Město Cagliari je největším a také hlavním městem stejnojmenné provincie a také největším městem ostrova Sardinie. Je velmi významným místem na ostrově, jelikož má jeden z největších přístavů v celém Středozemním moři, mezinárodní letiště, které odbavuje lety do většiny destinací v Evropě a tudíž je také velmi významnou hospodářskou křižovatkou. Cagliari se také pyšní univerzitou založenou v roce 1607.

Z historického hlediska má velmi výhodnou polohu – z jedné strany jej od nájezdů nepřátel chránily močály, ze strany druhé pohoří, kam se jeho obyvatelé mohli, vzhledem k zalesněné ploše, v případě ohrožení schovat.

Cagliari

Cagliari

Co nabízí Cagliari

Historie Cagliari sahá až pět tisíc let nazpět, do období neolitu, což dokládají například prehistorické Domus de Janas, jež byly silně poškozeny jeskynní aktivitou, nekropole Tuvixeddu z kartáginské doby, amfiteátr z římské doby, starodávná katedrála, či pevný systém opevnění, díky čemuž se stalo město jádrem španělské Habsburgské imperiální moci.

Cagliari bylo hlavním městem už v roce 1324, v době Sardinského království. Jeho vláda skočila až roku 1848, kdy toto prvenství převzalo město Turín.

Cagliari při západu slunce

Cagliari při západu slunce

Dnes je město hojně turisticky navštěvováno díky historickým památkám a pro svou secesní architekturu. Je vnímáno jako kulturní, vzdělávací, politické a umělecké centrum.

Jak se do Cagliari dostanete

Do Cagliari se z Evropy nejsnáze a nejrychleji dostanete letadlem, které vás dopraví na mezinárodní letiště Cagliari Elmas. Z letištního terminálu je to do města zhruba 7 kilometrů, takže můžete využít přistavené taxíky, které jsou sice o něco dražší, než autobus, ale jezdí nonstop. Během noci jsou totiž jediným možným dopravním prostředkem, kterým se do centra dostanete. Na cestu si připravte zhruba 20-25 €.

Druhou a daleko levnější variantou, jak se z/na letiště dostat, je vlak, který zastavuje ve všech velkých městech na Sardinii. Najdete jej zhruba 5 minut od terminálu. Jezdí mezi 5.-21. hodinou každých 20 minut a do centra města vás doveze za 5 minut za 1,25 €.

Přístav v Cagliari Přístav v Cagliari

© Stefano Garau / Shutterstock.com

Na/z letiště jezdí také tzv. shuttle busy, které zastavují v centru města na Piazza Matteotti. Nástupiště mají přímo před příletovou halou a jízdenka vás vyjde na 4 € z automatu, nebo 5 € u řidiče. Odjezdy mají každou půlhodinu od 5:20 do 22:30.

Další možností, jak se na Sardinii dostat je samozřejmě lodí. Přístav je velmi blízko centru města, kam zvládnete dojít i pěšky.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Cagliari

Cagliari je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Cagliari či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy do Itálie, stačí kliknout sem a vybrat si :-)