Piñar del Río je nejzápadnější provincií Kuby. A přes to, že je tato provincie od Havany vzdálená jen přibližně 180 kilometrů, jsou tato dvě místa zcela odlišná. Ať se jedná o způsob života místních obyvatel, který v Piñar del Río plyne ve velmi pomalém venkovském tempu, nebo o čistotu prostředí s nádhernou krajinou. Kubánci označují Piñar del Río jako nejzaostalejší region celé Kuby. Pro Kubánce možná zaostalý, pro turisty je to ovšem přírodní skvost!

Provincii Piñar del Río charakterizují dva hlavní atributy, kvůli kterým je na místě tuto oblast při návštěvě Kuby nevynechat. Prvním z nich je pěstování tabáku a druhým jsou její přírodní rezervace.

Provincie Piňar del Río nabízí krásné scenérie

Provincie Piňar del Río nabízí krásné scenérie

Co se týká pěstování tabáku, je provincie Piñar del Río jednou z nejvýznamnějších tabákových lokalit Kuby (pochází odtud až 80% celkové produkce). Obyvatelům města Piñar del Río se říká Pinareños a není asi žádným překvapením, že většina z nich je zaměstnána právě v kubánském tabákovém průmyslu.

Historie provincie Piñar del Río

Pokud se podíváme do historie, stejnojmenné hlavní město provincie Piñar del Río bylo jedním z posledních velkých měst, které založili Španělé. Město (a také samotná provincie) bylo původně založeno pod názvem Nueva Filipinas (neboli Nové Filipíny) a to díky velkému přílivu Filipínců a jejich značnému vlivu v této oblasti. Později se však začal používat název Piñar del Río, za který provincie vděčí velkému množství borových lesů ve své oblasti.

Město Piňar del Río Město Piňar del Río

© Fotos593 / Shutterstock.com

Geografie

Ze severozápadní strany břehy provincie Piñar del Río omývají vody Mexického zálivu a pobřeží lemuje řetězec ostrůvků Archipiélago de los Colorados, které jsou využívány zejména k rybolovu. Zvláště pak humři jsou specialitou této lokality.

Západ provincie tvoří poloostrov Guanahacabibes, kde je krásný národní park a biosférická rezervace a naleznete tady také nejzápadnější bod Kuby, kterým je Cabo San Antonio.

Provincie se také pyšní pohořím Guaniguanico s nejvyšším bodem Pan de Guajabon (699 metrů), které se skládá z pohoří Sierra del Rosario na východě a Sierra de los Organos na západě. Pokud se vydáte právě do druhého zmiňovaného pohoří, tedy do Sierra de los Organos, narazíte zde na klenot celé provincie, kterým je Valle de Viñales. Zde se vám naskytne nevšední pohled na zelení obrostlé vápencové kužele „Mogotes“, které jsou od roku 1999, na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Zajímavosti ve městě Piñar del Río

Fabrica de Tabacos Francisco Donatién

Přímo v centru města na ulici Antonio Maceo No. 157 stojí tabáková továrna Fabrica de Tabacos Francisco Donatién. Továrna byla vybudována roku 1760 a můžete zde vidět celý proces ruční výroby doutníků a následně si v podnikové prodejně také doutníky zakoupit. V továrně funguje rovněž malé tabákové muzeum. Ale pozor, pokud se budete chtít do továrny podívat, čeká na vás menší záludnost! Vstupenky se totiž neprodávají u vstupu do továrny, ale musíte je zakoupit naproti ve státní prodejně tabáku.

Fabrica de Tabacos Francisco Donatién Fabrica de Tabacos Francisco Donatién

© DIY Travel HQ, www.diytravelhq.com

Likér Guayabita z továrny Casa Garay

Když v roce 1892 získal Lucio Garay 200 let starý recept na výrobu likéru z kvajávy, založil v Piñar del Río lihovar na výrobu vynikajícího likéru Guayabita. V roce 1776 se likér začal prodávat pod značkou Piñar del Río a dnes jej můžete zakoupit hned ve dvou variantách a to seco (suchý) a dulce (sladký). Exkurzi továrny si můžete zpříjemnit ochutnávkou likéru, který pak můžete v místní prodejně také zakoupit. Jako suvenýr je to skvělá volba, kterou uděláte radost většině známých 😉

Likér Guayabita z továrny Casa Garay

Likér Guayabita z továrny Casa Garay

Palacio Guasch

Ve městě Piñar del Río toho není zrovna moc k vidění. Po návštěvě tabákové továrny Fabrica de Tabacos Francisco Donatién a likérky Casa Garay by snad za kratší zhlédnutí stál trošku kuriózní palác Guasch, který najdete na Calle Martí. A o co že se vlastně jedná? Zjednodušeně řečeno jde o palác postavený v různých architektonických stylech, který si nechal v roce 1910 postavit plantážník Guasch. A jelikož se asi nemohl rozhodnout, který ze stylů vybrat, tak tady uvidíte ode všeho něco – gotické věže, řecké sloupy, romantické fontány a další styly. Uvnitř budovy se dnes nachází muzeum přírodních věd.

Palacio Guasch Palacio Guasch

© Manel Escalada, www.flickr.com/photos/manelescalada

Zajímavá místa provincie Piňar del Río

Pokud bych měla zmínit jen jedno jediné místo, které byste v provincii Piñar del Río určitě neměli vynechat, je to bezesporu dříve zmiňované Valle de Viñales s unikátními vápencovými kužely „Mogotes“, které jsou famózním výtvorem přírody a jedním z nejkrásnějších míst Kuby.

Budete-li mít dostatek času a možnost navštívit více míst, vydejte se do Sierra de los Órganos, kde se ukrývá největší jeskynní komplex Kuby Cueva del Indio.

V Sierra del Rosario je pro změnu možno navštívit botanickou zahradu Soroa, kde jsou k vidění orchideje, liči, mango, kávovníky a další rostliny a také biosférickou rezervaci Las Terrazas.

Z hlediska cestovního ruchu a potápění, je zajímavý a prozatím málo známý ostrůvek Cayo Levisa či místo s poněkud zvláštním názvem María La Gorda (Tlustá Marie).

Poněkud kontroverzní atrakcí v provincii Piñar del Río, kterou najdete konkrétně ve Valle de Dos Hermanas (údolí Dvou sester), je skalní malba Mural de la Prehistoria, která má mapovat evoluci. Pokud se k této kýčovitě modré skalní stěně s malbami prvoků, dinosaurů a homo sapiens vydáte, tak si asi budete myslet, že Fidel Castro nemohl být zcela při smyslech, když malíři Leovigildo González Morillovi zadal tento šílený projekt, který se vyloženě bije s okolní krajinou. I když na tuto pravěkou zeď narazíte snad v každém průvodci, s klidným srdcem mohu doporučit, abyste právě s tímto místem vůbec neztráceli čas.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezká oblast Kuby se skvělou továrnou na doutníky a hezkými jeskyněmi

dne 2014-12-02 06:56:30

Přímo v Piňar del Rio jsme nebyli, ale krajina tady je moc hezká, plná plantáží, kopců a krásných zelených údolí. Největší zajímavosti, které jsme tady navštívili byla továrna na doutníky Fabrica de Tabacos Francisco Donatien. Prohlídka tady je super a možnost koupit si místní kubánské doutníky v krásných ozdobných krabicích je prostě unikátní.
Druhou největší zajímavostí jsou jeskyně sv. Tomáše (Cueva de Santo Thomas), které jsou zajímavé,m protože se jimi proplouvá na loďkách. Jsou to tuším druhé největší jeskyně v karibiku a jsou moc hezké. Jen teda doporučuju vzít si nějaké lepší boty, protože tady nejsou chodníky, tak se tady špatně chodí (my měli sandály s pevnou podrážkou a bylo to fajn, viděli jsme tady nějaký páreček z anglie, kteří přišli ve flipflopech a museli docela trpět).Dovolená Provincie Piňar del Río

Láká vás Provincie Piňar del Río? Hledáte-li zájezdy do destinace Provincie Piňar del Río, které vás sem vezmou, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů se zajímavými cenami. K dispozici je hodnocení jednotlivých nabídek, řada termínů a cen, ze kterých si můžete vybrat! Pro nabídku aktuálních zájezdů, které nabízí Provincie Piňar del Río, klikněte sem a pro akční nabídky Last minute pak zase sem.