Malý poloostrov Gargano tvoří ostruhu italské boty v italském regionu Apulie (Puglia). Rozkládá se na ploše asi 2000 čtverečních kilometrů a vybíhá z východního pobřeží do Jaderského moře.

Díky okouzlující přírodě přitahuje poměrně hodně turistů, kteří míří do Itálie na dovolenou. Strmá skaliska zařezávající se do pobřeží vytváří okouzlující zátoky s písečnými pážemi, jeskyně, piniové háje kam oko dohlédne a starobylá městečka vystavěná na skalních útesech.

Mapa poloostrova Gargano

Mapa poloostrova Gargano

Poloostrov byl vyhlášen chráněnou krajinnou rezervací, proto zde nehrozí přeplněné pláže se spoustou turistů. Je zde zakázáno stavět další objekty, takže zůstává zachován jeho tradiční ráz.

Snad každé městečko má svého patrona, a proto se zde pořádají různé festivaly, oslavy a karnevaly.

Gargano se řadí k nejkrásnějším místům italského Jadranu. Na severu se rozprostírají dvě laguny – Lesina a Varana. Okolo pobřeží jsou zasazena oblíbená italská letoviska.

Gargano - pláž letoviska Mattinata

Gargano – pláž letoviska Mattinata

Zajímavá místa poloostrova Gargano

Mattinata a její běloskvoucí domečky a křivolaké uličky, San Menaio s jedním z největších a nejstarších piniových hájů v Itálii, Rodi di Garganico proslavené svými citrusy, Peschici, údajně jediné místo na Jadranu, odkud si můžete vychutnat východ i západ slunce do moře a Vieste s bílými domky v orientálním stylu.

Pláž u Vieste

Pláž u Vieste

Z Gargana se můžete vydat na jediné ostrůvky v Jadranu patřící Itálii – souostroví Tremiti (Tremitské ostrovy).

Za návštěvu stojí národní park Foresta Umbra (les stínů). Na ploše okolo 11 tisíc hektarů, uprostřed poloostrova, kvete více než 65 druhů orchidejí, což je nejvíce v celém Středomoří. Plocha je pokryta bukovými a dubovými lesy, javory, tisy a spoustou dalších stromů a rostlin.

Monte Sant´Angelo

Monte Sant´Angelo

Monte Sant´Angelo je nejvýše položená vesnice Gargana. Stala se rovněž významným poutním místem. Zdejší chrám vznikl v rozlehlé vápencové jeskyni poté, co se údajně zjevil archanděl Michael hlásající boží příkaz – přestavbu jeskyně, zasvěcené kultu boha Mithry, v křesťanský svatostánek. Proto se dnes tisíce poutníků chodí dívat na prapodivný otisk ve skále – údajně se jedná o otisk Michaelova chodidla.

Apulie (Puglia) - město Vieste na poloostrově Gargano

Město Vieste na poloostrově Gargano

Kousek od Mattinaty objevíte úžasné mořské jeskyně. Dostanete se sem na malém člunu z Mattinaty.