Oficiální název Apulie (italsky Puglia)
Poloha Jihovýchodní Itálie
Rozloha 19300 km2
Nejvyšší pohoří/hora Monte Calvo, 1055 m.n.m.
Počet obyvatel 3,850 milionu
Hlavní město Bari

Region Apulie (italsky Puglia) leží v jihovýchodní Itálii při Jaderském moři. Na rozloze 19300 km2 žije asi 3,850 milionu obyvatel. Krajina je většinou rovinatá, avšak s hornatým poloostrovem Gargano, jehož nejvyšší hora Monte Calvo se tyčí do výšky 1055 metrů nad mořem. Pěstuje se zde obilí, tabák a bavlna, ve vnitrozemí víno, olivy, jižní ovoce. V Bari, Brindisi a Tarentu se rozvíjí průmysl. Hlavním městem regionu je Bari.

Mapa Apulie (Puglia)

Mapa Apulie (Puglia)

Mezi antické obyvatele této oblasti patřili Apuli (Apulové), odtud vzešel název Apulia, později Puglia.

Geografie regionu Apulie (Puglia)

Na tomto území prakticky chybějí Apeniny. Pouze na hranicích s Kampánií je předhůří Apenin dosahující výšky jen okolo 1000 m. V ostatních částech vnitrozemí se rozkládá vrchovina Murge.

Na převážně rovinatém pobřeží převládají písečné pláže s jemným pískem. Tuto uniformitu jen ojediněle narušují hornatiny, které vstupují až do moře. Typické je Gargano, kde moře, vítr a čas vytvořily překrásné jeskyně, zálivy, romantické zátoky, skály v moři bizarních tvarů, to vše z vnitrozemí obklopeného hustými lesy zvanými Foresta Umbra (umbra – latinsky stín).

Apulie (Puglia) - město Vieste na poloostrově Gargano

Apulie (Puglia) – město Vieste na poloostrově Gargano

Na jihu vrchovina Murge Salentine vytvořila jen těžko přístupné skalnaté pobřeží. Oblast má typické středozemní klima, kde letní teploty jsou jedny z nejvyšších v Itálii.

Typické kuželovité stavby „trulli“ stavěli obyvatelé z místních materiálů – plochých kamenů, bez použití cementu. Naleznete je především v městečku Alberobello.

V městech Taranto a Brindisi se nalézají velké přírodní přístavy, z Brindisi vyplouvají trajekty do celého středozemí, často do Řecka (např. na ostrov Korfu).

Brindisi

Brindisi

Zajímavosti Apulie (Puglie)

Celá Apulie je jednou velikou pokladnicí kultury, přeplněnou množstvím velkolepé architektury a umění. I to nejmenší městečko se má čím chlubit.

Apulie (Puglia)

Apulie (Puglia)

Puglia je trochu jiná Itálie. Díky velkému vlivu Řeků a Turků a nadvládě Byzantské říše je tento region na podpatku „italské boty“, zcela odlišný od zbytku území. Je zde jiná architektura, čas zde plyne jinak i množství turistů je odlišné.

Bari

Bari

Puglia je hlavně zemědělským krajem proslulým produkcí vína a olivového oleje. Turistický ruch zde není tak masový jako v jiných oblastech. Určitě nehrozí přeplněné pláže a množství lidí okupujících lehátka. I cesta sem je trošku delší, dostat se na jižní cíp Itálie přece jen není záležitostí několika hodin.