Valle de Viñales je součástí provincie Piñar del Río a konkrétně jej najdete v pohoří Sierra de los Organos. Údolí Viñales je jedno z nejmalebnějších míst Kuby, které je od roku 1999 zapsané na seznamu UNESCO. Místo je bohaté na vegetaci a na zdejší do červena zbarvené úrodné půdě se dodnes pěstuje velmi kvalitní tabák a v menším měřítku i rýže. Zemědělci, kteří zde pole obdělávají, používají stále původní způsoby práce na poli a také statky a vesnice si zachovaly původní koloniální architekturu.

Samotné městečko Viňales, podle kterého se údolí jmenuje, bylo založeno v roce 1607, má také koloniální ráz a žije v něm většina obyvatel údolí i zdejší zemědělci.

Valle de Viňales

Valle de Viňales

V okolí se nacházejí také krasové jeskyně. Nejrozsáhlejší z nich je Cueva del Indio. Na konci prohlídky o něco menší jeskyně Cueva de San Miguel, naleznete místo zvané El Palenque de los Cimarrones, které dříve sloužilo jako úkryt uprchlých otroků.

Mogoty

Podloží v oblasti je vápencové a jeho stáří se odhaduje na 150 miliónů let. Dominantou Valle de Viñales a hlavním lákadlem pro turisty, jsou zvláštní homolovité vápencové útvary (Mogoty) obrostlé hustou vegetací, které dosahují výšky až okolo 400 m. Mogoty vznikly erozí, kdy se vápencové hrany deštěm a větrem postupně obrušovaly až do své dnešní podoby. Nejkrásnější pohled na tyto zelené homole, které nenajdete nikde jinde na Kubě, je za svítání a za soumraku.

Typické mogoty ve Valle de Viňales

Typické mogoty ve Valle de Viňales

Jak se do Valle de Viñales dostanete

Pokud se do Údolí Viñales vydáte z Havany, počítejte s cestou dlouhou zhruba 3 hodiny. Z Havany sem jezdí turistické dálkové autobusy, které Vás zavezou až do městečka Viñales.

Údolí je poměrně rozsáhlé a skládá se z několika menších údolí, která jsou vzájemně propojená a ústí do největšího údolí Valle de Viñales, takže je na místě si na prohlídku vyhradit alespoň 2 dny. Přespat je možné v některém z hotelů, které jsou ve městečku Viñales a některé z nich, jako třeba hotel Los Jazmines, nabízí krásný výhled do krajiny. U hotelu Los Jazmines najdete také turistické informační centrum, kde jsou k dispozici materiály s vyznačením pěších tras a malý model údolí.

Lze si tam také domluvit organizovaný výlet po údolí s průvodcem, vyjížďku na koni, pronájem kol, motorek či výlety na vzdálenější ostrůvky Cayo Levisa a Cayo Juitas nebo Maria la Gorda apod. Samozřejmě platí, že pokud si cestu domluvíte takto zprostředkovaně, zaplatíte o něco více, než když si vše zařídíte sami.

Městečko Viñales

Pokud si najdete trochu času i na procházku městečkem Viñales, zajděte si prohlédnout místní koloniální náměstíčko, kde v sobotu ráno bývají farmářské trhy. Je tady pěkný kostelík, umělecká galerie (Galéria de Arte) a ve městě je k vidění také dům, ve kterém žila Adela Azcuyová, hrdinka boje za nezávislost a který dnes slouží jako menší městské muzeum (Museo Municipal).

Za zmínku stojí také zahrada Jardín Botánico de Caridad, kterou najdete na ulici C.P. Esperanza.

Město Viňales

Město Viňales

Pohyb po městečku je celkem jednoduchý a všude dojdete pěšky. Hlavní ulicí je Salvador Cisneros a podél této ulice najdete vše důležité.

Rovněž většina turisticky zajímavých míst celé této lokality je v nejbližším okolí městečka, takže je lze povětšinou absolvovat pěší túrou, na kole či na koni.

Co se týká kol, ve Viñales jsou půjčovny a na ulici Salvador Cisneros najdete i opravnu kol. Možná se divíte, proč vůbec zmiňuji opravnu kol – vzhledem k leckdy pofiderní kvalitě půjčovaných kol, je docela pravděpodobné, že opravnu budete muset vyhledat  🙂

Pokud budete mít ve Viñales dostatek času, určitě stojí za to, domluvit si prohlídku některé z farem, kde můžete nahlédnout jak do života místních zemědělců tak do tajů pěstování tabáku.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4.67 hvězdy
    4.67 / 5 (3 )
  • 93.4%
  • (3)

Summary:

Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nádherné Viňáles!

dne 2015-05-10 05:34:19

Nádherné údolí Viňáles bylo jedním z vrcholů naší dovolené. Cesta sem je dlouhá, ale stojí to za to. Vyhraďte si na prohlídku aspoň dva spíše tři dny, protože to tady projít/projet autem chvíli zabere. Navíc část dne vezme prohlídka továrny na doutníky (nejsem teda kuřačka, ale vidět, jak je ručně dělají je bezva!), pokud budete chtít do jeskyní sv. Tomáše, tak to taky zabere několik hodin, projít se tady taky zabere dost času... Je tady spousta nádherných vyhlídek a výhledů, kde se dá pozorovat úžasný západ slunce.
Pokud mohu doporučit, jeďte sem vlastním autem, protože busy vám nezastaví kde chcete a je to takové... o ničem. Vlastním autem si člověk může zajet kamkoli, kdykoli, je to prostě mnohem lepší.Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Úžasné údolí s fascinujícími mogoty

dne 2014-12-04 12:08:39

Jal jsem psala u Piňar del Río, krajina tady je prostě nádherná. Viňales určitě musíte vidět, když na Kubu pojedete stojí to prostě za to a je to možná nejhezčí část Kuby. Mogoty jsou neuvěřitelné, jako namalované. Vůbec nechápu, jak vznikly ale vypadají nádherně! Opravdu úžasné údolí!Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Hezké ale hodně vzdálené místo

dne 2014-12-04 09:06:51

Do Vinales jsme jeli v rámci výletu do Havany a okolí. Cesta sem byla šíleně dlouhá a cestou nebylo v podstatě vůbec nic zajímavého vidět. Docela zklamání. Ale Vinales je hezké místo, nedá se nic vytknout. Přítele nejvíc zaujala továrna na doutníky a hned si i nějaké koupil (jsem zvědavá, kde s nimi bude smradit, doma má zákaz :-D ), mě se líbila příroda. Škoda jen té náročné cesty, protože člověk přijede docela unavený a nemá moc sílu a chuť už tady něco extra řešit. asi by to chtělo tady přespat a zůstat delší dobu aby měl člověk sílu a čas si to tady poznat.Dovolená Valle de Viñales

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Valle de Viñales? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Valle de Viñales nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Kubu, nebudete litovat!