Národní park Serengeti byl založen roku 1951, je nejstarší, největší a také nejznámější Tanzanský park. Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Jedná se o jedno z nejznámějších chráněných území světa, zejména díky nejhromadnější migraci savců na světě (tzv. Velká migrace).

Název parku je odvozen od masajského slova „serengit“, které znamená nekonečné planiny.

Západ slunce nad národním parkem Serengeti

Západ slunce nad národním parkem Serengeti

Co nabízí národní park Serengeti

Serengeti na severu hraničí s keňským národním parkem Maasai Mara, na východě s Ngorongoro Conservation Area, na západě leží nedaleko od Viktoriina jezera (Ukerewe) a tvoří obrovský komplex divoké přírody. Žije zde přes 70 druhů velkých savců a asi 500 druhů ptáků. Více ptáků už je jen v národním parku Tarangire. Jsou zde tedy jak pasoucí se zvířata, tak predátoři.

Mezi pasoucími se zvířaty jsou kromě jiných pakoně, zebry, buvoli, gazely Grantovy i Thomsonovy a antilopy jako impala, antilopa losí, buvolec modrý, bahnivec horský, voduška, kudu menší, lesoň, dikdik Kirkův, chocholatka, skálolez, antilopa koňská, antilopa travní a vzácnější přímorožec (oryx).

Národní park Serengeti a jeho nekonečné pláně

Národní park Serengeti a jeho nekonečné pláně

Ve skupině predátorů jsou lvi, gepardi, levharti, hyeny, šakali, psi ušatí, krokodýli, servalové a karakalové. Nesmíme zapomenout na slony, žirafy, prasata bradavičnatá, hrochy, paviány či kočkodany. Z menších zvířat jmenujme mangusty, ženetky, damany, medojedy, hrabáče, luskouny dikobrazy, komby ušaté, guerézy, zajíce africké. Mezi plazy jsou jedovaté krajta písmenková a plivající kobra. Najdeme zde i varana nilského. Z ptáků vyjmenujme supy, pštrose, čápa marabu, plameňáka, jeřába královského, hadilova písaře, dropa kori, orla jasnohlasého, sokola, perličku, kulíka, zoborožce, agapornise, medozvěstku křiklavou.

Velká migrace zvířat mezi Národním parkem Serengeti a Masai Mara

Velká migrace zvířat mezi Národním parkem Serengeti a Masai Mara

Na rozlehlém území parku není jen savana, jsou zde i zalesněné kopce, akáciové lesy, močály. Parkem protékají řeky Bruneti a Mbalangeti.

Centrální část Serengeti se nazývá Seronera. Tvoří ji zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Toto je nejoblíbenější místo návštěvníků safari.

Doprava do parku je bezproblémová, můžete přijet autem, autobusem nebo se sem dopravit letecky. Je možné domluvit si let nad parkem letadlem nebo balónem. Ubytovat se můžete ve stanových kempech nebo v Safari Lodge.

Kdy do národního parku Serengeti vyrazit?

Podívejte se na přehlednou tabulku toho, kdy je nejvhodnější do národního parku Serengeti vyrazit s ohledem na dlouhodobé statistiky počasí a srážek.

Další zajímavá místa Afriky a vhodné termíny pro jejich návštěvu najdete ve článku TOP místa Afriky: Kam a kdy v Africe vyrazit tady na MAHALO.cz.

Velká migrace zvířat v národním parku Serengeti

Měsíc roku
123456789101112
anoanoanoanoanoanoanoanoneneneano

Predátoři v přirozeném prostředí NP Serengeti

Měsíc roku
123456789101112
neneneneneanoanoanoanoanonene
  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.83 hvězdy
    4.83 / 5 (6 )
  • 96.6%
  • (6)

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Neuvěřitelné místo!

dne 2015-05-02 19:43:45

Národní park Serengeti je poklad Afriky, který je skutečným klenotem mezi národními parky. Místní nekonečné zelené pláně, řeky a jezera jsou něco, co by měl každý vidět aspoň jednou za život, protože na světě neuvidíte nic srovnatelného.

Viděli jsme celou velkou pětku kromě nosorožců, kteří údajně vymírají. Kromě těchto nejznámějších zvířat Afriky jsme ale mohli sledovat i řadu dalších druhů ve větších či menších skupinách. K tomu obrovské množství ptačích druhů.

Neuvěřitelné místo. Při plánování si jen dejte pozor, abyste sem jeli v době, kdy tady budou všechna zvířata, která v průběhu roku migrují do Keni. Právě doba migrace je tady nejvyšší sezona s nejvyššími cenami, ale vyplatí se to!Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

ráj zvířat na zemi

dne 2015-03-17 14:33:28

vím, že každý z nás vnímáme věci jinak, ale národní park serengeti je prostě ráj zvířat na zemi. jejich množství krása a krásné prostředí je prostě zcela omračující. slovy se nedá popsat jak krásné toto místo je. musí se to vidět na vlastní oči. zůstaňte tady jak dlouho to půjde a užívejte si že jste součástí něčeho tak krásného třebaže jen na chvíli.Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Serengeti = životní zážitek

dne 2015-01-31 16:55:38

Byla jsem překvapená vším tím prachem a cestami s dírami, které nám skoro vyklepaly duši z těla. Ale asi to k safari patří a je nutné na to myslet. Určitě si připlaťte za nejlepšího řidiče jaký bude k mání, protože právě on nejvíc ovlivní to, kolik uvidíte zvířat a jak moc z blízka. V Serengeti jsme byli v červnu a byla to parádní zkušenost tady zůstat na 3 noci a 3 celé dny, kdy jsmeprojeli celou oblast Seronera a taky Ikoma. Viděli jsme leoparda, možná 30 lvů, lvic a dokonce i lvíčata, stovky ptáků, hromadu zeber a desítky hyen, k tomu spoustu dalších zvířat. Nevidím jediný důvod, proč bych návštěvu Serengeti neměla doporučovat všem okolo. Pro nás to byl životní zážitek a třebaže nebyl levný, nebyl tak drahý, aby si ho člověk nemohl dovolit a rozhodně stál za každou vynaloženou korunu!!!

TIP:- choose hotels which are inside the park as it is convenient game viewing.so in short you dont have to rush back towards the gate in closing hours and you get more time and opportunities .Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Jeďte v autě sami a budete mít největší zážitek!

dne 2014-12-19 07:01:05

Pozor na to, že řidič nebo společnost se kterou pojedete na safari může udělat z obyčejného safari super zážitek, ale může to být taky úplně opačně. Proto jsme se rozhodli neomezovat se jinými lidmi a pronajali si auto jen sami pro sebe. Je to supr v tom, že člověk není závislý na nikom dalším a když se vám někde nebude líbit, tak prostě pojedete jinam. A naopak platí to samé. Pro nás vlastní auto na safari udělalo ze safari úplně jiný zážitek! Park je navíc obrovský, takže řidiči můžete kdykoli říct, aby jel jinam a nehnal se za nějakým zvířetem,které někde někdo viděl a za kterým se řítí dalších 20 aut. Být na safari zaseklý v dopravní zácpě asi není ideální představa safari v Africe, že. V Serengeti je několik oblastí, z nichž nejznámější je Seronera, kde je nejvíce lidí. Pokud ale budete mít čas, jeďte na sever nebo jih, kde se drasticky mění krajina a moc se nám zde líbilo. Navíc tady nebyl v podstatě nikdo jiný!Dosaženo 500 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Serengeti a Hippo pool

dne 2014-12-05 20:51:02

S rodinou jsme se vrátili ze safari v Serengeti a bylo to skvělé! Je to docela rušný park s hodně turisty (taky je nejznámější na světě, tak by bylo divné, kdyby to bylo jinak), ale náš řidič nás vzal na klidnější místa, kde jsme pořád viděli spoustu zvířat, ale byl tady daleko větší klid a málo dalších jeepů.

Hrozně se nám líbily "bazénky s hrochy" (Hippo pool), tedy přírodní jezera, kde se tísní stovky hrochů vedle sebe. Sice se to dá pozorovat jen docela z dálky, ale je to úžasné. Do těchto jezer údajně nepřitéká voda a žádná z nich neodtéká, takže vzhledem k tomu, že v ní hroši vylučují, tak je voda dost smradlavá a je to kolem cítit :-) Buďte připraveni. Tohle místo se nám na Serengeti líbilo nejvíc a hrochy bychom při jejich převalování jeden přes druhého mohli pozorovat klidně několik hodin. Děti se někdy mohly uchechtat k smrti :-)Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasný zážitek!

dne 2014-11-05 08:06:59

Zážitek ze safari v Serengeti je překrásný a dodnes nemůžu pochopit, že jsem měl v životě to štěstí, že jsem tady mohl být a vidět vše na vlastní oči. Naši průvodci v parku byli zkušení (jeden provází v parku už 15 roků) a byla s nimi legrace. Navíc se opravdu vyznali a řekli nám o zvířatech, Serengeti i celé zemi spoustu zajímavých informací, o které bychom jinak přišli. Úžasné bylo hlavně množství zvířat, které tady uvidíte a k některým se při troše štěstí přiblížíte na opravdu malý kousek. My tak byli jen asi metr od lva, což bylo docela strašidelné. Jednou nám malá skupina bůvolů stála v cestě, tak jsme přijeli nedaleko nich a čekali, až zachytí náš pach a utečou. Taky zajímavé. Řidič byl celou dobu ve střehu se zařazenou rychlostí,aby mohl šlápnout na plyn, kdyby některému z bůvodů hráblo a rozhodl se nám výlet znepříjemnit. Opravdu divočina se vším všudy! Výhrady prakticky nemám, trošku bych asi opravil toalety a sprchy v kempu, kde jsme spali. Celý kemp byl docela v pohodě, ale potřeboval by dát trošku do pucu. Ale jinak to bylo v pohodě. Výborně tady vaří. Pokud budete chtít jet na safari tak pro vás asi bude dobrá zpráva, že v autě mají nabíječky (zásuvky), takže se dá nabíjet telefon nebo baterky i během safari, což jsem velmi ocenil.Dovolená Národní park Serengeti

Dovolená v destinaci Národní park Serengeti? Dobrá volba! Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů a nebo na akční Last minute, které jsou nyní k dispozici. Podívejte se i na nabídku zájezdů do Tanzánie a vyberte si ze všech dostupných možností!