Pobřeží Nā Pali na ostrově Kauai je místem, které vám jednoduše řečeno vyrazí dech. Tečka. 🙂

Nā Pali v havajštině znamená „vysoké útesy“ a že měli již dávní Havajané pravdu, dokládá fakt, že se jedná o druhé nejvyšší útesy na světě. Prvenství mají útesy na nedalekém ostrově Molokai 🙂

Překrásné útesy Na Pali Coast

Překrásné útesy Na Pali Coast

Když si vezmete Havajské ostrovy jako celek, zjistíte, že je to již opravdu „Amerika“ se vším všudy, především pak s komercí na každém kroku, davy lidí a maximálně organizovaným cestovním ruchem. Pobřeží Nā Pali proti tomu působí doslova jako náplast na duši. Klid, nekonečná krása Tichého oceánu, zeleň, minimum lidí, divoká a neuvěřitelně nádherná příroda… co více si přát! Panoramatické výhledy na obrovský Tichý oceán (je zde krásně vidět zakřivení Země), vysoké zelené útesy, končící ve zpěněném příboji a začínající tak vysoko, že vrchol někdy ani neuvidíte, kaskádovité vodopády padající do stametrové hloubky a vyřezávající si cestu do úzkých, hlubokých a rozeklaných údolí – to všem ve vás zanechá vzpomínky na toto neskutečné místo, které i dnes vypadá stejně jako před staletími.

Pobřeží Nā Pali je vlastně důvodem, proč cesta okolo ostrova Kauai (Kuhi Highway) nevede kolem celého ostrova, ale chybí jí ke spojení obou konců pár kilometrů. Mezi oběma konci této silnice je totiž řada hlubokých údolí, kde jednoduše postavit silnici s rozumnými náklady nelze.

Navíc se zde vyskytují často ojedinělé druhy rostlin a živočichů, které při poznávání této oblasti jistě uvidíte, pokud jejich hledání a poznávání holdujete.

Pláže Nā Pali coast

Na pobřeží se rozkládá také několik známých a krásných pláží. Asi nejznámější je Ke’e beach, která leží na úplném konci Kuhio Highway (silnice, která vede kolem celého Kauai), známá (ale minimálně navštěvovaná, důvod viz níže) je Kalalau Beach, případně Milioli’i beach, která je přístupná jen po moři a kterou využívají zejméne kajakáři na přenocování.

Honopu Beach

Honopu Beach

Z filmu Piráti z Karibiku (konkrétně 3. díl On Strange Tides – Na vlnách podivna) pak v několika scénách uvidíte úchvatnou pláž Honopu Beach s jejím překrásným skalním obloukem. Tato pláž je dostupná jen po vodě (případně vrtulníkem s Johny Deepem 🙂 ), kdy sem musíte doplavat z vedlejší Kalalau Beach. Je to docela zabíračka, ale stojí za to – je to tady jako v ráji…

Koupání se na plážích Nā Pali coast ale příliš nedoporučuje vzhledem k nebezpečným mořským proudům, které bohužel ukončily nejednu dovolenou na Havaji. Dávejte si proto opravdu pozor, zvlášť pokud nejste dobrý plavec.

Kalalau Trail

Do kouzelné oblasti Nā Pali je možné se osobně dostat pouze pěšky, přes proslulý Kalalau Trail, což je náročný 18 kilometrů dlouhý trek (jedním směrem, musíte jít přitom tam a pak zase zpět) kopcovitým terénem, který začíná na oblíbené Ke’e Beach. Prochází pěti údolími a končí na Kalalau Beach v Kalalau Valley. Je často označován jako nejnáročnější trek na území USA a je také považován za nejkrásnější trek Pacifiku. Jisté je, že je velice zrádný, s blátivými úseky, úzkými stezkami nad hlubokými stržemi a také s po dešťových srážkách rozbouřenými řekami, které budete muset přebrodit. Chcete-li se o Kalalau Trailu dozvědět více, přečtěte si samostatný článek Kalalau Trail.

Východ Slunce nad Na Pali Coast

Východ Slunce nad Na Pali Coast

Výlety lodí okolo Nā Pali

Z úžasné scenérie pobřeží Nā Pali se ale mohou těšit i ti, kteří turistice příliš neholdují. Lze si udělat výlet lodí z okolních měst a v letních měsících i plavbu na kajaku s průvodcem. Výlet lodí je samozřejmě příjemná odpočinková plavba (která může být méně příjemná, trpíte-li mořskou nemocí a jsou-li zrovna větší vlny), při které vám ukáží krásy pobřeží Nā Pali, mnoho jinak nepřístupných mořských jeskyň a budete-li plout u západu Slunce, uvidíte možná jeden z nejkrásnějších západů Slunce ve svém životě. Součástí obvykle bývá i občerstvení či plnohodnotné jídlo.

Kajaky a Nā Pali Coast

Výlet na kajaku je již poměrně náročnější, ačkoli průvodci, kteří s vámi jedou (každý ve svém kajaku, nikoli, že by jeli s vámi a pádlovali za vás 🙂 ) se snaží o to, aby jej zvládli všichni účastníci. Přesto se jedná o mnohakilometrové pádlování, třebaže po směru mořských proudů. Velice důležité je mít vhodné oblečení, neboť na kajaku se neschováte před Sluncem, které zde pálí opravdu hodně a které se navíc odráží od vodní hladiny, takže vás bude opékat opravdu důkladně ze všech směrů 🙂 Určitě si proto vemte tričko s dlouhým rukávem a snažte se zakrýt maximum těla. Věnujte také pečlivost tomu, abyste byli pořádně namazaní (opalovacím krémem 🙂 ) a mažte se i v průběhu cesty, zejména na exponovaných místech. Věřte, že není žádný problém si na tomto výletu uhnat velice nehezké spáleniny těla, které vám spolehlivě zabrání v další pohodové dovolené. Výlet na kajacích je jinak ale úchvatný zážitek, takže budete-li opatrní a budete-li dbát doporučení výše, rozhodně neváhejte, stojí to za to!

Vyhlídkové lety na Kauai a Nā Pali

Poslední možností, jak poznat krásu pobřeží Nā Pali jsou vyhlídkové lety, které vám zase ukáží místa Nā Pali a v podstatě celého Kauai, která nejsou přístupná po zemi ani po vodě. K dispozici máte v podstatě 3 možnosti:

Let na motorovém rogalu (paramotor)

Let na motorovém rogalu je poměrně nová atrakce, kterou provozuje tuším jen jedna společnost. Tato ne zrovna levná atrakce asi asi není pro každého, ale budete z ní mít rozhodně nejsilnější zážitky. Kdy jindy se můžete cítit jako pták nad tak úžasnou krajinou, kterou Kauai nabízí?

Vyhlídkové letadlo nad Kauai

Let v malém vyhlídkovém letadle je oblíbená alternativa pro ty, kdo buď neholdují vrtulníkům (viz další možnost) a nebo chtějí ušetřit (let letadlem by měl stát cirka $130 za osobu). Osobně však tuto variantu nedoporučuji. Ne snad, že byste Nā Pali z letadla neviděli a nebo že by z letadla nebylo toho pobřeží krásné, ale zážitek to oproti ostatním možnostem bude zcela zanedbatelný, protože z letadla vám jednoduše nemají možnost ukázat tolik míst jako v helikoptéře, nepřiblížíte se tolik k útesům a nezažijete ty neuvěřitelné průlety okolo nich a neukáží vám třeba z blízka údolí hory Wai’ale’ale s desítkami vodopádů všude okolo.

Pokud nebudete mít jinou možnost, jděte do toho, ale jinak opravdu využijte raději jiné alternativy. Jak mi řekl jeden pár z USA: „Když jsme byli ve vyhlídkovém letadle, bylo to super a přáli jsme si být tam dole. Než jsme uviděli vrtulníky. Pak jsme si přáli být v nich“. A přesně o tom to je.

Vyhlídkový let vrtulníkem nad Kauai

Let ve vrtulníku je rozhodně nejoblíbenější varianta toho, jak poznat pobřeží Nā Pali (a celý ostrov Kauai) z výšky. Možností je zde opět více, lety jsou k dispozici buď klasickým vrtulníkem a nebo tzv. off door vrtulníkem, tedy vrtulníkem bez dveří.

Lety off door vrtulníkem sice nenabízí všechny společnosti, ale máte-li odvahu, rozhodně toho využijte a leťte právě s off doorem. Je to mnohem větší legrace a zážitek, který sice stojí o pár dolarů víc, ale v této cenové relaci již asi není až tak podstatné, zda za let vrtulníkem zaplatíte $220 nebo $260 za osobu (pokud budete mít štěstí, můžete se dostat v různých akcích až na cca $180, ale spoléhat se na to nedá).

Na Pali Coast

Na Pali Coast

Vrtulníky létají z různých míst na ostrově, nejčastěji z Port Allen či z Lihue, kde zpravidla sídlí i kanceláře společností, u kterých si můžete udělat rezervaci. Rezervaci provedete buď přes internet, po telefonu a nebo osobně přímo v kanceláři, což bych asi doporučil, protože se můžete na vše zeptat a vše si v klidu dohodnout.

Osobně mohu velice doporučit lety s Jack Harter Helicopters, kteří sice patří mezi nejdražší, ale také nabízí nejdelší lety a jsou navíc na trhu nejdelší dobu, takže je považuji za nejzkušenější. Je na ně navíc tolik pozitivních ohlasů, že je opravdu nelze než doporučit. Náš pilot Chris byl navíc tak prima chlap, že i to napomohlo k tomu, že jsme si let opravdu hodně užili, přestože se někteří z nás nejprve vrtulníku bez dveří dosti báli 😀

Rozhodně si při rezervaci dobře ohlídejte:

  1. abyste letěli v nějaký rozumný čas (ideální je dopoledne okolo 10. hodiny, kdy na Nā Pali ještě nebývají mraky, ale útesy jsou již osvětlené sluníčkem, skvělý je také večer – západ Slunce)
  2. abyste ve vzduchu strávili co nejdelší čas (protože ušetřit a pak letět o 10 minut kratší let než nabízí konkurenční společnost, která je dražší třeba jen o $20, se opravdu nevyplatí)
  3. dejte si pozor, kde budete ve vrtulníku sedět (rozhoduje se podle váhy, nicméně některé vrtulníky mají vzadu či vepředu 3 místa a sedět uprostřed asi nebude zrovna ideální)
  4. pokud je vás větší skupinka (ideálně 4), využijte toho, protože např. off door vrtulník od Jack Harter Helicopters budete mít jen sami pro sebe (vepředu sedí 2 + pilot, vzadu 2), což je skvělé v tom, že můžete pilotovi říct, kam chcete letět (my jsme si tak z výšky obhlédli místa, kde jsme na Kauai byli a pro která jsme měli „citový“ vztah). Dobří piloti vám vše ukáží, řeknou vám spoustu zajímavostí a třeba s vámi nakonec udělají i to co Chris, který nám ukázal možnosti vrtulníku, když s námi prolétal úzkým údolím těsně nad zemí, kdy jsme si připadali skoro jako v nějakém akčním filmu 🙂

Během vyhlídkového letu pak obvykle uděláte okruh kolem celého Kauai, povětšinou vám piloti ukáží úžasné údolí u Mt. Wai’ale’ale (nejdeštivější místo světa), proletí s vámi krásný Waimea Canyon, obletíte Nā Pali coast, podíváte se z výšky na některé pláže na severu ostrova a cestou se stavíte také k vodopádům Manawaipuna Falls, kde se natáčel Jurský park.

Jack Harter Helicopters

Jack Harter Helicopters

Abych ale řekl i stinnou stránku celé věci – pobřeží Nā Pali je opravdu neuvěřitelně nádherné místo. Jeho krásu pro mnohé kazí právě vyhlídkové lety, zejména vrtulníků. Je pravdou, že od cirka 9. hodiny ráno zde začnou létat vrtulníky jednotlivých společností a létají zde skoro celý den až do večera, někdy doslova jeden za druhým. Každý vrtulník přitom udělá neskutečný randál, takže člověk skoro ani nemá pocit, že je v podstatě mimo civilizaci, v místě, kde nefunguje telefonní signál a kde je odkázán jen sám na sebe. Existují proto různé iniciativy za to, aby lidé na výlety vrtulníkem nechodili, aby byly zakázány atp. Za sebe mohu říct a doznat se k tomu, že s těmito aktivitami v podstatě souhlasím a bylo by asi lepší, kdyby vyhlídkové lety okolo Nā Pali byly zakázány. Na druhou stranu jsem ale pokrytecky letět chtěl a nakonec také letěl, přesto, že i nám ty vrtulníky na Kalalau trailu přišly otravné. Touha vidět nádherné pobřeží Nā Pali z výšky byla silnější a dneska bych se asi rozhodl úplně stejně – onen vyhlídkový let v off door vrtulníku byl opravdu skvělým zážitkem…

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Symbol Havajských ostrovů

dne 2015-03-31 03:08:25

Pokud by mi někdo před pár lety řekl "představ si Havajské ostrovy", představil bych si nějakou krásnou pláž (určitě by to byla Waikiki) s kokosovými palmami a havajskou tanečnici s věnci lei. Po naší návštěvě Havaje, kdy už vím, že tam moc pláží není a určitě ne moc takových, jaké bych čekal, po tom, co vím, že Waikiki je obyčejná městská pláž, po tom, co jsme zjistili, že havajské tanečnice a lei jsou jen za příplatek v hotelu, tak už vím, že když mi někdo dnes řekne, ať si představím Havaj, tak se mi vybaví pobřeží Na Pali.
Na Pali coast je totiž právě tím místem, které z havaje dělá tu pravou exotiku. Kde jinde uvidíte tak nádherné zelené útesy, které se prudce svažují do moře? Na Zélandu, v Polynésii, jinde už moc ne.
Je to opravdu krásný kus světa, který na Havaji prostě musíte vidět! Ať už z lodi, letadla, vrtulníku, paraglidu, kajaku a nebo pěšky z vrchu (vyhlídka je dostupná autem přes Kokee State park) a nebo ze spoda (Kalalau trail). Jedno jak, ale prostě musíte :-)
Na Pali coast symbolizuje přírodní krásu Havajských ostrovů a je jejich symbolem tak si jej nenechte ujít!Dovolená Nā Pali Coast

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Nā Pali Coast? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Nā Pali Coast nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy na Havajské ostrovy, nebudete litovat!