Katedrála Santa Maria Assunta v Cagliari se nachází v samém srdci historické čtvrti Castello, mezi palácem vícekrále a městským palácem. Patří k nejvýznamnějším a turisty i místními nejnavštěvovanějším místem v Cagliari, kde se pravidelně konají bohoslužby. Je to také světově uznávaná a obdivovaná památka, kterou stojí za to navštívit.

Katedrála Santa Maria Assunta Katedrála Santa Maria Assunta

© simona flamigni / Shutterstock.com

Historie katedrály Santa Maria Assunta

Prohlídkou katedrály se vydáte na cestu do minulosti, která vás zavede až do pisánského období, kdy byla katedrála v roce 1217 založena Pisany bezprostředně po jejich osídlení ostrova Sardínie. Stejně jako katedrála v Pise, i tato byla zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Postavena byla v typickém románském stylu, ovšem ve 14. století bylo uspořádání kostela přestavěno do tvaru latinského kříže se dvěma bočními branami. První kaple, která se v té době přistavěla, již byla v italském gotickém stylu, a byla vložena do levého křídla lodi.

Po dobytí města Cagliari Aragóny byla dokončena i levá část lodi.

Katedrála Santa Maria Assunta byla mezi lety 1326-1720 využívána k různým významným setkáním, jelikož v té době bylo Cagliari hlavním městem Sardinského království. V průběhu tohoto období byla katedrála restaurována a její fasáda změněna.

Interiér katedrály Santa Maria Assunta Interiér katedrály Santa Maria Assunta

© GIANFRI58 / Shutterstock.com

Další změny probíhaly na počátku dvacátého století, kdy došlo k rozpadu mramorových částí katedrály, které s sebou strhly i barokní fasádu. Konečnou podobu získala v roce 1933, kdy byla postavena fasáda v neorománském stylu a o šest let později dokončena oprava kopule i střechy zvonice.

Co nabízí katedrála Santa Maria Assunta

Mezi hlavní lákadla katedrály patří Ambo od Guglielma, pár kazatelen pocházející z 12. století, které  původně vyřezával pro katedrálu v Pise. Čtyři mramoroví lvi, jenž podpírali Ambo jsou nyní umístěny u nohou zábradlí presbytáře. Sochy zahrnují scény od nového zákona.

Najdete zde Triptych Klementa VII z 15. století či památník Bernarda de La Cabra, arcibiskupa Cagliari, a mausoleum aragonského krále Martina I ze 17. století.

V kryptě je Svatyně mučedníků, která ve svých 179 výklencích uchovává ostatky mučedníků Cagliari, které byly nalezeny při vykopávkách v 17. století v blízkosti baziliky San Saturnino.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 0 hvězdy
    0 / 5 (0 )
  • 0%
  • (0) Zatím žádné recenze!

Summary:

Hodnocení: 0 hvězdy
0 / 5 (0 )

0%Nikdo ještě nerecenzoval, buď první! Nikdo ještě nerecenzoval, buď první!Dovolená Katedrála Santa Maria Assunta

Ta nejširší nabídka aktuálních zájezdů do destinace Katedrála Santa Maria Assunta je vám k dispozici. Stačí kliknout sem a nebo se podívat na nabídku akčních Last minute zájezdů do destinace Katedrála Santa Maria Assunta či Last minute nabídek do Itálie.