Největší turistická atrakce jihoitalského regionu Apulie (Puglia) jsou bez pochyby domy trulli, které nevznikly jinak než ze snahy vyhnout se poplatkům. Původně tyto kruhové domky z plochých kamenů sloužily pouze jako přístřeší pastevcům. Později se však rozšířily v celé oblasti. Lidé totiž zjistili, že v době vybírání daní stačí pouze odstranit část střechy z kamení, aby se vyhnuli odvodům do královské pokladny 🙂

Domy trulli v Alberobello

Domy trulli v Alberobello

Domky dnes slouží převážně jako turistická podívaná, obydlená je pouze malá část z nich. Asi nejvíce trulli objevíte ve městě Alberobello, odhadem asi 1400. Díky tomu je město od roku 1996 pod ochranou UNESCO.

Vítězství Hannibala nad Římany připomíná antický areál Canne della Bataglia. Antika je zachovalá i jinde, obdivovat můžete například sloup při návštěvě Brindisi.

Brindisi

Brindisi

Největším a hlavním městem Puglie je Bari, kde žije asi 370 tisíc obyvatel. Je důležitým spojením Itálie a Řecka či Chorvatska. Historie města se píše již od starověku. Obdobně je na tom i město Taranto, vzdálené od Bari necelých 90 kilometrů.

Baroko ovlivnila kulturu města Lecce, kterému se přezdívá „Apulská Florencie“. Město Ostuni dostalo přízvisko „Bílé město“ díky bíle natřeným domům, které svítí do dáli jako maják.

Anfiteatro di Lecce

Anfiteatro di Lecce

Pro českého turistu bude zábavná návštěva mysu Santa Monica du Leuca. Ve zdejší svatyni Panny Marie se nachází obraz neznámého původu. Je na něm vyobrazen Karlův most a Vltava, tématem je shození sv. Jana Nepomuckého do řeky.

Vstup do jeskyně Grotta Zinzulusa

Vstup do jeskyně Grotta Zinzulusa

Přírodní krásy zastupují například mořské jeskyně z vápence s vtipnými jmény jako Grotta dei Pomodori (Rajčatová jeskyně), ale i jeskyně s méně vtipnými názvy, ale o to větším historickým významem, jako třeba Grotta Romanelli, či jeskyně atraktivní na pohled jako Grotta Zinzulusa, případně nejvyšší vrchol poloostrova Gargano Monte Calvo a spousta jezer a útesů.

Apulie toho má k nabídnutí skutečně mnoho a není reálné vypíchnout to nej v jednom článku. Těch super zajímavých míst totiž není zas tak moc, Apulie je zajímavá atmosférou, kterou zažijete v místních vesničkách a městečcích. Je to něco úplně jiného než třeba sever Itálie. Tak nespěchejte a nehoňte se za památkami a Apulii si víc užijte!

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Chtěli byste vyrazit na zájezd do Itálie? Klikněte sem a podívejte se na nabídku aktuálních zájezdů či akčních Last minute, které Itálie nabízí a vyražte ve vámi vybraném termínu a za cenu, která vám bude vyhovovat! Dovolená v Itálii je skvělá volba!