Bari je hlavním městem regionu Apulie (Puglia) a provincie Bari. Provincii Bari se všemi jejími městy je možné označit za jádro regionu zachovávající si svůj historický ráz s životem kypícím v hlavním městě. Bari leží na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii a je také přístavním městem.

Bari dnes obývá okolo 400 tisíc obyvatel a je po Neapoli druhým největším městem v jižní Itálii. Stalo se obchodním střediskem a centrem chemického, loďařského a strojírenského průmyslu a průmyslu zpracování ryb. Ve městě sídlí univerzita a námořnická škola.

Bari

Bari

Historie Bari

V římské době, v 1. století před naším letopočtem, bylo město známé pod jménem Barium. Nebylo však nijak významné. V roce 465 tu bylo zřízeno biskupství, které bylo v 10. století povýšeno na arcibiskupství. Od dobytí Itálie byzantskými vojsky v 6. století bylo Bari v držení Byzance až do roku 1071, kdy ho jako poslední državu východního císařství dobyli Normané pod vedením Roberta Guiscarda. Roku 1130 se stalo součástí Království obojí Sicílie a od roku 1282 neapolského království. V 16. – 18. století Bari upadalo, o století později došlo k jeho novému vzestupu.

Dnešní Bari

Dnes lze říci, že ve vzorně zrestaurovaném starém městě jsou uchovány všechny hlavní pamětihodnosti Bari. Od 80. let 20. století ve městě probíhá ve velkém stylu sanace, jejímž záměrem bylo přesídlit většinu chudých lidí z centra, kam se mají nastěhovat majetnější vrstvy obyvatel. Výpočty spekulantů však nevycházejí. Nikdo totiž nechce bydlet v „muzeu“, kde by nebyly typické obchůdky s pečivem, zeleninou a masem. Opravdový život se odehrává až ve čtvrtích za třídou Corso Vittorio Emanuele II, jež odděluje staré město na poloostrově od pravoúhlé uliční sítě nového města, vybudovaného na počátku 19. století.

Hotely v Bari

Hotely v Bari

Je třeba upozornit, že v uličkách starého města číhá více pouličních zlodějů než kde jinde, ale to je typické pro všechna turistická centra po celém světě. Hodí se to ale občas připomenout 🙂

Zajímavosti Bari

Basilica San Nicolo

Přímým podnětem ke stavbě baziliky Basilica San Nicolo v románsko-apulijském stylu, jež je jakousi „matkou“ téměř všech románských katedrál v Puglii, byl „příjezd“ sv. Mikuláše z Myry do Bari v roce 1087, nejznámější svaté osobnosti antického křesťanského Orientu. Barijským námořníkům se tehdy podařilo z pečlivě střeženého řeckého kláštera uloupit ostatky tohoto mučedníka, jenž zemřel ve 4. století v Malé Asii.

Basilica San Nicolo v Bari

Basilica San Nicolo v Bari

Odvážný čin měl čistě ekonomický podtext – Mikuláš se nejen stal patronem města, ale jako významný svatý mu přinesl trvalý příliv peněz.

Trojlodní bazilika s kryptou, v níž odpočívají relikvie sv. Mikuláše, byla vystavěna v letech 1087 – 1189.

Castello Svevo

Původně byzantsko-románská pevnost Castello Svevo v Bari byla Friedrichem II. roku 1240 od základu přestavěna a za renesance opatřena rohovými baštami (kapišony) a novou fasádou. V 16. století sloužila pevnost přechodně jako reprezentativní sídlo a za Bourbonů byla využívána jako žalář a kasárna.

Castello Svevo

Castello Svevo

Dnes se v kastelu nachází vedle památkového úřadu také „Gipsoteca“.

Cattedrale San Sabino

Dóm Cattedrale San Sabino, vrcholné dílo románsko-apulijského stylu, můžete dnes díky vzornému zrestaurování opět obdivovat v původním stavu. Na fasádě, rozdělené do tří částí, se nachází překrásná kamenná rozeta. Za povšimnutí stojí i takzvaná trulla, původně baptisterium, nyní sakristie.

Cattedrale San Sabino

Cattedrale San Sabino

Katedrála města Bari je jeho významnou církevní stavbou, takže je zde zejména kolem svátků a mší dost plno.

Museo della Gipsoteca

Muzeum sádrových odlitků (Museo della Gipsoteca) umístěné v kastelu nabízí názorné vyučování zvláštního druhu – ozdobné prvky fasád a sochy z apulijských chrámů nejen z Bari, které si lze podrobně prohlédnout z bezprostřední blízkosti.

Museo della Gipsoteca

Museo della Gipsoteca

Objevíte tak mnoho detailů, které vám při prohlídce originálů v terénu unikly.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Bari

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Bari, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!