Oficiální název Sardegna (Sardinia)
Poloha Ostrov v Tyrhénském moři
Rozloha 24 000 km2
Nejvyšší pohoří/hora Monti del Gennardentu – 1834 m.n.m.
Počet obyvatel 1,6 milionu
Hlavní město Cagliari
Státní zřízení Autonomní oblast Itálie

Pod Sardinií si lidé představují jeden z nejznámějších italských ostrovů s mnoha dovolenkovými místy, plážemi a hotely. Tento pohled je velmi zjednodušený. Sardinie je totiž především místo s pozoruhodnou historií a krásnou přírodou.

Mapa Sardínie

Mapa Sardínie

Sardinie je druhým největším italským ostrovem. Na rozloze 24 000 km2 žije asi 1,6 milionů obyvatel. Nejbližší vzdálenost od pobřeží Itálie je 180 kilometrů. Název ostrova je odvozen od původních obyvatel ostrova – Sardů, kteří zde žijí dodnes.

Geografie Sardinie

Sardinie leží jižně od Korsiky v Tyrhénském moři. Korsiku a Sardinií od sebe odděluje úžina Bocche di Monifacio. Sardinie je převážně hornatá, velmi členité je pobřeží na jihu, západě a severu. Několik málo nížinných oblastí je orámováno kopci. Malé pláže s jemným bílým a růžovým pískem se střídají s kamenitým a skalnatým pobřežím. Nezaměnitelné pobřeží Sardinie je dlouhé 1849 kilometrů.

Pobřeží Sardínie

Pobřeží Sardínie

Sardinské pláže jsou různorodé. Připomínají pláže Karibského moře, ale jsou barevnější. K nejkrásnějším patří Cala Luna – Měsíční zátoka (pět kilometrů od střediska Calla Gonnone) a pláž Riso na jihovýchodním cípu ostrova u městečka Villasimius.

Na několika místech je možné vidět zvláštní stavby nuraghi, které zde stojí již od 12. – 10. století před naším letopočtem. Nuraghi jsou prastará opevněná obydlí a pevnůstky, vytvořené prvními obyvateli Sardinie.

Hospodářství Sardinie

Sardinie je autonomní oblastí Itálie s hlavním městem Cagliari. Místní zemědělství je málo produktivní a je zaměřeno na chov ovcí. Průmysl se rozvíjí v Cagliari, Porto Tórres, Sant Antioco. Ostrov oplývá značným nerostným bohatstvím. Přepravu na ostrov zajišťují letadla a trajekty. Četné vinice a olivové háje poskytují lahodné produkty. V oblasti Barbagia dodnes žijí divocí koně.

Nuraghi na Sardínii

Nuraghi na Sardínii

K návštěvě lze doporučit Alghero, Arbatax, Cagliari, Calo Gonone, Nuoro, Oristanto, Sassari.

Na Sardinii je dostatečné množství ubytovacích kapacit. Je zde řada hotelů nejrůznějších typů i dobře vybavených kempů.

Na Sardinii se oficiálně mluví italsky, ale obyvatelé se snaží zachovat si sardinštinu. V některých oblastech se mluví dokonce katalánsky.

Sardínie je vůbec od zbytku Itálie odlišná, vidět je to na typických jídlech Sardínie a vliv historie ostrova se odráží také v tom, jaké svátky a slavnosti na Sardínii slaví místní obyvatelé.

Italský ostrov Sardinie je tak nejen díky své úchvatné přírodě rájem na zemi. Ne nadarmo se říká, že je Sardinie evropským Karibikem. Dovolená na Sardinii je díky nádherně blankytnému moři a písčitým plážím s pozvolným vstupem do moře zkrátka dokonalá.