Lecce leží na salentském poloostrově. Je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město je známé pod přízviskem „Florencie baroka“. Tato přezdívka svědčí o rozkvětu architektury, jež nemá obdoby v celé jižní Itálii. Historie města ovšem nezačíná barokem. Svou stopu zde zanechali Řekové, Římané, Normané, Saracéni a Švábové, avšak nejvýraznější stopy zde zanechalo habsburské Španělsko. Jeho vládcové uskutečnili během 17. století velkou architektonickou proměnu města.

Lecce

Lecce

Historie Lecce se datuje od 3. století před naším letopočtem, kdy ho založili Řekové. V římské době bylo známé pod jménem Lupa (vlčice). Vlčice je také erbovním zvířetem města. Římané tu zanechali stopy, když se pod Hadriánovým vedením postavil na Piazza Sant´Oronzo amfiteátr a divadlo. Obě stavby se dochovaly dodnes. Většina památek a historických budov byla ale postavena v 16. století. Budovy v barokním slohu většinou navrhl Giuseppe Zimbalo. Jsou zdobeny okrasnými prvky z místního vápence (vlysy, květiny, písmena). Tento typ staveb se ujal pod jménem lecceské baroko.

Dnes žije ve městě okolo 95 tisíc obyvatel.

Zajímavosti Lecce

Anfiteatro di Lecce

Rozlohou 102 x 83 metry a kapacitou 25 tisíc míst patří římský amfiteátr v Lecce (Anfiteatro di Lecce) z 2. století, zpřístupněný teprve roku 1938, ke středně velkým, srovnatelným s tím ve Veroně.

Anfiteatro di Lecce

Anfiteatro di Lecce

Basilica di Santa Croce

V roce 1695 dokončený, avšak již v roce 1582 vysvěcený, chrám sv. Kříže (Basilica di Santa Croce) zastiňuje spolu se sousedním klášterem, pozdějším Palazzo Governo, všechny ostatní sakrální stavby města Lecce. Baziliku začal stavět v roce 1549 architekt Gabriele Riccardi.

Basilica di Santa Croce

Basilica di Santa Croce

Dokončila ji však až stavitelská rodina Zimbalů, jejichž dílna dovedla baroko v Lecce k vrcholnému rozkvětu. Zvláště působivé je průčelí ozdobené ve střední a horní části neskutečným počtem dekorativních prvků.

Castello di Lecce

Kastel Castello di Lecce byl postaven za pouhých deset let Karlem V. Habsburským na normanských základech. Sloužil jako obranná pevnost proti tureckému nebezpečí, které v 16.stoltí ohrožovalo Apulii.

Castello di Lecce

Castello di Lecce

Chiesa dei Santi Nicolo e Cataldo

Chiesa dei Santi Nicolo e Cataldo je jediná sakrální stavba z normanské doby a byla založena roku 1080 Tankredem, hrabětem z Lecce. Nachází se vně městských hradeb na hřbitově. V roce 1716 byla s citem zbarokizována. Především při obnově západní fasády uplatnil stavitel Giuseppe Cino, pověřený přestavbou, geniální myšlenku jednoduše překrýt normanskou fasádu novými sochařskými prvky.

Chiesa dei Santi Nicolo e Cataldo

Chiesa dei Santi Nicolo e Cataldo

V interiéru spatříte na postranních oltářích malby neapolského malíře Bernarda Lama z 16. století (vyobrazení sv. Benedikta a patronů kostela) a v prostoru chóru o několik desítek let starší fragmenty fresek (sv. František).

Duomo Santa Maria dell´Assunta

Nádherné jsou zejména boční fasády kostela Duomo Santa Maria dell´Assunta, založeného na počátku 12. století, a vysoká zužující se zvonice, která tvoří známý bod panorama města Lecce.

Duomo Santa Maria dell´Assunta

Duomo Santa Maria dell´Assunta

Při přestavbě katedrály dokázal barokní stavební mistr Giuseppe Zimbalo, zvaný Zingarello a působící v polovině 17. století, mimořádný smysl pro proporce a harmonii, a to jak v exteriéru tak v interiéru.

Palazzo Vescovile

Biskupský palác Palazzo Vescovile se skvostnou lodžií, zaujímající celé průčelí, byl postaven v roce 1632. Řadí se k nejvelkolepějším barokním stavbám nejen města Lecce, ale celé italské Apulie.

Palazzo Vescovile

Palazzo Vescovile

Spolu se strohou vnější tváří kněžského semináře (Seminario) tvoří úchvatně krásné místo na náměstí u dómu.

Museo Provinciale Sigismondo Castromediano

Již samotná návštěva budovy Museo Provinciale Sigismondo Castromediano stojí za to. Sbírky muzea jsou totiž umístěny v Palazzo Argento, v bývalé jezuitské koleji. Antické nálezy ze Salenta, attické vázy a bronzy i plastiky z římského divadla v Lecce jsou uspořádány podle moderních kriterií.

Museo Provinciale Sigismondo Castromediano

Museo Provinciale Sigismondo Castromediano

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Lecce

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Lecce, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!