Sofie je hlavním a největším bulharským městem. Je centrem kultury, vzdělání i průmyslu. Turisté zde najdou mnoho zejména církevních staveb a památek. Mezi nejvýznamnější patří prastarý kostel svaté Sofie, mešita Banja Baši, katedrála Alexandra Něvského nebo kostel Nikolaje Divotvorce. Pohyb po městě a orientace v něm je pohodlná. Jezdí zde tramvaje i metro, výhodné jsou i poměrně levné taxíky.

Sofie Sofie

© dinozzaver / Shutterstock.com

Hlavní město Bulharska leží v západní části země a žije zde 1,2 milionů obyvatel. Na severní straně města se rozprostírá nížina, ze které pak pozvolna stoupá pohoří Stara Planina. Na jihu se město táhne až do svahů pohoří Vitoša. Sofie je vzdálená od moře asi 400 kilometrů. Díky své poloze a blízkosti hor má Sofie příjemné a zdravé podnebí, čistý vzduch a hezké okolí. Zimní měsíce zde bývají mlhavé a studené, zejména v prosinci a lednu. Obvykle zde bývá dostatek sněhu. Léta jsou v Sofii horká, ale i tehdy jsou noci svěží a chladnější. Nejkrásnějším obdobím v Sofii je jaro a mírný a suchý podzim.

Sofií protékají dvě malé říčky. Větší Iskar obtéká město po východním okraji. Významným rysem je čistota města, množství malých kašen s výbornou horskou vodou a četné udržované parky a zelené květinové plochy.

Historie Sofie

V 7. století před naším letopočtem vznikla na území dnešního města thrácká osada, pojmenovaná Serdika. V dobách Římské říše byla Sofie hlavním městem provincie Dácie. Na konci 4. století se stala součástí Byzantské říše. Z té doby se zachovala rotunda Sv. Jiří. V polovině 5. století bylo město zničeno invazí Hunů, vedených Atilou. V 6. století bylo znovu vybudováno Justiniánem I. jako byzantská pohraniční pevnost a neslo název Triadica. Z tohoto období pochází kostel sv. Sofie, od kterého se odvodil současný název města. Užívaný byl ale až od konce 14. století. V roce 809 dobyl město chán Krum a začlenil je do Bulharské říše. V 11. a 12. století bylo město součástí Byzantské říše, poté téměř dvě století spadalo do druhého bulharského státu. Nejvýznamnější středověkou památkou světového významu je Bojanský kostel. Osmanská říše dobyla Sofii v roce 1382 a ustanovila zde sídlo guvernéra provincie Rusalie. Sofie byla osvobozena ruskou armádou v lednu 1878 a v dubnu 1879 prohlášena hlavním městem Bulharska. Od té doby neustále rostl její význam jako správního, hospodářského i kulturního centra země.

Architektura v centru Sofie

Architektura v centru Sofie

Dnes je Sofie kosmopolitním velkoměstem, do kterého proudí za prací spousty, především mladších lidí, z celého Bulharska. Najdou se zde zastoupení mnoha prestižních zahraničních firem. Nezaměstnanost je zde menší a životní úroveň vyšší než v jiných částech země. Svými rozlehlými bulváry, spoustou parků, paláci z přelomu století a vzdušným dojmem Sofie připomíná Vídeň. Nejprestižnější rezidenční čtvrti byly vystavěny na jižním okraji města, v podhůří Vitoše, kde je také nejčistší klima. Některé části centra jsou naopak poznamenány problémy všech evropských velkoměst – kapesní krádeže, bezdomovci, drogy.

V Sofii je soustředěna více než pětina průmyslu Bulharska. Zastoupen je průmysl strojírenský, hutnický (železa i neželezných kovů), dřevozpracující, chemický, farmaceutický, textilní, potravinářský, sklářský.

Město je významnou dopravní křižovatkou, nalézá se tu mezinárodní letiště. Dopravu po městě zajišťuje metro, síť autobusů a tramvají.

Památky a zajímavosti

Odkazy na nejznámější místa Sofie naleznete níže, nyní se podívejme na méně významná místa, která by vás ale mohla zajímat.

Na křižovatce ulic Serdika a Iskár byly odkryty zbytky římských staveb:

  • východní brána města Ulpia Serdica
  • hradebních zdí a pětibokých věží ze 2. století
  • mozaika ze 4. století
  • hlavice sloupů, amfory a zbytky městských hradeb

Nejvýznamnější tureckou stavbou je Velká džámie (Bujuk Džamia) s devíti kupolemi. Rozkládá se v jižní části ulice 9. září. Pochází z 15. století. V budově je dnes umístěno Archeologické muzeum.

Z reprezentačních staveb vyniká novorenesanční budova Lidového shromáždění a Národní akademické divadlo Ivana Vazova.

V blízkosti Sofijských lázní stojí Lázeňská džámie (Baňa baši džamija). Je to hlavní lázeňská mešita, postavená v roce 1576 tureckým stavitelem Mimarem Sinamem.

Ulice města Sofie Ulice města Sofie

© Cylonphoto / Shutterstock.com

Poblíž lázní se rozprostírá Ústřední tržnice, při jejíž vnitřní úpravě v roce 1971 byly v podzemí odkryty zbytky římských lázní.

Pomník osvoboditelů s jezdeckou sochou ruského cara Alexandra II. je dílem Arnolda Cocciho. Reliéfy na podstavci představují bitvu u Staré Zagory, podepsání mírové smlouvy a zasedání Ústavodárného lidového shromáždění ve Velikém Tarnovu.

Pomník lékařů z roku 1883, postavený podle návrhu českého architekta Tomáška, připomíná 528 ruských zdravotníků padlých v rusko-turecké válce.

Pomník Vasila Levského naleznete v místě, kde byl tento revolucionář v roce 1873 popraven.

Západ slunce nad hlavním městem Bulharska

Západ slunce nad hlavním městem Bulharska

Parku svobody, jež má rozlohu 360 ha, se rozkládají sportovní stadiony, hřiště, koupaliště, letní kino a divadlo, pomníky významným osobnostem a televizní věž. Na úpatí Vitoši uvidíte památník s věží vysokou 37 metrů, se zvony ze 63 států.

Zajímavá místa v okolí Sofie

Nedaleko Sofie najdeme velmi cenné historické památky. Z nich nejslavnější je Bojana, vesnice s dvojicí významných byzantských kostelů. Leží na jihozápadním okraji Sofie, 6 kilometrů od centra, na severním úpatí Vitoši. Starší kostel Panny Marie pochází z 10. – 12. století a je založen na půdorysu kříže s kupolí a apsidou. Uvnitř je vyzdoben freskami. Kostel sv. Mikuláše a Panteleimona byl vybudován v 11. století. Střední dvoupatrová část svatyně byla postavena v roce 1259 vladykou Kalojanem. Spodní podlaží se stalo rodinnou hrobkou, vrchní sloužilo k bohoslužbám. Západní průčelí s vchodem bylo postaveno v 19. století. Ve střední části kostelíku se vyskytují cenné fresky, zejména postavy vladyky Kalojana a jeho ženy Desislavy, cara Konstantina Aseva a carevny Ireny a tři portréty Krista. Realistickým zpracováním obličejů a rouch a znázornění perspektivy jsou tyto fresky Bojanovského mistra nejstarším zábleskem nastávající renesance.

Na úpatí Vitoši, 8 kilometrů jižně od centra, stojí klášter Dragalevski monastir. Byl založen ve 14. století – z tohoto období se dochoval klášterní kostel. Objevíte tu nástěnné malby z 15. a 17. století.

  • Hodnocení uživatelů

  • Hodnocení: 3 hvězdy
    3 / 5 (1 )
  • 60%
  • (1) Recenze

Summary:

Dosaženo 250 cestovatelských bodů
Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hlavní město Bulharska se spoustou zajímavých míst a muzeí, celkově lepší průměr

dne 2015-04-03 07:56:59

Sofie je hezké město se spoustou památek, muzeí, kostelů a zajímavých míst, kam jít. Ale tím, že je úplně mimo hlavní turistické trasy, moc lidí sem nezavítá. Já tady byl pracovně, takže jsem měl možnost si jej trošku projít a líbilo se mi. Ale od moře bych sem nejel, to by pro mě přišlo zbytečné. Raději bych vyrazil do hor nebo do Rily, ta za to stojí určitě.
Moc hezké je tady třeba národní muzeum přírodní historie, či válečné muzeum (muzeum vojenské historie) a dobré je i muzeum socialistického umění - tam jsem původně nechtěl, ale nakonec to bylo fakt zajímavé :-)
Jinak je ale Sofie běžné hlavní město postkomunistické země, nijak zásadně bych sem znova už nemusel. Dávám 3 z 5 i proto, že zde bývá opravdu zima :-)Počet přečtených článků
Počet přijatých odpovědí
Počet napsaných recenzí
Tvé hodnocení *: 3*: 3">
3 /5 stars

Hlavní město Bulharska se zajímavými místym, ale ničím vyloženě extra

dne 2014-11-08 21:39:53

Sofie je hezké město se spoustou památek, muzeí, kostelů a zajímavých míst, kam jít. Ale tím, že je úplně mimo hlavní turistické trasy, moc lidí sem nezavítá. Já tady byl pracovně, takže jsem měl možnost si jej trošku projít a líbilo se mi. Ale od moře bych sem nejel, to by pro mě přišlo zbytečné. Raději bych vyrazil do hor nebo do Rily, ta za to stojí určitě. Moc hezké je tady třeba národní muzeum přírodní historie, či válečné muzeum (muzeum vojenské historie) a dobré je i muzeum socialistického umění - tam jsem původně nechtěl, ale nakonec to bylo fakt zajímavé :-) Jinak je ale Sofie běžné hlavní město postkomunistické země, nijak zásadně bych sem znova už nemusel. Dávám 3 z 5 i proto, že zde bývá opravdu zima :-)Dovolená Sofie

Zajímala by vás nabídka zájezdů do destinace Sofie? Podívejte se na aktuální nabídku zájezdů či Last minute, které Sofie nabízí. Případně se podívejte i na další zájezdy do Bulharska, nebudete litovat!