Na jižním pobřeží ostrova Kauai, nedaleko městečka Poipu, můžete autem dojet až k malé vyhlídce na břehu moře, kde se nachází tzv. Spouting Horn (v překladu něco jako „tryskající roh“).

Jedná se o díru v lávovém povrchu kauaiského pobřeží, ze které tryská do výšky voda, kterou zde tlačí mořské vlny. Pokud je zrovna příboj a jsou silné vlny, můžou být výtrysky vody opravdu hodně silné a vysoké a je to úchvatná podívaná, která je provázená velice specifickým hukotem a burácením tryskající vody.

Spouting Horn

Spouting Horn

K tomu se pojí příběh o obrovském ještěrovi (v havajštině moo), který se jmenoval Kaikapu. Tento ještěr, jak dávní havajané věřili, hlídal pobřeží a každého, kdo se sem vydal rybačit nebo plavat, bez milosti sežral, proto byl velice obávaný.

Jednoho dne, se mladý chlapec jménem Liko, rozhodl jít bojovat proti ještěrovi Kaikapu, který na něj bez váhání zaútočil. Liko se nezalekl a vhodil mu do tlamy ostrou tyč a proplaval malou dírou v lávovém útesu, který jej zavedl až k otvoru ven na povrh, pár metrů od pobřeží. Ještěr jej pronásledoval, ale zasekl se v díře (dneska bychom ji označili za lava tube). A tak Spounting Horn vznikl, neboť až do dnešních dnů zde můžete ještěra slyšet, jak v díře kvílí a jak prská proudy vody, které tryskají vysoko do výšky…

Pokud se ke Spouting Hornu vypravíte, počítejte s tím, že je zde k dispozici parkoviště a také toalety a pítka. V sezoně zde může být dost lidí, tak sem vyražte hned ráno. Oblíbené jsou zde také západy Slunce a nebo pozorování velryb, které sem připlouvají mezi cca prosincem a květnem.

Přírodní vodotrysk Spouting Horn

Přírodní vodotrysk Spouting Horn

V každém případě, pokud byste měli chuť sejít až na samotné pobřeží a jít do blízkosti Spouting Hornu, dávejte velký pozor. Proudy vody jsou opravdu hodně silné a pokud byste do některé z děr spadli, mohl by vás proud vtáhnout pod zem. Stejně tak, pokud budete chodit podél kraje pobřeží, dávejte pozor, vlny vás mohou jednoduše smést do moře, nebudete-li opatrní.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3.5 hvězdy
    3.5 / 5 (2 )
  • 70%
  • (2)

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Docela hezký gejzírek

dne 2015-03-28 16:37:03

Ke Spouting Horn jsme zajeli a je to docela hezký gejzír. Byli jsme na havaji v zimě, takže moře bylo dost divoké a horn stříkal dost vysoko. Seběhnul jsem na to lávové plato a šel se podívat blíž, ale neměl jsem odvahu jít až k němu, protože ten proud vody je fakt silnej jako blázen a vyhazoval ven i kamínky. Jinak tady nic moc není, na Poipu se koupat nedalo a tree tunnel road je docela o ničem (přišlo mně to jako o něco hezčí běžná česká stromová alej).Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Přírodní atrakce, stojí za krátkou návštěvu

dne 2014-10-26 01:22:53

Návštěva Spouting Hornu je otázka možná 20minut, protože zde není nic vyloženě úžasného. My sem skočili cestou do Poipu, abychom se podívali. Je to tady uzpůsobené americkým turistům - parkoviště, toalety, vyhlídková plošina. Síla Spouting Hornu závisí na síle vln. Čím větší vlny, tím větší výstřiky Spounting Hornu. Ale jinak tady není moc co dalšího dělat. Za krátkou návštěvu to ale stojí, jen pokud ale pojedete do Poipu, jinak klidně vynechte.Dovolená Spouting Horn

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Spouting Horn? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Spouting Horn nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Havajské ostrovy, nebudete litovat!