Ostrov Sardínie je specifický v mnoha oblastech. Neliší se pouze sardinská kuchyně od kuchyně italské nebo zvyky, liší se i slavnosti a svátky, které se na Sardínii slaví.

Některé z nich nahrazují běžné svátky Itálie, jiné je jen doplňují. Většina z nich je však velice fascinující a rozhodně stojí za to si v kalendáři pohlídat, kdy se který svátek slaví a zúčastnit se jej.

Samozřejmě, podobně jako všude jinde na světě, se většina svátků neřídí turistickým ruchem, ale tradicemi, takže nepočítejte s tím, že místní budou svátky orientovat do období letních měsíců, aby měli turisté zážitek 🙂 Ale pravdou je, že na Sardínii je přes léto svátků a slavností poměrně dost.

Podívejte se na ty nejznámější sardinské svátky a slavnosti, abyste měli představu, kdy se na ostrově koná co zajímavého.

Nejznámější svátky a slavnosti na Sardínii

Únor/březen Sartiglia v pahorcích kolem Oristana se koná jezdecká slavnost v době masopustu, avšak v posledních několika letech se opakuje i v létě.Carnevale: Barbagia slaví masopust rozpustilým maškarním rejem a podobně i ve městech Marmoiada a Ottana: rej masek předvádí zápas mezi člověkem a přírodními silami, vyhánění zimy.
Karneval na Sardínii

Karneval na Sardínii

Březen/duben Settimana Santa: velikonoční svatý týden je na Sardinii stále ještě hluboce prožívaným náboženským svátkem. V mnoha vesnicích se utrpení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista dramatizuje v pašijových hrách.
Květen Procesí od 1. do 5. května od kostela Sant´Efisio v Cagliari do Puly se zúčastňují tisíce místních obyvatel v krojích, které doprovázejí slavnostní vozy a jezdci. Z Cagliari putuje procesí podél moře do Puly, vzdálené 30 kilometrů.1.– 10. května: Na svátek San Francesco v Pule přijíždí hodně obyvatel provincie Nuora na koních, z města sem putují celé rodiny. Jídlo a pití na této desetidenní slavnosti pochází z darů a je pro všechny.Předposlední neděle: Cavalcata Sarda v Sassari je po Sant´Efisiu největší přehlídkou krojů na Sardinii.
Červen Začátek června: Saradinia Cup na Costa Smeralda, mezinárodní jachtařská regata.
Červenec Slavnosti ardia 6. a 7. Července se zúčastňují stovky jezdců. Je to krkolomný koňský dostih kolem venkovského kostelíka Sant´Antine v Sedilu.
Slavnosti ardia na Sardínii

Slavnosti ardia na Sardínii

Srpen Mariánské poutě: V polovině srpna (i v září) se konají velké poutě k venkovským mariánským kostelíkům stojícím osaměle v horách. Když poutníci dorazí na místo, nastěhují se do kamenných domů kolem kostela, postaví stany a altány a začne celodenní hodování k poctě Panny Marie.5.srpna: Nanebevstoupení Panny Marie, kterému s v Itálii říká Ferragosto, slaví celá země. Slavnost v krojích pořádají téměř všechny vesnice v Barbagii.

V Sassari a blízkém okolí Nulvi se konají procesí Candelieri s metrovými dřevěnými svícemi. Začínají v podvečer svátku, 14. srpna.

Bosa: Santa Maria del Mare, procesí v krojích na lodích z města po řece až k ústí.

Předposlední srpnový víkend: na Monte Ortobene u Orta se slaví Festa del Redentore. Na slavnost, pod sochou Ježíše Krista (Spasitele) na vrcholu hory, přicházejí poutníci z celého sardinského vnitrozemí v pestrobarevných krojích.

Září První neděle v září: San Salvatore v Cabrasu. Mladí lidé běží bosi s milostným obrazem do venkovského kostelíka vzdáleného 12 kilometrů. Slavnost připomíná záchranu před Saracény.
Slavnost San Salvatore v Cabrasu

Slavnost San Salvatore v Cabrasu

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená v Itálii

Dovolená v Itálii je dobrou volbou pro každého, koho láká vyrazit do Itálie. Podívejte se na aktuální zájezdy do Itálie a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem, vybrat si a objednat!