Táranto bylo založeno Sparťany v roce 706 před naším letopočtem. Brzy se stal významným městem v rámci Magna Graecia („Velké Řecko„) v jižní Itálii, jež byla osídlena Řeky v 7. století před naším letopočtem. Osada brzy vyrostla v jednu z nejluxusnějších metropolí Velkého Řecka. Avšak dědictví tohoto velkolepého antického města by bylo prakticky nulové, nebýt nálezu zlatého pokladu, jenž byl náhodně objeven při zemních pracích. Nyní je vystaven v archeologickém muzeu. Ke skvělým exponátům patří také terakotové figurky z Tánagry, nalezené poblíž města.

Taranto

Taranto

Dnes trpí Táranto všemi neduhy moderní civilizace. Vzduch ve městě a okolí ničí obrovská ocelárna a rafinerie. Extrémně vysoká nezaměstnanost je příčinou rozvinuté kriminality. Staré město, ležící na ostrově, dávno zchátralo a přeměnilo se doslova na slum nejhoršího druhu. Je to škoda, protože Taranto, jedno z největších měst Apulie, je jinak velmi zajímavé.

Město obývá asi 250 tisíc obyvatel.

Zajímavosti v Táranto

Castello Sant´Angelo

Aragonský kastel Castello Sant´Angelo z 15. století se vypíná na jihovýchodě ostrovního starého města Taranto, kde padací most (Ponte Girevole), překlenuje splavný kanál, spojující „Velké moře“ (Mar Grande) s „Malým mořem“ (Mar Piccolo).

Castello Sant´Angelo v Taranto

Castello Sant´Angelo v Taranto

V 19.století sloužil tárantský „Andělský hrad“ jako vězení, dnes zde sídlí námořnictvo.

Duomo San Cataldo

Nejstarší románskou církevní stavbu Apulie (11. století), dóm Duomo San Cataldo ve městě Taranto, zdobí barokní fasáda. Rozšiřující přestavba byla provedena roku 1073 a překryla základy byzantské církevní stavby. Římské, byzantské a románské hlavice korunují sloupy trojlodního vnitřního prostoru s nádherným kazetovým stropem.

Duomo San Cataldo

Duomo San Cataldo

V pravé postranní lodi ze 17. století objevíte až hýřivě vyzdobenou kapli patrona města (Capella di San Cataldo). Pod chórem se otevírá krypta (10. – 11. století).

Museo Archeologico Nazionale di Taranto

Vrcholem výtečně uspořádaných sbírek, které představují průřez kulturou Velkého Řecka, je „Zlato z Taranta“, proslavený poklad z helénského období. Jemné cizelované šperky vyprávějí nejen o eleganci antického Táranta, ale i o nastávajícím soumraku bohů řeckého světa. Překypující radost ze života i tichý bol z očekávaného konce jsou patrny také z miniaturních terakotových sošek.

Museo Archeologico Nazionale di Taranto

Museo Archeologico Nazionale di Taranto

Muzeum Museo Archeologico Nazionale di Taranto určitě navštivte, pokud budete mít cestu poblíž.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Táranto

Chcete-li vyrazit na dovolenou do Itálie a zajímá-li vás přímo destinace Táranto, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů, které sem míří! K dispozici je celá řada zájezdů do Itálie a podívat se můžete také na aktuální nabídku Last minute zájezdů. Neváhejte, dovolená v Itálii je bezva!