Na Srí Lance můžete navštívit řadu národních parků, ale kromě nich zde narazíte i na několik přírodních rezervací. Mezi jedny z nejznámějších patří přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja), která je dokonce zapsána na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Naleznete ji na jihu ostrova a je to poslední neporušená oblast deštného pralesa na Srí Lance. Její název v překladu znamená „Království lva“.

Ročně zde spadne velké množství srážek, které se průměrně pohybuje kolem 3000-6000 mm, takže v rezervaci většinu roku prší nebo alespoň mrholí. Koruny stromů dosahují výšky až 45 m, mnoho rostlin, zvířat a ptáků je endemických. Ideální dobou k návštěvě je období od ledna do dubna nebo od srpna do září, kdy zde panuje období sucha.

Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)

Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)

Na druhou stranu ani v období dešťů se tomuto parku nemusíte vyhýbat, protože k deštnému pralesu déšť a vlhkost prostě a jednoduše patří. Je nutné se patřičně obléci, ale jinak v dešti dostává prales úplně jinou atmosféru, která je pro mne mnohem atraktivnější než když neprší.

Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja) – co zde uvidíte?

Mezi krásy parku Sinharádža patří nejen samotný lesní porost, ale také řada ptáků, motýlů, ale také několik druhů savců. Žije zde dokonce i pár slonů a několik leopardů, ovšem na ty je zde velký problém narazit, takže chcete-li vidět právě tato zvířata, vyberte si jiný národní park (slony uvidíte především v národním parku Minneriya a leopardy zase nejspíše v národním parku Yala).

Ještěrka v přírodní rezervaci Sinharádža (Sinharaja)

Ještěrka v přírodní rezervaci Sinharádža (Sinharaja)

V národním parku Sinharádža nicméně budete mít možnost pozorovat nejvzácnější endemické druhy ptáků, takže je tento poměrně malý park rájem především pro botaniky a ornitology.

Samozřejmě, čekáte-li zde džungli jako někde v Amazonii, budete lehce zklamáni, přesto je přírodní rezervace Sinharádža velice hezké místo, které si řada turistů nenechá na své cestě po Srí Lance ujít. A dělají podle mne dobře, také jeho návštěvu doporučuji.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hlavně pro birdwatchery, jinak nic extra

dne 2015-03-10 07:10:07

Přírodní rezervace Sinharádža pro nás byla trošku zklamáním. Na letácích v hotelu jsme viděli nápisy jako "to nejlepší ze Srí Lanky" atp., tak jsme si řekli - fajn, džungle máme rádi, jedem. No bohužel to bylo takové nemastné neslané.

Procházka trvala několik hodin a džunglí moc nevedla. Šlo se podél řeky po cestičce, která spojuje dvě vesnice a kde jezdí i motorky. To bylo docela nepříjemné překvapení, protože jsme si mysleli, že půjdeme džunglí a že to bude dobrodrůžo. Bohužel. Procházka vedla k vodopádu, kde se dalo okoupat (vemte si kdyžtak plavky).

Viděli jsme ale několik zajímavých druhů zvířat jako teba chameleon, což bylo bezva! K tomu spousta různých druhů practva. Jak jsme zjistili, do této rezervace jezdí nejvíce birdwatcherů, protože je zde možné vidět mnoho různých a vyjímečných druhů ptactva. My al mezi odborníky nepatříme, takže tato část výletu pro nás zůstala skrytá za věty typu "hele, zajímavý pták".

Na co si tady dejte pozor, to jsou pijavice. Je jich tady hodně a je dobré být připraven. Rozhodně se jich neděste, vždyť se i v Evropě cíleně využívají k lékařským účelům a stojí to nemalé peníze. Jejich přisátí není cítit a nijak nebolí. Dají se taky docela snadno odstranit, jak nám průvodce ukazoval. V každém případě si tady můžete koupit speciální ponožky proti pijavicím a byl nám doporučeno koupit si tygří mast a namazat si s ní boty. Nevím, jestli její vůně pijavice odpuzuje a nebo překrývá lidský pach... ale fungovalo to :-)

Celkově přírodní rezervaci Sinharaja nijak extra nedoporučuji, protože vyloženě výlet do džungle to nebyl (navíc místní džungle je taková... řekněme obyčejná a nic moc) a výlet sem je tak vhodný hlavně pro odborníky na ptactvo, kteří zde najdou to, co je zajímá (a klidně ať si k mému hodnocení přidají další 2 hvězdy).Dovolená Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja)? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Přírodní rezervace Sinharádža (Sinharaja) nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Srí Lanku, nebudete litovat!