Polihale State Park je vzdálená a obtížně přístupná oblast na západní straně ostrova Kauai. Je to v podstatě nejzápadnější volně přístupná oblast celých Havajských ostrovů, neboť ostrov Niihau, který leží ještě západněji, patří do soukromých rukou a vstup je zde zakázán.

Cesta do Polihale State Parku

Polihale State Park leží několik mil západně od městečka Kekaha a dostanete se sem pouze špatně značenou, prašnou cestou, která nemá zpevněný povrch a je tak pro mnoho aut neprůjezdná. Pokud v oblasti nepršelo, je možné sem dojet i s běžným autem, pokud je však po dešti, bez 4×4 se neobejdete. Rozhodně si však cestu do Polihale State Parku dobře rozmyslete, je to totiž cesta, na které vám naprostá většina půjčoven neuzná pojištění a pokud zapadnete do některé z písečných dun, připravte se na to, že odtah je zde opravdu extrémně drahá služba.

Polihale State Park

Polihale State Park

V každém případě doporučuji trošku upustit duše auta a nezajíždět až k pláži, protože byste mohli snadno zapadnout do písku.

Pláž v Polihale State Park

Pláž v Polihale State Parku je nejdelší písčitou pláží Havajských ostrovů, je poměrně široká a nabízí klid a spoustu přírodních krás pro každého, kdo se zde rozhodne strávit čas. Bohužel, podobně jako i v některých dalších částech Kauai a Havajských ostrovů, i zde je plavání nebezpečné díky silným proudům. Jedinou oblastí, kde je koupání považováno za bezpečné, je oblast označovaná jako Queens Pond, která se však nachází na jižní straně parku.

Zajímavostí je, že zde najdete písečné duny, které mohou dosáhnout výšky až 30 metrů (ale písečné duny podobné těm ze Sahary si nepředstavujte 🙂 ).

Na severním okraji Polihale State Parku pláž ukončují vysoké útesy pobřeží Na Pali, které zde vytváří zcela úžasnou scenérii, která bývá podtržená tím, že zde člověk může často být zcela sám.

 

Jižní konec pláže leží nedaleko Pacific Missile Range Facility, což je významný vojenský objekt, do jehož blízkosti je zakázán přístup. Platí to i pro pobřeží před tímto územím až k oblasti Barking sands („štěkající písky“). Oblast Barking sands je velice známá a je pojmenována podle zvuku, který vydává velké množství pohybujícícho se suchého písku (zrnka písku zde obsahují mikroskopické díry, které při vzájemném tření rezonují a vydávají zvuk podobný štěkajícím psům 🙂 ).

Nekonečná písečná pláž v Polihale State Park

Nekonečná písečná pláž v Polihale State Park

V Polihale State Parku budete mít veškeré potřebné vybavení pro kempování – splachovací záchody, studená voda, jednoduché sprchy a několik zastřešených pavilonů. V parku však není k dispozici žádný obchod, takže si s sebou vezměte dostatek jídla. Stejně tak zde nečekejte plavčíky či okamžitou lékařskou pomoc v případě, že by se vám něco stalo.

Historický význam Polihale

Polihale hrálo v životě původních havajanů významnou roli. Některé prameny říkají, že Polihale v překladu znamená „Dům Po“, přičemž Po je havajské podsvětí. Díky tomu zde existovalo přesvědčení, že duchové prochází pláží směrem na sever a vylétávají na útesy na severu a skáčí z nich do vody, aby se dostali do mýtické Po.

 

Říká se zde také, že víra v Po byla tak silná, že všechny domy v dohledu Polihale byly stavěny tak, aby žádný z nich neměl dveře směrem na východ, aby do nich duchové, směřující k pláži, nemohli vstoupit a zůstat v nich uvězněni.

Jiné prameny však říkají, že překlad slova Polihale nemá s podsvětím nic společného, tak si vyberte 🙂 Nám se výše uvedená teorie líbí, tak vám ji zde uvádíme 🙂

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 4 hvězdy
    4 / 5 (1 )
  • 80%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 4*: 4">
4 /5 stars

Krásná pláž s nádhernými útesy Na Pali

dne 2015-01-04 01:12:00

Park Polihale je místo, kam zavítá jen málo turistů. Důvodů je pro to více - jedním z nich je to, že je to místo hodně bokem hlavních turistických tras, druhým je to, že toho zde není zas tak moc k vidění a třetím a asi i hlavním, je to, že cesta sem je na vlastní riziko, protože zde neplatí pojištění aut z autopůjčoven. Většina lidí si proto cestu sem raději rozmyslí, aby neriskovali.
Nám cesta do Polihale nepřišla nijak extra náročná ani riskantní, ale je pravda, že na pár místech jsme projížděli přes hlubší písek, takže si dokážu představit, že by se zde dalo krásně zapadnout - halvně při míjení více aut. Je nutné si dávat velký pozor, ale když se budete držet vyjetých kolejí, budete v pohodě. S autem s nízkou světlou výškou bych sem ale asi nejel.
Na Polihale se mi nejvíce líbily dvě věci - krásná písčitá pláž, která sice neodpovídá mým představám ideální pláže (mám raději úzké pláže lemované palmami, kdežto zde je široká pláž bez palem :-) ), ale dá se na ní skvěle odpočívat v absolutním tichu (obvykle tady nikdo není!). Druhá věc, kvůli které jsme tady jeli, je začátek pobřeží Na Pali, které zde začíná vysokými útesy. Je to jako hradba uměle postavená pro zamezení postupu písku dále na sever. Krásné místo! No a navíc tady mají nejlepší západy slunce na Kauai :-)
Polihale State park je krásné místo. Určitě částečně i proto, že je pro mnoho lidí neatraktivní svou obtížnější dostupností a tak ještě není zničené turismem.Dovolená Polihale State Park

Dovolená Polihale State Park je dobrou volbou pro každého, koho láká Havajské ostrovy. Podívejte se na aktuální zájezdy do destinace Polihale State Park a nebo na žhavé Last minute, které jsou k dispozici. Stačí kliknout sem a rezervovat zájezd, který se vám bude líbit nejvíce!