi atmosferu. Tohle je opravdu jen male provincni mesto, trebaze hezke, ale nic vic. Znova bych sem asi jet nemusel.
Hezké městečko nabízí ale jen pár zajímavých míst
Petra Beranová dne 2015-01-22 19:14:53Během dovolené v Playa Blanca jsme si půjčili auto a jeli se projet po Kubě a udělali si 3 denní okruh (nejdřív jsem těžce nesla, že náš zaplacený ALL INCLUSIVE hotel nevyužijeme, ale stálo to za to!) po východě Kuby. V Havaně jsme byli jen pár hodin a je to moc hezké město a právě Santiago nám jej velice přípomínalo. SAmozřejmě je mnohem menší a není toho tady tolik k vidění ale architektura některých domů a ulic je taky nádherná a přesně taková jak si představuju karibskou koloniální architekturu.
V Santiago jsme se chvíli prošli a dali si oběd, pak jsme šli na San Pedro de la Roca, což je stará pevnost ve městě. Je docela zachovalá, ale nic zaíjmavého zde vyloženě není. Každopádně výhledy z ní jsou překrásné!
Pak jsme jeli dál na východ od města na vyhlídku The big rock, ta je super! Hodně schodů, ale není to náročné. Nahoře bych obchodník, který prodával místní čokoládu - skvělá a hrozně levná! =)