V líbezné, rodné a mírně zvlněné krajině, rozkládající se na území provincií Bari, Brindisi a Táranto doslova platí rčení, že „cesta může být cíl“. Barevné akcenty zelených vinic a stříbřitých olivových hájů Apulie jsou harmonicky doplňovány tmavě rudou zeminou na polích. Spletitá síť úzkých silniček, rámovaných kamennými zídkami, se prodírá pečlivě obdělávanými poli a zahradami, mezi nimiž vyrůstají ty nejzvláštnější usedlosti Evropy, které vypadají jako pučící chřest. Nejen dopoledne, ale taktéž v ranním a večerním světle se „zahrada Apulie“, osázená domky se špičatými čepicemi (známé jako domy trulli), ukazuje z té nejpůvabnější strany.

Zde, ve Valle d´Itria, těsně u hranice provincie Táranto, leží města Alberobello a Locorotonto, která však správně patří k provincii Bari.

Domy trulli

Domy trulli

Jak vypadají domy trulli

Historie staveb trulli, pojmenovaných podle řeckého výrazu trullos (kupole), sahá až k hrobkám mykénských vládců. Tisíciletá je také symbolika ozdob a korunování střech. Astronomická znamení kruhu, trojúhelníku a hvězdy užívali Egypťané. Kříže, srdce a věnce s paprsky k odvrácení zlých sil přišly s křesťanstvím. Původní trulli mají jen jednu místnost a čtvercový půdorys. Jejich kolmé silné stěny se zvedají do výše zhruba 1,5 metru, tloušťka zdiva dosahuje 2 – 5 metrů. Přechod ke klenbě umožňují napříč položené kamenné nosníky, na nichž pak spočívá vrstvený kužel střechy. Na střechách staveb bývají namalovány magické symboly.

Detail střechy domu trulli

Detail střechy domu trulli

Odkud pochází domy trulli

Někteří odborníci se domnívají, že trulli vycházejí z koncepce domů ve tvaru homolí cukru v Sýrii a v jiných částech Středního východu. Jiní si myslí, že několik trulli bylo postaveno mnichy, kteří sem přišli z východu a usadili se zde, a původně sloužily jako hrobky či obydlí. Další myšlenka se přisuzuje vojákům, kteří se vylodili v puglijských přístavech cestou z křížových výprav a představili zde tento způsob stavby.

Alberobello

Alberobello

Tyto domy jsou dnes ohroženy a ubývá jich. Zápis do seznamu UNESCO snad pomůže uchovat i tyto stavby jako trvalou součást světového  kulturního dědictví.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Domy trulli

Domy trulli je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Domy trulli či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)