Koke’e State Park naleznete na západní straně ostrova Kauai, rozkládá se severně od Waimea Canyonu a jižně od Na Pali Coast.

Už to, s jak krásnými místy Koke’e State Park sousedí, jej předurčuje k tomu, aby zde bylo krásně. A je tomu skutečně tak 🙂 V Koke’e State Parku najdete především několik překrásných vyhlídek, ale také řadu možností pro krátké i dlouhé procházky po té neuvěřitelně kouzelné části ostrova Kauai.

Waimea Canyon - Grand Canyon Pacifiku

Waimea Canyon – Grand Canyon Pacifiku

Když sem pojedete, jistě se zastavíte u několika vyhlídek do zmíněného Waimea Canyonu. Jakmile vjedete do Koke’e State Parku, měli byste jako první zastávku zvolit Koke’e Museum (na 24. kilometru/15. míli silnice 550), které najdete na Kanaloahuluhulu Meadow, což je moc hezké travnaté prostranství s vysokými stromy, kde je k dispozici řada piknikových stolů, je zde tekoucí voda, toalety, sprchy a na jeho východní straně také kemp, který mohu velice doporučit. Kempování je zde skvělé, je zde chladněji než na pobřeží a prostředí je zde jednoduše řečeno božské 🙂

Koke'e State Park - Kanaloahuluhulu Meadow

Koke’e State Park – Kanaloahuluhulu Meadow

V Koke’e museu vás budou informovat o aktuální situaci v parku, které treky jsou uzavřeny, které ne, případně co si nenechat aktuálně ujít. Museum se zaměřuje na sledování počasí, vegetace a ptactvo v parku. Dá se zde také najíst a koupit suvenýry.

Určitě pak pokračujte po cestě dál na sever, dojedete totiž ke dvěma vyhlídkám do údolí Kalalau, které vám vyrazí dech. Jedná se společně se zajímavou vegetací (uvidíte zde typické stromy koa a ʻōhiʻa lehua) a ptactvem asi o nejznámější a největší atrakci celého Koke’e State Parku. Tyto vyhlídky totiž leží kilometr nad hladinou moře a uvidíte z nich prudce se svažující skaliska a útesy pobřeží Na Pali hluboko pod sebou. Přímo pod vámi se pak bude rozkládat údolí Kalalau, které patří k nejkrásnějším místům celých Havajských ostrovů.

Krajina u Waimea Canyonu

Krajina u Waimea Canyonu

Kalalau Valley bylo kdysi domovem tisíců původních Havajanů, kteří zde žili, pěstovali taro a další plodiny a kteří (věřte nebo ne), byli schopni pravidelně zdolávat vysoké útesy pobřeží Na Pali a udržovat styk s dalšími osadami ležícími mimo Kalalau Valley. Dnes se do této oblasti dá dostat již jen po světoznámém Kalalau trailu, což je nejnáročnější trek v USA a údajně nejkrásnější trek v celém Pacifiku.

Kalalau Valley

Kalalau Valley

Zajímavější z oněch dvou vyhlídek Koke’e State Parku je rozhodně ta druhá, vzdálenější. Je to místo, kde začíná Pihea trail. Doporučuji vám jít pár desítek metrů dál za vybetonovaný chodník, výhledy zde jsou mnohem krásnější než přímo z vyhlídkové plošiny. Jen pozor, není zde zábradlí a útesy jsou opravdu prudké a vysoké a po deštích zde bude hodně kluzko.

Na obě vyhlídky vám velice doporučuji vyrazit již brzo ráno (případně na západ Slunce), kdy zde budete mít ideální možnost sledovat, jak Slunce postupně celé údolí osvětluje a kdy je zde největší šance na to, že údolí uvidíte nezahalené v mracích a mlze, které se zde během dne vytváří v takové míře, že často nemusíte vidět dále než 3 metry před sebe. Taková vyhlídka je pak logicky k ničemu 🙂

V Koke’e State Parku však, jak jsem již zmínil, můžete také trekovat. A treky tady jsou opravdu skvělé!

Nejznámější treky v Koke’e State Parku

Alakaʻi Swamp Trail

V délce cirka 6km se na první pohled nejedná o dlouhý a náročný trek skrz přírodní les na okraj Wainiha Pali (útesu Wainiha) z krásným výhledem na severní pobřeží ostrova Kauai. Důležité je pouze zvolit vhodný výchozí bod – někteří lidé na něj nastupují přes Pihea trail, což podle mne není nejlepší nápad, a to zejména po deštích (které zde však jsou časté), neboť budete muset sestoupit po kluzkém povrchu poměrně dlouhou cestu, což zřejmě nebude žádná legrace. Trek zde může být dosti blátivý a kluzký. Z velké části se jde na dřevěných mostcích, které vedou zajímavou krajinou bažinou Alakaʻi. Alakaʻi Swamp Trail je zajímavý trek, který vám ukáže jinou tvář ostrova Kauai.

Alaka'i Swamp Trail

Alaka’i Swamp Trail

Awaʻawapuhi Trail

Jeho délka něco málo přes 5 km opět nenaznačuje nic náročného, nicméně připravte se na to, že zejména návrat z treku zpět je pln stoupání (místy poměrně ostrého), takže zcela triviální tento trek není. Převýšení je skoro 500 výškových metrů. Rozhodně si na něj vezměte trekovou obuv (ideálně vysokou) a nejlépe i trekové hole. Awaʻawapuhi Trail vede lesnatou krajinou a končí na naprosto božské vyhlídce do údolí Nu’alolo a také údolí Awaʻawapuhi.

Awa'awapuhi trail lookout

Awa’awapuhi trail lookout

Nezapomeňte, že u tohoto treku se budete vracet stejnou cestou, kterou půjdete směrem tam. Existuje však možnost delšího treku (Grand Loop trail), o kterém píši níže.

Awa'awapuhi trail

Awa’awapuhi trail

Canyon Trail

Tento trek má délku cirka 3 km a je velice oblíbený. Vede totiž podél okraje Waimea Canyonu a překročíte s ním říčku Koke’e (Koke’e Stream).

Kukui Trail

Kukui Trail má délku asi 4 km a patří mezi další oblíbené treky, které vám ukáží krásy Waimea Canyonu. Jeho největší devizou jsou úžasné výhledy do kaňonu, jeho největším problémem je to, že během oněch 4 km z okraje kaňonu sestoupíte až dolů a hlavně, že se pak zase budete muset vydrápat nahoru 🙂 Převýšení je asi 610 výškových metrů, což už není žádná legrace. Místní sem údajně chodí s nafukovacími čluny a nahoru se neškrábou, nafouknou čluny a sjíždí řeku. Co je na tom pravdy nevím, ale říkalo nám to více lidí, tak na tom asi něco bude.

Kukui trail Kukui trail

© thefinaltest.com, www.thefinaltest.com

Nuʻalolo Trail

Nuʻalolo Trail je asi to nejlepší, co vám může Koke’e State Park nabídnout. Tento překrásný trek, dlouhý něco málo přes 6 km, začíná pár desítek metrů jižně od muzea v Koke’e State Parku, kde se můžete dočíst aktuální informace o tom, zda je trek otevřen, jak je dlouhý atp.

Kousek od začátku Nu'alolo Trailu

Kousek od začátku Nu’alolo Trailu

Nu’alolo Trail vás provede nádhernou krajinou, která se postupně mění ze zalesněné krajiny, přes krajinu s nízkým porostem až nakonec dojdete na suché útesy pobřeží Na Pali, ze kterých budete mít unikátní výhledy do údolí Nuʻalolo z vyhlídky Nu’alolo Vista, ze kterých budete nadšení – to vám garantuji 🙂

Nu'alolo Trail

Nu’alolo Trail

Nuʻalolo Trail vede v podstatě souběžně s Awaʻawapuhi Trailem a je podobně jako on jednosměrný, tzn. musíte se pak vracet stejnou cestou, kterou jste přišli. A podobně jako u Awaʻawapuhi Trail se připravte na poměrně ostré stoupání.

Nu'alolo trail - Lolo vista

Nu’alolo trail – Lolo vista

Nuʻalolo Trail se pak dá také absolvovat jako součást Grand Loop Trailu, o kterém se dočtete níže.

Nu’alolo Cliff Trail

Tento trek je velice krátký, má v podstatě jen cirka 1,5 km, ale nedá se jít jako samostatný trek. Je součástí delšího treku (Grand Loop Trail), o kterém píši níže.

Nu’alolo Cliff Trail vede opravdu po vysokých útesech Nu’alolo Valley a může být dosti nebezpečným. Proběhlo zde několik sesuvů půdy, které trek znepříjemnily, protože musíte opravdu dávat dobrý pozor na to, abyste nesjeli ze srázu dolů. Z toho důvodů je tento trek často dlouhodobě uzavřen, což platilo i v době, kdy jsme zde byli my (prázdniny 2013). Z obou stran je vstup na trek oplocen, je zde řada cedulek, které varují před jeho průchodem. Nicméně mohu s klidným svědomím říct, že pokud si dáte pozor na jednom, asi 15m dlouhém úseku, je trek poměrně bezpečný. Např. na Kalalau trailu bylo nebezpečnějších míst daleko více.

Nu'alolo Cliff trail - nebezpečný sesuv půdy

Nu’alolo Cliff trail – nebezpečný sesuv půdy

Připravte se na to, že tím, že tento trek není udržován, pomalu ale jistě zarůstá džunglí a jsou zde pasáže, které jsou plné ostružiní a podobných pichlavých rostlin s trny, které vám cestu dost znepříjemní. Délka treku je ale malá, takže to není zase takový problém zvládnout.

Sráz na Nu'alolo Cliff Trailu

Sráz na Nu’alolo Cliff Trailu

Cliff trail ale rozhodně nedoporučuji lidem, kteří trpí závratěmi z výšek, a už vůbec jej nedoporučuji jít v době po deštích, kdy je zde povrch opravdu hodně kluzký a nebezpečnost treku vysoce vzrůstá.

Pihea Trail

Pihea Trail je trek, který má délku cirka 6 km. Jeho začátek je na vyhlídce do Kalalu Valley, zcela na konci silnice 505 (Kokee Road). Přestože je to trek poměrně dlouhý, kterým řada lidí navazuje na Alakaʻi Swamp Trail, ve většině případů jej turisté absolvují jen z části, kdy dojdou k Pihea Trail Lookout a pak se vrací stejnou cestou zpět.

Na Pihea Trailu

Na Pihea Trailu

Připravte se ale na to, že tento trek může být po deštích poměrně dost nepříjemný v tom, že je zde řada poměrně ostrých stoupání, které po dešti vytvoří stěny z bahna, po kterých musíte vylézt (opravdu, jsou zde i 8 metrové stěny, po kterých skoro šplháte po kořenech stromů) a následně zase slézt (což bývá horší). Jakmile dorazíte na Pihea Lookout, doporučuji vám jít ještě kousek dál (je zde vyšlapaný malý chodníček), narazíte na mnohem hezčí výhledy, protože přímo z lookoutu není výhled skoro žádný a může být pro mnoho lidí zklamáním.

Pihea Trail - šplhání vzhůru po bahnité stezce

Pihea Trail – šplhání vzhůru po bahnité stezce

Na Pihea Trailu si prohlédnete údolí Kalalau z mnoha úhlů a jsou zde daleko krásnější pohledy do Kalalau Valley než z vyhlídek přímo podél Koke’e Road.

Výhledy na Pihea Trailu

Výhledy na Pihea Trailu

Pihea Trail je skvělým místem pro pozorování havajského ptactva, což nám potvrdil i zaměstnanec národního parku, který zde trávil několik nocí sledováním některých ohrožených havajských druhů ptactva.

Grand Loop Trail

Chcete-li si v Koke’e State Parku projít to nejlepší v jednom dni, pak vám doporučuji vyrazit na tzv. Grand Loop trail. Jedná se v podstatě o kombinaci treků Nu’alolo trail, Nu’alolo Cliff Trail a Awaʻawapuhi Trail, které vám tak vytvoří cirka 12 km trek nádhernou krajinou s mnoha dechberoucími vyhlídkami. Ze které strany začnete, je v podstatě na vás, nicméně se obecně doporučuje začít Nu’alolo Trailem.

Grand Loop Trail tedy vypadá tak, že nejprve projdete Nu’alolo Trail a jakmile se začnete vracet z Nu’alolo Vista, nedávejte se na rozcestí pár set metrů od vyhlídky doprava (tzn. směrem k začátku treku, cestou, kterou jste přišli), ale odbočte doleva (respektive jděte rovně) směrem k Nu’alolo Cliff Trailu. Zda jej budete chtít absolovat, i když bude uzavřen, nechávám na vás. My do toho šli, přelezli jsme plot a vyrazili. Nu’alolo Cliff Trail nebyl nijak extrémně nebezpečný, ale dávejte si pozor, některé pasáže bezpečné opravdu nejsou.

Jakmile projdete Nu’alolo Cliff Trail (a přelezete plot na jeho druhém konci, bude-li stále uzavřen), vyjdete na rozcestí, které se již nachází na Awaʻawapuhi Trailu. Dejte se doleva směrem k Awaʻawapuhi Trail Lookoutu, kam dorazíte po pár desítkách minut. Následně se vraťte, ale již nechoďte na Nu’alolo Cliff Trail, ale jděte směrem na začátek Awaʻawapuhi Trailu. Čeká vás několik ostřejších a poměrně dlouhých stoupání. Jakmile dojdete na začátek Awaʻawapuhi Trailu, ocitnete se na silnici 500 (Koke’e road) asi 2,5 km severně od Muzea v Koke’e State parku.

V každém případě si s sebou na Grand Loop Trail vezměte dostatek vody (cestou jsme nenarazili na žádný pramen, kde by se voda dala nabrat), pořádnou turistickou obuv (některé pasáže jsou přes nepříjemné kameny, můžete jít úseky v blátě atp.) a ideálně i trekové hole. Nezapomeňte, že zde může kdykoli pršet, tak buďte připraveni i na tuto eventualitu. Potkávali jsme americké „turisty“, kteří šli na Awaʻawapuhi Trailu v plážových ťapkách, někteří šli zcela bez vody atp. Lidé jsou opravdu střelení, tak mějte rozum aspoň vy, zdraví máme každý jen jedno.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 5 hvězdy
    5 / 5 (1 )
  • 100%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 100 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 5*: 5">
5 /5 stars

Nejlepší trekování na Havaji!

dne 2014-11-12 15:44:27

Pokud budete chtít trekovat na Havajských ostrovech, tak určitě zkuste Kokee State park na Kauai! Je to nádherné místo, které patří k mým nejoblíbenějším na Kauai. Nádherná příroda, příjemné klima (vyšší nadmořská výška = příjemné teploty), minimum lidí, spousta trekových možností. Prostě ráj pro cestovatele :-)
Kokee State Park je výborné místo pro strávení 3-4 dnů (klidně i více) a poznání pobřeží Na Pali z výšky. Je zde několik skvělých treků, které nejsou příliš náročné (ale procházky to také nejsou), které vás zavedou na vrchol pobřeží Na Pali a budete se tak z těch úžasných skalisek koukat dolů až na mořské pobřeží. Nádherné výhledy!!! Treky jako Awaawapuhi trail či Nualolo trail patří k tomu nejlepšímu, co tady můžete zažít a vidět.
Treky do Waimea kaňonu jsme nezkoušeli, ale může to být taky docela prima (a hodně náročné). Kdybychom si je chtěli zkusit, pobyt v Kokee State parku bychom si zřejmě prodloužili o další 2 dny.
Na Kokee State parku je skvělé kempování. Místní kemp je překrásný, má dobré zázemí (až na studenou vodu, která v nižších teplotách dělá z večerního sprchování trošku bobříka odvahy :-) ), ale nejlepší na něm je opravdu prostředí uprostřed vysokých stromů, s hezkou loukou a spoustou schovaných míst na stan ve větším soukromí.
Určitě si tady udělejte výlet, pokud budete moci, je to skvělé místo.Dovolená Koke’e State Park

Koke’e State Park je krásné místo, které stojí za návštěvu. Prohlédněte si proto zájezdy do destinace Koke’e State Park či aktuální nabídku Last minute a vyberte si, co vás zaujme nejvíce! K dispozici jsou i další zájezdy na Havajské ostrovy, stačí kliknout sem a vybrat si :-)