Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků, je národní park Yala, který leží na jihovýchodě Srí Lanky a jeho rozloha je přes 125 tisíc hektarů. Nejvhodnější doba k jeho návštěvě je od února do června. Bohužel v této době zde spíše než na zvěř narazíte na obrovské množství turistů. Vstupné do parku Yala je cca 3 000 rupií/os. + 5 000 rupií pronájem jeepu.
Národní park Yala patří mezi nejnavštěvovanější místa celé Srí Lanky. Jedná se o opravdu obrovský park, ve kterém žije celá řada zvířat, jež zde můžete pozorovat v relativně přirozeném prostředí.
Národní park Yala – na co si dát pozor
Podobně jako další národní parky Srí Lanky, i zde je velice silně omezen pohyb po parku, kdy zde můžete jet jen s půjčeným džípem a najatým průvodcem. Právě díky nim se z návštěvy národního parku stává poměrně drahá záležitost (minimálně na místní poměry), která navíc může výrazně utrpět na kráse tím, zda budete mít štěstí a uvidíte nějaká zajímavá zvířata a nebo štěstí mít nebudete a uvidíte pouze vodní bůvoly, prasata a třeba nějakého krokodýla. Daleko větší štěstí je potkat zde skupinku divokých slonů a největší štěstí budete mít, pokud se vám podaří spatřit leoparda. Ty je možné zpravidla pozorovat brzy ráno.
Asi největším problémem národního parku Yala je jeho oblíbenost mezi turisty. Díky tomu zde především v sezoně (ale ani mimo ni to není o moc lepší) budete svědky opravdového návalu, který se projevuje především tak, že v momentě, kdy někde bude k vidění nějaké zajímavé zvíře, řidiči si o tom dají vědět a z celého parku se začnou na ono místo sjíždět desítky džípů s atrakcechtivými turisty. Je to logické, ale pohled to není hezký…
Vstupenky do Národního parku Yala
Naštěstí je národní park Yala opravdu rozsáhlým územím, takže než jím jen projedete, zabere to skutečně hodně času. Tím se dostávám k informaci o tom, že do NP Yala je možné zakoupit různě dlouhé vstupenky, které se neliší pouze dobou strávenou v parku, ale také územím, které je možné vidět. Vstupenky obvykle nekupujete sami, ale jsou součástí safari balíčků, které vám nabídnou safari společnosti. K dispozici je krátké ranní safari, dopolední safari (cca od 5 do 12 hod.), celodenní safari a v nabídce bývá i noční safari.
Mohu-li doporučit, zvolte prostřední možnost, tedy dopolední safari od cca 5 do 12 hodin. V oněch 7 hodinách je zahrnuta i hodinová cesta do parku/z parku z města Thisamaharama, které je výborným výchozím bodem pro cesty do NP Yala a kde najdete řadu safari společností (nebydlíte-li v některém z hotelů hned u parku). Takže samotné safari pak trvá cca 5 hodin. Navíc v tomto balíčku je možnost prozkoumávat daleko větší plochu parku, což je výhodné v tom, že je mnohem větší šance uvidět zajímavá zvířata, která zde žijí.
U nejkratšího balíčku byste museli mít obrovské štěstí, abyste něco zajímavého viděli. A dlouhý, celodenní, pobyt v parku, je podle mne již zbytečně natažený a dost vyčerpávající. Leopardy je šance vidět především brzo ráno, slony uvidíte skoro jistě, vodní bůvoly uvidíte určitě, není problém narazit ani na krokodýly, divoká prasata, srnky, pávy, různé druhy ptáků či ještěry. Druhů zvířat, na které v parku narazíte, není mnoho a za dopoledne většinu uvidíte, takže zůstávat pak ještě celé odpoledne je podle mne zbytečné
Noční safari jsme neměli možnost vyzkoušet, takže zde nemohu radit, nicméně bude to zcela odlišný zážitek, takže jste-li milovníkem přírody, neváhejte a vyzkoušejte denní i noční safari, abyste měli komplexní zážitek.
Doporučení pro národní park Yala
Určitě doporučuji během hledání vhodné společnosti a smlouvání ceny dbát na kvalitu safari džípů – neměly by to být nějaká obyčejná auta přestavěná na safari džíp, určitě je lepší a pohodlnější mít auto, které je na safari přímo dělané. Všimněte si toho, jak jsou rozestavěna sedadla pro cestující – měla by směřovat dopředu (jinak si vykroutíte krk), je lepší, když zadní řady jsou položeny trošku výše, abyste viděli na cestující před vámi. Určitě je bezva, pokud se dá sklopit okno před první řadou sedadel, protože to obvykle bývá špinavé/poškrábané a není přes něj dobře vidět. Poptejte se také na to, zda je v ceně snídaně a nějaké občerstvení (v parku nic nikde nekoupíte). V hotelu se zkuste případně domluvit na tom, zda vám udělají svačinu na cestu (obvykle vám zabalí snídani s nějakým ovocem a pitím, kterou si pak v klidu sníte po rozednění na vyhrazeném místě v parku, kde vám řidič zastaví na cirka půlhodinovou přestávku, kdy můžete zajít i na toaletu – přírodní, nečekejte ani kadibudku, ani toitoiku 🙂 ). A v neposlední řadě se zeptejte, zda vám půjčí dalekohled a pokud ne, poptejte se ve vašem hotelu, zda dalekohledy hostům nepůjčují. Bez dalekohledu budete mít poloviční zážitek, což by byla škoda.
Nakonec si dovolím jedno malé upozornění – pokud jste měli možnost navštívit národní parky v Africe (jako např. světoznámé Serengeti, Masai Mara, Ngorongoro či Tsavo a další parky v Keni či Tanzánii), nejsem si jist, zda bych vám návštěvu parku Yala doporučil. Je to proti africkému safari opravdu slabý odvar… Na Srí Lance bych zkušeným cestovatelům doporučil spíše národní park Minneriya, a to v období sucha, kdy zde můžete vidět obrovská stáda slonů indických, která jinde na světě neuvidíte. Samotný park Yala toho lidem, zmlsaným po zkušenosti s africkým safari, nemá mnoho co nabídnout, snad jen možnost vidět (se štěstím) leopardy.
Pro všechny ostatní ale platí – Yala je krásný park a safari zde je skvělý zážitek, takže budete-li mít na Srí Lance možnost, určitě jej navštivte!
Hon na zvířata :)
Jiří Suchoň dne 2015-02-08 10:49:56Pokud budete na Srí Lance, prostě musíte navštívit některý místní národní park a Yala je jedním z nejlepších z nich! Leží na jižním pobřeží v oblasti, která hodně připomíná africkou buš, je to suchá krajina s křovinami a nevelkým počtem stromů a několika jezery. Právě jezera umožňují skvělé pozorování divokých zvířat, která se zde chodí napít. Často tak jeepy s turisty stojí opodál nádrží, kolem kterých se během několika desítek minut vystřídají zástupy mnoha druhů zvířat. Safari se tady jezdí ve starých jeepech, ve kterých je obvykle řidič a průvodce, kteří se pro lidi ve svém voze snaží najít ty nejzajímavější zvířata. Komunikují přitom s ostatními auty v parku a dávají si vzájemně tipy, kde je co zajímavého. V parku je největší atrakcí leopard, kterých tady žije velké množství, ale které je nejtěžší vidět a my je třeba neviděli. JInak samozřejmě můžete počítat s mnoha dalšími zvířaty jako krokodýli, divoká prasata, spoustu pávů, motýlů a různých ptáků a pak samozřejmě také sloni. Příjemné bylo, že nám po hodince v parku zastavili u krásné pláže, kde jsme posnídali. Ta pláž byla vážně krásná!
Safari v národním parku Yala je bezva!
Ondra Starej dne 2014-12-04 00:56:54Národní park Yala byl jedním z naších hlavních cílů během pobytu na Srí Lance. Počítejte s tím, že vstupné do parku a s ním spojené služby je na srílanské poměry docela drahou záležitostí, na české poměry to ale pořád není nic extrémně drahého (cirka 1000 Kč/osoba). Na druhou stranu, nečekejte tady safari jako v Africe, není tady tolik zvířat a nepotkáte tady ani žádná stohlavá stáda. To je pro mnoho lidí zklamání, proto na to raději upozorňuji. Nejlepší je si cestu sem naplánovat tak, že den předem přijedete do Tissamaharamy, kde se ubytujete a domluvíte si safari přímo na hotelu. Při výběru společnosti, se kterou na safari pojedete, ale dejte hodně dobrý pozor na to, jaká mají v nabídce auta. Ideální jsou safari speciály, které jsou na safari uzpůsobené. Určitě nechcete sedět v obyčejném autě, které je jen upravené pro účely safari, důvodů je více, nemá smysl se rozepisovat. I kdybyste za to dali o 1000 rupií víc, pořád je to jen nějakých 150 korun a vyplatí se to. Samotný park Yala je docela hezké místo, ale je tady dost prašno, tak si přibalte navlhčené ubrousky, pokud se budete chtít utřít. Ocení to asi především hlavně dámy, my chlapi se špíny nebojíme :-)) Co můžu doporučit taky, je to, abyste si přibalili nějakou svačinu a skvělá volba je taky mít s sebou jednu petku se zmrzlou vodou. Pokud v parku budete delší dobu, normálně chlazená voda bude odporně teplá, kdežto petka se zmrzlou vodou vydrží chladivá mnohem déle ;-) Počítejte s tím, že je opravdu nejlepší vzít si středně dlouhý okruh. Ten nejkratší je hrozně krátký a riskujete, že toho moc neuvidíte. Ten dlouhý je podle mě dlouhý zbytečně. Zas tak moc zvířat tady totiž k vidění není a nejvíce zvířat je vidět stejně během dopoledne. V době největšího horka většina zvířat někam zaleze a stejně není vidět, takže platit za to, že v této době budete v parku, je zbytečnost. My v parku viděli kromě leopardů snad všechna zajímavá zvířata, která park nabízí, a to i hezky zblízka (včetně sloních mláďat a krokodýlů), což bylo super. Je to prostě moc hezký zážitek, ale musíte vědět, co od návštěvy parku Yala čekat, abyste nebyli zklamaní jen kvůli vysokým očekáváním, která park nemůže naplnit. Vím, že někteří lidé byli zklamaní, že tady neviděli moc slonů - pokud jsou pro vás sloni to nejzajímavější, tak (kromě sirotčince Millenium, kde se na slonovi můžete i projet, umýt jej v řece a nakrmit jej ovocem) určitě jeďte místo do NP Yala do parku Minneriya a nebo ještě lépe do parku Uda Walawe, kde jsou stáda slonů čítající stovky jedinců!